Dieren O PSYCHOLOGELD 16 ECONOMIE 1^ STAATSBEZOEK HANDEL Bij het vorige staatsbezoek van de Oranjes aan India in 2007 reisden tien Nederlandse bedrijven mee. Nu zijn het er bijna 150. Vanwege de groeiende economie, brexit en misschien ook wel vanwege koningin Maxima. Zonder een mening over de toekomst van de landbouw tel je dezer dagen niet mee. In elke actualiteitenrubriek zit wel een boze boer die zich opwindt over de 'oneerlijke' stikstofregels die zijn bedrijf 'kapotmaken'. Kranten staan vol met politici die hun zegje doen over meer of minder koeien. En op sociale media zijn twee kampen ontstaan: zij die de boerenprotesten steunen en zij die dat niet doen. In dit grote meningencircus is één groep afwezig: de dieren. De 25 miljoen varkens die jaarlijks in Nederland worden gefokt, hebben geen stem. Net zo min als de dieren die dreigen uit te sterven door het overschot aan stikstof. Moeten we koeien en varkens nu écht naar hun mening gaan vragen? Dieren zijn niet in telligent genoeg om deel te nemen aan het maatschappelijk debat, zullen veel mensen zeg gen. Laten we niet vergeten dat zo lange tijd ook over vrouwen en zwarte mensen werd gedacht. Filosoof Eva Meijer onderzocht of we dieren bij de politiek kunnen betrekken. Moeten we die ren meer zeggenschap geven over hun eigen leven? Het lijkt zo logisch om óver dieren te pra ten en niet mét. We maken onszelf wijs dat wij over het lot van dieren mo gen beslissen, omdat we slimmer zijn en over de toe komst kunnen nadenken. En zij niet. Maar baby's, zwaar verstandelijk beperk ten en demente ouderen hebben meer rechten dan dieren. En we doen meer moeite om naar hen te luis teren. We kunnen het dus wel: rekening houden met minder intelligente wezens. Maar dan vooral als ze van dezelfde soort zijn. Baby's, en demente ouderen hebben meer rechten dan dieren het oké vindt dat haar kalfjes direct na de ge boorte bij haar worden weggehaald en ze staart je wezenloos aan. Maar iedereen die ooit een huisdier heeft gehad, weet dat communicatie met dieren wel degelijk mogelijk is. Een moe derkoe kent geen woorden om duidelijk te ma ken dat ze haar kroost na de bevalling bij zich wil houden. Maar dat kan ze wel met lichaams taal. Het is maar of je het wil zien. Nee, ik wil geen enquêtes onder koeien of werkgroepen met kippen. Maar ik moet in deze weken wel vaak aan het onderzoek van Meijer denken. Zij pleit voor onderzoek naar de talen, culturen en het moreel besef van dieren. Met als doel hun belangen ook mee te laten we gen in onze democratie. Daarvoor moeten we radicaal anders gaan denken over onze maat schappij en economie, waarbij we dieren en na tuur niet langer als externe factor zien. Het stiktstofdebat laat zien dat mensen zover nog lang niet zijn. Wij zijn zo druk met elkaar aan het bakkeleien dat we de wereld om ons heen vergeten. Signify ING IMCD TomTom it is de dag van het grote geld. Van miljoenen euro's en mil jarden Indiase rupees. Koning Willem- Alexander en koningin Maxima vliegen op deze woensdagochtend met het regeringstoestel van de In diase hoofdstad New Delhi naar het zakencentrum van het land dat ze vijf dagen lang doorkruisen, Mumbai. Op een cricketclub ontmoeten ze ceo's van voorname Indiase be drijven die investeringen in Ne derland overwegen. Daarna sjezen ze door naar een luxehotel aan de Marine Drive, waar ze op het dak terras een havenforum bijwonen met Nederlandse en Indiase be drijven en overheidsinstellingen uit de maritieme sector. Maar vanaf het vliegveld - inge klemd tussen eindeloze sloppen wijken - rijdt hun geblindeerde, zwarte Mercedes eerst naar één van de vele overbevolkte buurten van Mumbai, rijkste en armste stad van India in één. Het eerste onderdeel van het staatsbezoek in deze schizofrene metropool gaat over klein geld. En kleine wonderen. Tiny Miracles