Wilders krijgt alsnog uitstel in zijn proces Kabinet kijkt of er wat geld over is EUWS 11 'Uitzonderlijke groei' CATALONIË STEUN Gepensioneerden profiteren in de eerste plaats vooral van de geste gen lonen, aldus econoom Piet Rietman van ABN Amro. Dit komt doordat de AOW gebaseerd is op het minimumloon. Omdat het minimumloon meestijgt met de cao-lonen, die volgens het Centraal Planbureau komend jaar met 2,6 procent stijgen, nemen automatisch ook de AOW-uitke- ringen toe. Daarnaast profiteren ouderen van het kabinetsvoorne men om de algemene heffings korting te verhogen. ,,Deze beide factoren zitten flink in de lift", al dus Rietman. ,,Het grootste deel van de stijging kan hieruit wor den verklaard." De AOW-uitkeringen worden elk half jaar aangepast. De Sociale Verzekeringsbank moet de AOW- bedragen voor i januari 2020 nog bekendmaken, maar volgens Riet man zullen die 2,4 procent hoger liggen dan op 1 juli van dit jaar. Ruim de helft (54 procent) van die stijging komt door het effect van de hogere lonen. Nog eens 42 pro cent wordt veroorzaakt door fis cale wijzigingen, die overigens nog aangenomen moeten worden door het parlement. Het restant (4 procent) komt doordat het ka binet rekent met een hogere prijs stijging (cpi), waardoor de zoge heten 'inkomensondersteuning AOW' die gepensioneerden krij gen harder stijgt dan in voor gaande jaren. De hogere AOW is een meeval ler voor gepensioneerden die be dreigd worden met een korting van hun aanvullend pensioen. Als de kortingen doorgaan - lang niet elk fonds staat er overigens zo slecht voor dat er gekort zou moe ten worden - dan zullen vooral mensen met een klein aanvullend pensioen een zachte landing ma W Staatspensioen lift mee met hogere cao-lonen en heffingskortingen ken, stelt Rietman. ,,Het hangt er sterk vanaf hoeveel je hebt opge bouwd. Als je schoonmaker of be veiliger bent geweest, dan kan de verhoging van de AOW de even tuele verhoging wellicht meer dan compenseren. Dit is dan ook de groep voor wie de AOW veel be langrijker is dan bijvoorbeeld mensen met een aanvullend pen sioen van duizenden euro's." De Kamer heeft het kabinet op gedragen om 'onnodige kortin gen' te voorkomen. Minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken) is daarover nog in gesprek met de pensioensector. In november be looft hij de Kamer te informeren. De landelijke staking op 6 novem ber gaat echter gewoon door, al kan een tweede gesprek dat wellicht nog voorkomen. Het onderwijsveld vroeg om een gesprek met de premier en Onder- wijsminister Arie Slob, nadat Rutte tijdens de Algemene Beschouwin gen had gezegd dat hij wilde kijken naar incidenteel extra geld, mits er eerst een onderwijs-cao zou wor den gesloten. Dat dreigement schoot de sociale partners in het verkeerde keelgat. Rutte zei 'die ir ritatie' nu te begrijpen. ,,Die is ook terecht, omdat het niet aan mij is. Zij gaan over de cao." Toch haalde Rutte die voor waarde niet van tafel. ,,Wij hebben vanavond veel meer vertrouwen gekregen in het hele cao-proces. Het past mij om daar niet te veel over te zeggen." Binnenskamers zou de premier gezegd hebben dat er van 'een absolute voorwaarde' geen sprake meer is. Hoe dan ook gaat het kabinet de komende we ken 'kijken wat er nog over blijft in de potten met geld voor dit jaar'. Bedragen gingen in het Torentje niet over tafel, bezweert hij. De so ciale partners eisten al eerder een noodpakket van 423,5 miljoen euro. Voorzitter Liesbeth Verheggen van de Algemene Onderwijsbond, die namens andere bonden en werkgevers het woord voerde, sprak van een goed gesprek. ,,We hebben lang geworsteld met het idee dat het alleen een onderwijs probleem zou zijn, maar volgens mij is het nu goed binnengekomen dat het een maatschappelijk pro bleem is. Daarom was de premier er ook." Die sprak zijn waardering uit voor de leraren. Het hof wil wachten op een ultieme zoektocht die het Openbaar Minis terie op last van minister Ferd Grapperhaus (Justitie) doet. Die wil dat het OM nog één keer op alle dossiers die het heeft over de Wilders-zaak gaat doorlichten. Daarbij moet worden gecontro leerd of er toch geen politieke be moeienis is geweest met de straf zaak tegen de PVV-leider. Wilders claimt dit al vanaf de start van zijn proces. Toenmalig minis ter Ivo Opstelten zou druk hebben gezet op het OM hem te vervol gen. Het OM zelf ontkent dat ove rigens stellig. Toch lijkt het ge rechtshof niet het risico te willen nemen dat er documenten opduiken nadat zij uit spraak hebben gedaan in de zaak. Vooral omdat er druppelsgewijs do cumenten opdoken waarin Wilders bewijs voor zijn stelling zag. Zo mailden Justitie-ambtenaren elkaar in 2014 'suggesties' over hoe het OM de zaak zou moeten op zetten. Bovendien wilden ze het slotpleidooi van de aanklagers 'meelezen'. ,,En waar nuttig op merkingen doorgeven.'' Die mails bereikten het OM niet, zegt het. donderdag 17 oktober 2019 AOW stijgt: 8,3 procent in twee jaar De AOW-uitkeringen zijn sinds 1998 niet zo hard gestegen als nu. In 2019 en 2020 neemt het staatspensioen in totaal met 8,3 procent toe, blijkt uit de Pensioenmonitor van ABN Amro. De bank spreekt van een 'uitzonderlijke groei'. Laurens Kok Den Haag Dat de regionale president van Catalonië, Quim Torra, met de handen in de zakken mee loopt in een protestmars in de stad Girona, wil zeker niet zeg gen dat hij nauwelijks gemoti- Premier Mark Rutte erkent dat zijn eis dat er eerst een nieuwe onderwijs-cao moet komen voor het kabinet met extra geld over de brug komt, 'terecht voor irri tatie' heeft gezorgd. Toch nam hij die voorwaarde na een ge sprek met werkgevers en onder wijsbonden op het Torentje niet terug. Hanneke Keultjes Den Haag veerd is. Torra liep mee met aanhangers van een politiek onafhankelijk Catalonië, nadat de Spaanse politie gisteren 51 mensen arresteerde die be trokken waren bij geweldda- dige betogingen. De woede in Catalonië is groot na de re cente veroordeling tot jaren lange celstraffen van negen leiders van de onafhankelijk heidsbeweging. foto afp Wat hij vaker poogde, lukte gis teren dan toch: Geert Wilders heeft zijn proces weten te ver tragen. Het gerechtshof ging in op zijn verzoek om de uit spraak in zijn minder-Marokka- nenproces uit te stellen. Tobias den Hartog Badhoevedorp Premier Mark Rutte en minister Arie Slob na afloop van het gesprek met vertegenwoordigers uit het onderwijs. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11