NYNKEDEJONG 'Zorg voor het gezin heeft nu prioriteit' Ook deze mensen verdwenen 6 VERBORGEN GEZIN Buren van boerderij compleet verrast Dankzij het 'niet-pluisgevoel' van de uitbater van de plaatselijke kroeg ging de politie een kijkje nemen bij de afgelegen boerderij in Ruinerwold. Column wanneer je niet reageert of niet betaalt. En elke keer als er iemand we kenlang dood voor de koelkast ligt, niet gemist door wie dan ook, zeg gen we: het is een schande. En: hoe kan dat in dit land? Zodra de stapel post achter de voordeur wel erg hoog wordt en een buurman klaagt over stank, worden zelfs de allereenzaamsten gevonden. Te laat, maar toch. Maar hoe kun je jarenlang ver dwijnen? Hoe kan een vader vijf kinderen jarenlang verborgen houden? Hoe kan hij ze laten gelo ven dat er geen andere mensen op de wereld zijn, alleen deze familie in een dichtgetimmerde boerderij in Ruinerwold, wachtend op het einde der tijden? Op één of andere manier is het deze vader gelukt om zijn kinde ren weg te houden bij de leer plichtambtenaar en al die andere instanties die hen zouden moeten opmerken. Had je me eergisteren gevraagd hoe te verdwijnen, dan had ik je aangeraden naar Siberië te rijden. Genoeg uitgestrekte niksigheid om nooit meer teruggevonden te worden. Maar sinds gisteren weet ik dat ik, om te verdwijnen, maar een half uurtje hoef te rijden. Om te verdwijnen, hoef ik maar een half uurtje te rijden ,,Er is met ongeloof en verbazing gereageerd. Dat kan ik me voorstel len. Een dergelijk uitzonderlijke si tuatie heb ik nog nooit meege maakt", zei burgemeester De Groot. Het gezin werd in een woning aan de Buitenhuizerweg in Ruiner- wold gevonden en leefde in provi sorisch ingerichte ruimtes. De Groot wil geen verder details geven. De gemeente ontfermt zich over het gezin. ,,De eerste zorg en aan dacht gaan uit naar de aanwezigen in de woning. Het gezin verblijft op een gepaste plek. De groep heeft veel behoefte aan rust. Dat respec teren we graag.'' De burgemeester complimenteerde de café-eigenaar die de politie inschakelde. ,,Hij ver dient een pluim.'' Volgens De Groot wordt onderzocht in hoeverre het gezin in beeld was bij instanties of politie, maar gingen agenten bij de boerderij kijken na de melding van de café-eigenaar 'zonder dat zij wis ten wat zij er zouden aantreffen." De boerderij staat op naam van de echtgenote van Klaas Rooze. Hij is onder meer voorzitter van de VVD in de gemeente en is onder scheiden als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. ,,We zijn er sprake loos van dat zoiets in ons huis is ge beurd'', zegt Alida Rooze. Een 25-jarige man zat zondag avond op het terras bij café De Kastelein in Ruinerwold. Eige naar Chris Westerbeek rook on raad en tipte de politie. „Deze man zag er onverzorgd uit, had lang, verwilderd haar en zei dat hij hulp nodig had en nooit naar school was geweest." De 25-jarige was weggelopen uit de afgelegen boerderij en zat zondagavond voor de tweede keer in korte tijd op het terras van De Kastelein. Westerbeek: „Hij keek verward om zich heen.'' Bij het eerste bezoek viel de man al op. Deze tweede keer be sloot Westerbeek het gesprek aan te gaan. ,,Hij zei dat hij hulp nodig had en een einde wilde maken aan de situatie waarin hij zat. De kroegbaas omschrijft hem als een lange, slanke man met een slecht gebit. „Het was bij deze man meteen duidelijk dat er iets vreemds aan de hand was." Westerbeek zegt dat de gast erg onder de indruk leek van wat hij zag bij de kroeg, alsof hij dit niet eerder had mee gemaakt. De telefoon staat roodgloeiend bij het café. De eigenaar wil bena drukken dat hij niets met de zaak te maken heeft. „Hij kwam hier gewoon twee keer aanlopen." De situatie maakt indruk. „Duidelijk is dat deze persoon veel meer hulp nodig heeft dan de gemid delde dronken stamgast." Buren van de Drentse boerderij waar gisteren het compleet van de wereld afgesloten gezin werd gevonden, reageren ontzet op het nieuws. ,,Ik sta te trillen op mijn benen", zegt de achterbuurman. Hij is totaal verrast door het nieuws. ,,Ik zag daar altijd maar één man. Die was er iedere dag. Maar van kinderen weet ik niets." De boerderij was volgens de buurman niet in bedrijf. ,,Ze gebruikten het land om de boer derij heen niet." De postbode denkt even na en concludeert dat hij nog nooit een brief heeft bezorgd op het adres. ,,Ja, dat is eigenlijk wel vreemd, nu ik er