heet het project dan ook, dat de Nederlandse Lauren Meuter (43) hier opzette. Vijftien jaar geleden kwam ze naar Mumbai voor het grote geld, als medewerkster van ABN Amro. Ze heeft haar leven omgegooid, is weg bij de bank en helpt nu vrou wen uit Mumbai. Ze werken in dit atelier; tussen eindeloze rijen to renflats naaien ze juten tassen van de Rituals-keten en vouwen ze pa pieren vazen voor de cadeauwin- kels van onder meer het Rijksmu seum en het Fries Museum, met bekende kunstwerken op de voor kant. De vrouwen krijgen een eerlijk salaris, waarvan ze 60 procent di rect ontvangen. De overige 40 pro cent gaat op aan zaken als pensi oen, vaccinaties en geld voor oplei dingen van de kinderen. Via een app kunnen ze QR-codes scannen als bewijs dat ze hun salaris ook voor deze doelen hebben aange wend. Heel even, in een klam atelier in Mumbai, stapt Maxima over van haar rol als koningin der Neder landen naar die van VN-gezant voor 'inclusieve financiering', het project om armen toegang te De impact van een staatsbezoek met het koninklijk paar is echt ongekend geven tot financiële instellingen. Ze is onder de indruk van Meu- ters verhaal, vraagt door en gaat uitgebreid in gesprek met de vrou wen achter de naaimachines en papieren vazen. Hoe vinden ze het werk? Wat willen ze met het sala ris? Trouwen, zegt de naaister naast haar. Maxima: ,,Oei, dat is héél duur.'' Twee meter verderop begint koning Willem-Alexander een vaas te vouwen, maar hij staakt zijn poging al snel. Maxima houdt het langer vol, maar ook zij maakt 'haar' vaas - met Rembrandts por tret van zijn echtgenote Saskia van Uylenburg - niet af. ,,Hoe lang doe je over één zo'n vaas'', vraagt de koningin aan de Tiny Miracles- medewerkster naast haar. Gierend van de lach: ,,Vijf minuten? O, dat haal ik nooit. Dit wordt een ramp.'' Brexit Terug naar het grote geld: natuur lijk is het niet toevallig dat Wil- lem-Alexander en Maxima zo lang (vijf dagen) en zo relatief kort na hun vorige staatsbezoek (in 2007, met toen nog koningin Beatrix, prins Willem-Alexander en prin ses Maxima) weer naar India zijn afgereisd. De afgelopen jaren trok premier Mark Rutte ook al twee keer met een handelsmissie naar het land, dat een gemiddelde eco nomische groei kent van 7 procent per jaar. In 2007 reisden tien be drijven achter de Oranjes aan, nu zijn het er bijna 150. Net als bij de vorige twee staats bezoeken (Verenigd Koninkrijk een jaar geleden, Ierland afgelopen juni) is het toverwoord ook nu weer brexit. Tot het referendum over uittreding uit de EU was Lon den dé vestigingsplaats voor In diase bedrijven, de afgelopen jaren verdubbelde het aantal bedrijven dat naar Nederland kwam al. Met andere woorden: dit is het mo ment om zaken te doen met het land. ,,Uiteindelijk gaat nu bijna alles over brexit'', grijnst minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) in India. Je bent dan snel geneigd om koning Willem-Alexander ko ning-koopman te noemen. In de mannelijke Indiase cultuur gaat veel aandacht naar hem uit. Bij sommige toespraken van Indiase hoogwaardigheidsbekleders wordt alleen hij aangesproken. De Indiase minister van Wetenschap en Technologie bedankt op een Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Een ander argument om niet naar dieren te luisteren is de taalbarrière. Vraag een koe of ze O donderdag 17 oktober 2019 GO Het verlichtings- bedrijf neemt het Ameri kaanse Cooper Lighting Soluti ons over. De grootbank was de sterkste stijger in de AEX. De chemicaliën- distributeur daalde na een adviesverlaging door ABN Amro. De navigatiespe- cialist zag de omzet dalen en verlaagde zijn omzetverwach- ting. E o Reageren? economie@persgroep.nl Groot geld en kleine wonderen in India Jeroen Schmale Mumbai/New Delhi - Sigrid Kaag, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16