VERBORGEN GEZIN In een geheime ruimte in een boerderij in het Drentse Ruinerwold wachtte een vader met zijn kinderen negen jaar lang op het einde der tijden. Niemand zag hen ooit. Buren dachten dat in de grote boerderij alleen meubelmaker Josef B. woonde. 4 Mê ook hoe de hekken en bossen rond de boerderij steeds hoger worden. De politie komt een aantal maal aan de poort, zegt buurman Jans Keizer. „Maar ook die liet hij het terrein niet op. Hij zal wel iets met drugs doen, dachten we." De werkelijkheid blijkt vele ma len meer bizar dan dat. Het tafe reel dat politieagenten maandag avond aantroffen, tart ieder voor stellingsvermogen. In een kleine ruimte, verscholen achter een kast, leefden een vader en vijf vol wassen kinderen, tussen de 18 en 25 jaar oud. De vader lag ziek op bed, na een herseninfarct enkele jaren geleden. Een moeder was er niet, die overleed voor het gezin hier negen jaar geleden kwam wonen. Het heeft er alle schijn van dat de kinderen de boerderij sinds dien nooit verlieten. Niet om naar school te gaan, niet om bood schappen te doen, zelfs niet om een ommetje te maken in het schitterende Drentse landschap. Hun wereld bestond uit de boer derij, en mogelijk ook uit de reus achtige groentetuin die de gebou wen omzoomt. Eén getuige zegt daar ooit jonge mensen te hebben gezien. Op luchtbeelden van het erf is naast de moestuin een afdak zichtbaar, met daaronder stapels hout. Als je niet beter weet, lijkt het een romantische idylle. Onverzorgde jongeman Het minisysteem was misschien wel nooit ontdekt als de oudste zoon van het gezin niet om hulp zou hebben gevraagd. Vorige week dook hij plots op in de plaatselijke kroeg, De Kastelein. Daar zagen ze een onbekende, onverzorgde jon geman binnenstappen, met lang, verwilderd haar. Een gemiddelde 25-jarige zou geen acht slaan op de discolampen van het bescheiden dorpscafé, maar deze jongen keek zijn ogen uit. Hij bestelde bier, vijf stuks zelfs. Langzaam maar zeker raakte hij in gesprek met de eigenaar en met twee bezoekers. Hortend en sto tend kwam zijn ongelooflijke ver haal eruit. Dat hij, zijn vader en zijn broers en zussen in totale af zondering leefden. Dat ze in hun geïsoleerde ruimte al die tijd wachtten op het einde der tijden. De wereldvreemde jongeman had niet altijd de woorden om zijn verhaal te vertellen. Hij reageerde vooral met ja of nee op de dingen die zijn gespreksgenoten hem voorhielden, soms lachte hij iets weg. Van het woord 'sekte' had hij nooit gehoord, maar wel wist hij Een beetje een zonder ling was het, de van oorsprong Oostenrijkse meubelmaker Josef B. Vriendelijk, zeker, maar ook gesloten en op zichzelf. Veel wisten zijn buren op het be drijventerrein in Meppel, waar hij een timmerwerkplaats had, dan ook niet over hem. Behalve dat B. kan toveren met hout. In het fijne werk was hij een absolute en veel gevraagde vakman. Over zijn privéleven liet B. wei nig los. Ja, dat hij bezig was met een verbouwing op het Drentse platteland. Af en toe vroeg hij raad, bijvoorbeeld als hij beton moest storten. Dan maakte hij dankbaar gebruik van de expertise van tim merman Tonnie van den Berg. Die zag hem zaterdag nog wegrijden, met achter in zijn oude Volvo een hele lading boodschappen en twee hele grote zakken met toiletpapier. ,,Dat is wel heel veel voor iemand die alleen woont, dacht ik. Maar ik zocht ik er niets achter.'' Onverhard pad Naar nu blijkt reed hij in die Volvo naar de Buitenhuizerweg, een smalle klinkerweg in de polder bij Ruinderwold, een goeie 10 kilometer verderop. Ook daar kennen de buren hem niet beter dan heel oppervlakkig. Negen jaar geleden kwam hij er wonen, nooit kwam er iemand op zijn erf. De boerderij is alleen via een brugge tje en een lang onverhard pad te bereiken, en wordt door bomen aan het zicht onttrokken. Van een afstandje - de huizen staan hier een paar honderd meter uit elkaar - zien de buren hoe de 58-jarige B. de boel opknapt, maar Josef B. liet ook de politie het terrein niet op. Hij zal wel iets met drugs doen, dachten we dat hij en zijn familie een zwaar geloof aanhingen. Een geloof waarin daglicht iets slechts was. De man zei ook dat hij overdag niet weg kon, en dat hij daarom 's avonds was gekomen. Toen hij zondag weer bij De Kastelein was, ging het gesprek verder. Kroegbaas Chris Wester beek besloot de politie in te scha kelen. Op basis van zijn tip kwam het maandag tot een inval in de boerderij. Daar troffen de agenten ook Josef B. De 58-jarige meubel maker, die het pand huurde, werkte volgens de politie niet mee aan het onderzoek. Daarop werd hij aangehouden. Naar zijn exacte rol is het voor alsnog gissen. De informatie die tot nu toe naar buiten komt, is gebaseerd op de verhalen die de 25-jarige zoon in de kroeg vertelde. De mensen die met hem samen werkten, vermoeden niet dat er een diepreligieuze man schuilgaat achter de mysterieuze Oostenrij ker. ,,Hij werkte dag en nacht'', zegt Van den Berg. ,,Ook op zon dag. Dat doe je niet als je diep gelovig bent.'' woensdag 16 oktober 2019 GO de Kasteli Boerderij ghuizen Na vijf glazen bier komt het Raymond Boere Stefan Keukenkamp Sander van Mersbergen Ruinerwold - Jans Keizer, buurman De politie heeft de Bui- tenhuizerweg in Ruiner- wold afgezet in verband met het onderzoek naar het mysterieuze gezin. De boerderij waar Josef B. en het gezin woonden. Ach ter de boerde rij was een grote moes tuin aange legd. FOTO WILBERT BIJZITTER ""-'1 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4