II EKELHOFF NIEUWS 15 Bedrijf Keytoe geeft werknemers de vrije hand bij bepalen eigen salaris www.ekelhoff.de Jezelf in dienst nemen, je eigen salaris bepalen, zelf kiezen hoeveel uren je werkt en wat je taken zijn. Te mooi om waar te zijn? Nee, bij marketingbedrijf Keytoe in Maassluis beginnen ze met dit experiment. „Wij gaan je niet aannemen'', zei den de eigenaren van Keytoe tegen Stijn van den Berg (23) nadat hij aangaf dat hij graag bij het marke tingbedrijf aan de slag wilde. ,,Dat moet je zelf doen.'' Het was een onverwachte wending van het ge sprek voor de voormalig stagiair. ,,Ik ging een beetje in verwarring naar huis en moest er wel even over nadenken. Hoe ga ik dat dan doen? Het takenpakket was niet helemaal duidelijk, want er stond geen vacature open. Ik wist ook niet hoeveel dagen ik zou kunnen vullen en wat ik zou opbrengen.'' Het is niet voor het eerst dat Keytoe op een spraakmakende manier invulling geeft aan het personeelsbeleid. Eerder konden collega's elkaars salaris bepalen met behulp van een app en vorig jaar haalde het bedrijf het nieuws met een zelfsturende ontslag ronde waar met post-its werd be paald wie kon vertrekken. Bedenker Lennard Toma: ,,Waarom zouden wij moeten be palen wat iemand moet verdie nen? Waarom zou hij of zij dat niet zelf kunnen? Het laat meteen zien of iemand assertief genoeg is om de stap te zetten en zichzelf een contract te geven.'' Vooralsnog kunnen mensen zichzelf alleen aannemen bij Key- toe-Y, een spin-off van het grotere helpt mensen meer verantwoor delijkheid te geven.'' Waar Toma helemaal niets van begreep, was het salaris dat nieuwe aanwinst Van den Berg zichzelf gaf. ,,Het minimumloon! Hij had alles kunnen krijgen! En dan kiest hij hiervoor.'' Voor Van den Berg zelf was het logisch. ,,Ik kreeg de inloggegevens van de bank en ben gaan rekenen hoeveel geld ik nodig had en hoeveel dagen ik zou willen werken. Ik kon vijf dagen per week gaan werken, maar ik wist niet of er voldoende werk zou zijn. Dan loopt dat vrij snel spaak.'' Hij koos voor 1259 euro per maand, voor 24 uur. ,,Het was een moreel dingetje. Ik wil mezelf terugverdienen en zeker weten dat het werk dat ik doe, ook wat oplevert.'' Om zijn eigen salaris te kunnen bepalen, kreeg hij, net als alle an dere mensen bij het bedrijf, volle dig zicht op alle rekeningen. ,,Hij moest de budgetten kunnen bekij- ken, weten hoeveel geld we op de rekening hebben. Hij weet ook hoe veel wij verdienen. Er is transpa rantie voor nodig om dit te kunnen doen'', aldus Toma. Zijn ze bij Keytoe niet bang dat er nu veel te veel mensen op het bedrijf afkomen? ,,Als er geen geld op de rekening staat, kun je jezelf ook geen salaris geven. Je moet ho pen of weten dat je als werknemer - of het bedrijf- genoeg geld in het laatje brengt. Dat durven veel mensen niet aan. Mensen zichzelf laten aannemen is eigenlijk risico vol zonder risicovol te zijn.'' Loonsverhoging Van den Berg kan zijn salaris ver hogen wanneer hij wil. ,,Ik zie dat ik steeds meer invulling geef aan wat er moet gebeuren. Binnen nu en een paar maanden geef ik me zelf misschien wel loonsverho ging", zegt hij. Nog niet in geld, maar in uren. Het brengt een groot verantwoordelijkheidsgevoel met zich mee. ,,Je moet jezelf waarma ken, laten zien wat je kunt beteke nen. Die druk voel ik, maar niet in negatieve zin.'' Recent is ook een stagiaire be gonnen, die haar eigen contract kon opstellen. Ze had geen flauw idee welk salaris ze zichzelf moest geven, vertelt Toma. ,,Ze is gaan navragen wat mensen om haar heen kregen. Soms weleens 1000 euro, of 100. Ze kreeg toegang tot de rekening en kwam uiteindelijk uit op 375 euro per maand.'' Wat nu als mensen zichzelf niets betalen, of veel te weinig? ,,We houden ons natuurlijk aan de wet'', zegt Toma. ,,En als iemand iets nodig heeft, kunnen we advies geven. We letten op en zorgen dat het goed gaat. En dat ze op vakan tie gaan als ze chagrijnig worden.'' En Van den Berg zelf? Hij heeft zichzelf een proeftijd van een half jaar gegeven. ,,Na een halfjaar kun nen we kijken hoe het gaat en hoe het bevalt.'' Keytoe (circa 45 werknemers). Toma denkt dat zijn nieuwste idee te experimenteel is voor het moe derbedrijf. ,,Elkaars salaris bepa len, is al heel wat. We willen dat onze vorm van personeelsbeleid meer norm dan uitzondering wordt en zo andere bedrijven Ik wil mezelf terugverdienen. Het werk dat ik doe moet wel wat opleveren Itliele nexti25 COIItlir SIEMENS JBORA gaggenau ©Valcucine SieMatic donderdag 17 oktober 2019 GO Wat ik wil verdienen? Uhhh... Marloe van der Schrier Maassluis De werknemers van het bedrijf Keytoe mogen zelf bepalen welk werk ze doen en wat een redelijk salaris is. foto arie kievit - Stijn van den Berg, werknemer Küchenhaus Ekelhoff Küchenland Ekelhoff Hauptstrasse 14-16* Bentheimer Strasse 259 48529 Nordhorn, D 48529 Nordhom, D tel. +49 5921-80480 tel. +49 5921-80210 info@ekelhoff.de kuechenland@ekelhoff.de Bel of mail ons a.u.b. voor een afspraak, *Q TomTom: zodat we ruim de tijd voor u hebben. Neumarkt, ma-vr: 9-18 uur, zaterdag: 9-17 uur loom Al vele N, jaren als BESTE beoordeeld! 200 complete showroomkeukens op 10.000 m2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15