zo over nadenk." Huurder Josef Buurman Jans Keizer vermoedde wel dat er iets niet helemaal in orde was aan het einde van de lange oprijlaan. Maar ook hij zag altijd alleen maar de huurder, de 58-jarige Josef B. Hij kan er met zijn hoofd niet bij, nu hij weet wat er echt gebeurde. „Toen dat bekend werd... wij hadden nooit anders gedacht dan dat dit met drugs te ma ken had. Dit doet zo zeer. Dit mag nergens an ders op de wereld ge- beuren, maar zeker niet in onze straat." Hij ging nog een keer bij Josef B. langs, toen hij hier net was ko men wonen, negen jaar geleden. ,,Toen ben ik met mijn vrouw ge gaan en heb ik een bos bloemen gebracht. Dat doen we altijd bij nieuwe buurtgenoten. En ik heb hem een keer geholpen toen een wagen met stro vast kwam te zit ten hier in de straat. Wat moet je toch met al dat spul, vroeg ik hem toen. Maar dat heeft hier vermoe delijk mee te maken, met dit hele gedoe." Een buurvrouw heeft de tranen in haar ogen staan. ,,Het is afschu welijk wat hier is gebeurd. Ik moet dit laten bezinken." Ze kende de familie niet persoonlijk. ,,Meer wil ik er niet over kwijt. Dit is zo erg." Een andere buur vrouw loopt snikkend weg. ,,Ik kan dit niet", stamelt ze. Ruinerwold is een dorp van ongeveer vierduizend inwoners in het zuidwesten van Drenthe. Het gezin woonde een eindje buiten het dorp, in het buurtschap Berghui zen. Daar wonen nog geen tweehonderd mensen. De omgeving van de boerderij is gis teravond afgesloten door de politie. De jarenlange verdwijning van het Drentse gezin doet denken aan die van Marcel (39) en Andrea (41) uit het Limburgse Blerick. Zij verdwenen in augustus spoor loos. Volgens de zus van de man leed het echtpaar aan een ernstige vorm van godsdienstwaanzin en waren ze zich al langere tijd aan het voorbereiden op het 'einde van de wereld'. Na een hartopera tie en een bijna-doodervaring be gon Marcel te vertellen dat hij 'naar God' wilde. Het gezin had zich volledig afgesloten van de buitenwereld en leefde van een uitkering. Ze probeerden mensen in hun omgeving te bekeren en als dat niet lukte, wendden ze zich af. Hun kinderen werden on dergebracht bij een gastfamilie. Bos Zes jaar geleden hield de politie in de Amerikaanse staat Maine een man aan wegens het stelen van een brood. Het bleek de toen 47-jarige Christopher Knight, die al 28 jaar werd vermist. Na zijn eindexamen liep hij de bos sen in en kwam nooit meer terug. Hij overleefde door voedsel te stelen. Sinds zijn 19de had Knight, die aan een vorm van au tisme leed, niet meer met iemand gesproken. Hij gaf slechts één in terview waarin hij zijn verdwij ning ook niet kon verklaren, be halve dat hij een plek vond 'waar ik blij was'. t Russische familie leefde van zaden en aardappelen. Van WO II had ze niets meegekregen even. Dan heb je even het gevoel dat niemand weet waar je bent. 's Ochtends vroeg op de racefiets door een verlaten bos. 's Nachts op het strand, ter wijl de rest van Nederland op één oor ligt. Van die korte momenten waarop het lijkt alsof je nooit meer iemand zult tegenkomen. Tot je in de verte de sirene van een ambulance hoort, of een hond hoort blaffen, of achter je ineens iemand zegt 'zo, ook zo vroeg uit de veren?' Dit land is zo vol en zo gecontro leerd en aangeharkt. De natuurge bieden worden beheerd en ge koesterd, elke stoeptegel is onder deel van een plan. Het land is zo vol dat natuur en landbouw vech ten om iedere hectare. Ieder mens staat geregistreerd en wordt op tal loze manieren in de gaten gehou den. Dit is het gecontroleerde land, met regels en wetten en soci ale controle en nieuwsgierige buurvrouwen die door de vitrages kijken naar wat je uitspookt. Met brieven van instan ties die met een aan de bel trek ken woensdag 16 oktober 2019 GO $0 @nynke Verdwi nen Burgemeester Roger de Groot van de gemeente De Wolden noemt het aantreffen van een gezin dat in afzondering leefde in Ruinerwold erg bijzonder. Simone van Zwienen De Wolden M Burgemees ter Roger de Groot van De Wolden. foto anp Cafébezoek leidt tot ontdekking Raymond Boere Stefan Keukenkamp Sander van Mersbergen Ruinerwold Chris Wester beek, eige naar van het Café. FOTOBSR Religieuze redenen of vrees voor 'het einde van de wereld' kunnen leiden tot een kluize naarsbestaan. Wereldwijd zijn er voorbeelden genoeg. Bob van Huët Blerick Heel soms lukt het, heel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6