Grapperhaus: Demonstreren binnen de regels 9 willen we zo snel mogelijk oplos sen. Wij staan er wat scherper in, want er ligt nogal een opdracht op ons bordje om de stikstofuitstoot te verminderen.'' Nog deze week gaat het IPO aan tafel met de minister in een poging eenduidige maatregelen op te stellen. Het verschil draait om het zoge heten salderen. Bij extern salderen kan het kopen van stikstofrechten van een stoppend bedrijf de oprich ting of uitbreiding van een ander bedrijf mogelijk maken. Minister Schouten gaat bij deze maatregel uit van hoeveel dieren er maximaal in een stal passen, de provincies We willen zeker weer op een lijn komen met het kabinet kijken naar hoeveel dieren er feite lijk in de stal zijn. Dat kunnen er in de praktijk dus minder zijn en dat heeft gevolgen voor de grootte van de stikstofrechten. Diefstal Dit belangrijke verschil schoot de toch al boze boeren in het ver keerde keelgat. Zij concludeerden dat de provincies hun ruimte voor toekomstige uitbreiding met nieuwe regels inperken. Het mag volgens boerenorganisaties ook niet zo zijn dat andere sectoren, zoals de bouw, voorrang krijgen bij het verdelen van de schaarse 'stik stofruimte'. Als boeren niet mogen uitbreiden terwijl ze daar op papier wel recht op hebben, staat dat vol gens hen gelijk aan diefstal. De discrepantie leidde tot een ongekende druk op de provincies. Friesland ging vrijdag al door de knieën voor de boeren en maandag volgden Gelderland, Overijssel en Drenthe. In Groningen liep het pro test uit de hand, nadat was gebleken dat de provincie de nieuwe stikstof- regels niet wil intrekken. Gronin gen en de andere provincies kijken nu of ze de boeren tegemoet kun nen komen zonder alle maatrege len overboord te gooien. Bij het IPO balen ze van de commo tie. Moor: ,,We willen zeker weer op een lijn komen met het kabinet. We zullen zien of dat deze week al lukt. Voorop blijft staan dat er een duur zaam perspectief moet zijn voor niet alleen de landbouw, maar ook voor andere sectoren zoals de wo ningbouw. Om dat voor elkaar te krijgen, heb je regels nodig die juri disch houdbaar zijn. Als je weer van alles toelaat, weet je dat je nat gaat bij de rechter.'' Duizenden boeren uit het hele land komen vandaag naar Den Haag om te demonstreren tegen het stikstof- beleid van de overheid. Bij het pro test, georganiseerd door de Farmers Defence Force (FDF), worden zo'n tienduizend tractoren op de open bare weg verwacht. Na een eerste etappe bij het RIVM, was het aanvankelijk plan om naar het Binnenhof te trekken. Maar daar stak minister Grapper- haus heel snel een stokje voor. ,,De boeren is te kennen gegeven dat het Geweld of andere strafbare feiten zijn ontoelaatbaar niet de bedoeling is dat zij naar het Binnenhof komen'', zei de be windsman gistermiddag. Daarop volgde een dreigend: ,,Ik ga ervan uit dat zij aan die oproep gehoor ge ven.'' De minister kan zich niet her inneren dat boeren ooit eerder met tractoren naar het Binnenhof kwa men. ,,Je hebt ook van die palen die uit de grond komen. Ik weet niet of dat goed is voor je trekker.'' De minister roept de boeren op om geen geweld te gebruiken tijdens hun protestacties, zoals wel gebeurde in Groningen. ,,We heb ben in Nederland de vrijheid van demonstratie'', zegt Grapperhaus. ,,Dat vinden we allemaal een groot goed. Maar demonstreren moet wel binnen de regels gebeuren. Geweld of andere strafbare feiten zijn on toelaatbaar.'' Grapperhaus zegt dat 'alle goede, noodzakelijke maatregelen worden genomen' om te voorkomen dat het boerenprotest uit de hand loopt. Defensie helpt de gemeente met het afzetten van wegen door 'op cruciale punten zware verplaats bare voertuigen' te plaatsen. ,,De politie beschikt zelf niet over dit zware materieel en daarom is con- tact gezocht met Defensie'', aldus een verklaring van de gemeente. ,,Zij beschikken over de zware ver plaatsbare vrachtwagens die nodig zijn als flexibele robuuste weg- afzetting.'' woensdag 16 oktober 2019 GO strenger dan kabinet Gisteravond vertrokken al tractoren uit Harlingen. FOTO ANTON KAPPERS -Derk Moor, IPO Kijk op de site bij /video is het protest de hele dag live te volgen Minister Grapperhaus: ,,Ik weet niet of die palen goed zijn voor je trekker.'' foto anp Demonstrerende boeren zijn vandaag niet welkom op het Binnenhof in Den Haag. Minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid laat een waarschu wing horen aan de vooravond van een nieuwe dag van boeren protest. Peter Winterman Den Haag -Ferd Grapperhaus, minister van Justitie en Veiligheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9