n n 1 n iJSê n 12 ZEELAND MUURSCHILDERINGEN KUNSTPROJECT^ De Britse krant The Guardian plaatste Oostende onlangs in een lijst met zes Europese kuststeden waar je geweest moet zijn. Kunstprojecten als The Crystal Ship trekken de stad uit het slop. ,,De liefde voor Oostende is hervonden." 1 iVV* kIisSI n Een gure oktoberoch- tend op de boulevard van Oostende, op een goed halfuur rijden van Sluis. De laatste strand huisjes worden opgeruimd. Terug de depots in, wachtend op nieuwe zonnestralen die toeristen en dag jesmensen naar de West-Vlaamse kustplaats lokken. Het zomersei zoen is voorbij en dat geeft de bou levard een ietwat mistroostig ge zicht, waar zware vrachtwagens en kinderen op skelters kriskras door elkaar karren. Het is op zo'n ochtend moeilijk voor te stellen dat je volgens The Guardian in Oostende moet zijn geweest. Net als de ansichtkaarten van steden als Cadiz in Spanje of het Sar- dijnse Cagliari. Until about 10 years ago, this queen was looking decidedly shabby, but today it oozes cool, schrijft de Britse krant over Oos tende. Vrije vertaling: tien jaar ge leden was deze stad behoorlijk verpauperd, nu waait er een frisse wind. Dat is vooral te danken aan een groot streetartproject waar je vanaf de boulevard weinig van ziet. The Crystal Ship, het kind van curator Björn Van Poucke. Onder zijn leiding komen kunstenaars van heinde en verre naar Oos tende. De gevels van de stad die- De kunstenaars krijgen carte blanche. De eigenaren weten dat het goed is nen als schildersdoek voor hun creaties. Bijna zestig panden door heel de stad zijn al beschilderd, wat de stad tot een groot open luchtmuseum maakt. ,,En het zijn heus niet alleen verloederde ge bouwen waar de kunstwerken op staan. Pandeigenaren melden zich tegenwoordig al zelf aan", vertelt Niels D'Hoedt van Toerisme Oos tende. The Crystal Ship startte vier jaar geleden om tijdens de paasva kantie publiek te trekken. ,,We hadden iets nieuws nodig. Iets dat echt matcht met Oostende. Dat hebben we gevonden. Veel kun- stenaars vinden hier inspiratie." Het toerismebureau merkt dat het aanslaat. ,,Er komt een divers pu bliek op af. Grootouders met hun kleinkinderen, maar ook jeugd. Je leert andere delen van de stad ken nen." De muurschilderingen zijn di vers als een doos kleurpotloden. Aan het Visserijdok is het indrin gende portret te zien van de Aus traliër Guido van Helten, die de Oostendse visser Norbert De Smit op de silo's tekende. In de London- straat zijn Jean en Jeanine vereeu wigd door de Engelsman Ben Slow. En aan de gevel van het toe ristisch bureau pronkt het werk van het Belgische kunstcollectief Strook. Een portret gemaakt van gerecycled hout uit Oostende, waaronder van de driemaster Mer cator uit 1932, een pronkstuk van de stad. ,,De kunstenaars krijgen carte blanche. De eigenaren weten dat het kwalitatief goed is." Oostende was ooit een mon daine badplaats voor de Belgische jetset. Tijdens de Tweede Wereld oorlog is echter veel verloren ge gaan. The Crystal Ship komt dus niet voor zijn tijd, maar trekt heel Oostende mee uit het slop. Jonge ren trekken niet langer weg, maar starten nieuwe ondernemingen. Er wordt geïnvesteerd. D'Hoedt: ,,Er hangt echt een positieve sfeer, veel mensen hebben hun liefde voor Oostende hervonden." Die liefde stond bij velen op een waak- vlammetje, erkennen ze in het toeristisch bureau. ,,Oostende had een vijandig imago. In de Lange- straat werd altijd gevochten. En het was een vuile stad. Dat nega tieve beeld verandert. Nu is Oos tende vredelievend, we trekken jonge gezinnen. Hun kinderen kennen dat negatieve beeld niet en zijn veel positiever." De marketingmachine blijft ook na The Crystal Ship op volle toeren draaien. Oostende moet nog meer een muziekstad worden. Volgend jaar is een goede start als Ramm- stein komt optreden op het nieuwe evenemententerrein Park De Nieuwe Koers, waar plek is voor honderdduizend muzieklief hebbers. De tienduizenden tickets waren binnen een kwartier ver kocht. Oostende heeft altijd al een band met muziek gehad. Marvin Gaye woonde er en schreef zijn hit Sexual Healing op de Zeedijk. Hij deed dat met een vooruitziende blik. Oostende is weer sexy. woensdag 16 oktober 2019 Wordt Oostende weer hip en hot? Streetart van Ben Slow op hotel Os- tend. Streetart bij de Lange- straat van kun stenaar Case Maclaim. Niels D'Hoedt van Toerisme Oostende: ,,Oostende had een vijan dig imago, nu trekken we jonge gezinnen.'' fotos camile schelstraete Bob Maes Oostende -Niels D'Hoedt, Toerisme Oostende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55