IN DE REGIO 1,9 miljoen tekort op jeugdzorg is bittere pil 6 Analyse MIJN DORP, MIJN STAD Pas over vijfjaar eerste in vesteringen in dorpsvisie Burgh-Haamstede', kop pen dorpsraad en onder nemersvereniging in hun huis- aan-huis- verspreide flyer. Daarin wordt haarfijn uitgelegd hoe Burgh-Haamstede door de ge meente in de wacht wordt gezet. Andere plaatsen eerst. Maar dorpsraadvoorzitter Kees Veer- hoek pikt het niet. Hij wil een 'eer lijke verdeling' van het beschik bare budget voor stads- en dorps vernieuwing voor heel Schouwen- Duiveland. Het chagrijn uit de Westhoek wordt gevoed door het plannings overzicht van investeringen in de programmabegroting van de ge meente. Dat lijstje loopt door tot en met 2029. Het gaat om een voorstel van burgemeester en wet houders. De gemeenteraad kan de boel volgende maand, wanneer de be groting daadwerkelijk wordt vast gesteld, nog zomaar overhoop gooien. De toon van de flyer sug gereert een min of meer voldon gen feit, en daar maken coalitie- en oppositiepartij LSD en SP zich weer boos over. Het zou niet de eerste keer zijn dat het college opnieuw aan het ZIERIKZEE De uitgaven voor jeugdzorg op Schouwen-Duive- land pakken dit jaar mogelijk bijna twee miljoen hoger uit. De gemeente komt tot die prognose op basis van de ervaring over de eerste zes maanden van 2019. De stijging is een bittere pil, al dus wethouder Cees van den Bos. Landelijk klagen gemeenten over de alsmaar stijgende uitgaven voor jeugdzorg en de ontoerei kende Rijksbijdrage voor deze overgehevelde taak. Dus ook Schouwen-Duiveland hield reke ning met een verder oplopend te kort. ,,Maar een stijging van deze omvang hadden we niet ver wacht", aldus de wethouder in een brief aan de gemeenteraad. Bij de jaarrekening van 2018 was er nog sprake van een tekort van goed één miljoen euro. Het college wil een diepgaand onderzoek laten uitvoeren naar de precieze oorzaak van de ex treme kostenstijging. Uit die ana lyse moet ook duidelijk worden welke maatregelen verantwoord zijn om de uitgaven in bedwang te houden. ,,Als j e dit soort bedra gen ziet, kan je niet stil blijven zitten. Maar tegelijkertij d moet j e als gemeente wel sociaal blijven", zegt Van den Bos in een toelich ting. Ongeveer 9,4 procent van de Schouwse jongeren tot 18 jaar heeft jeugdzorg nodig. Dit jaar gaat het om zo'n 1500 indicaties. De wethouder tekent daar bij aan dat sommige gevallen een dub bele indicatie krijgen. Vaak gaat het om uiteenlopende persoon lijke problemen en vervelende si tuaties thuis of op school. ,,Een uithuisplaatsing voor de veilig heid van het kind, kost al snel 1 tot 1,5 ton. Zo'n dure maatregel haalt gelijk je hele bezuinigings operatie onderuit. Maar je kunt in zo'n situatie ook geen nee zeg gen. Het gaat om zorg, niet om een bouwvergunning die tegen valt." rekenen wordt gezet. Vorig jaar diende de raad maar liefst 33 wijzi gingsvoorstellen in. Alleen al het basisbudget voor stads-en dorps vernieuwingen werd verdubbeld tot een jaarlijkse inleg van twee miljoen euro. Aan het eind van die rit, in 2029, staat de teller op twin tig miljoen euro. Daarvan is in de huidige begroting 8,8 miljoen euro gereserveerd voor Burgh-Haam- stede. Renesse krijgt deze cyclus 3,9 miljoen toebedeeld. Het restant wordt verdeeld over Scharendijke (2,5), Brouwershaven (2,5), Brui- nisse (1,2) en Zierikzee (1,2). Dus de herverdeling van het budget die Veerhoek graag zou zien, zou in dat opzicht ongunstig kunnen uitpakken voor Burgh-Haam- stede. Waar het dorpsraad en on dernemersvereniging bovenal om te doen is, is de uitgestelde uitvoe ring van de zo broodnodige herin richtingsplannen. Volgens het schema in de begroting komt Burgh-Haamstede pas in 2023 aan de beurt. Terwijl altijd was voor gespiegeld dat de oppepper dan al volop aan de gang zou zijn. Dorps raad en ondernemers voelen zich misleid door het college en doen dat in de flyer aan hun achterban uit de doeken. Stemmingmakerij Met deze actie maken zij zich schuldig aan 'stemmingmakerij' vindt Robbert Lievense (LSD) en het 'onnodig opstoken van een vuurtje', aldus Anita de Vos (SP). Ook dat is niet voor het eerst. Vorig jaar trok Frans Prins van de dorpsraad Renesse fel van leer te gen de begrotingsplannen van de gemeente voor 2019. Het laatste deel van de herinrichting van het dorpscentrum werd in de wacht gezet. Andere kernen willen nu ook wat, verdedigde wethouder Jacqueline van Burg dat uitstel. De verontwaardiging in Renesse was net zo groot als nu in Burgh- Haamstede. Maar de badplaats wordt de komende twee jaar weer op z'n wenken bediend. Een beetje tegengas kan dus zeker geen kwaad om iets voor elkaar te krijgen. Een delegatie van de gemeente- raad, dorpsraad en ondernemers vereniging probeert vandaag in een inderhaast ingelast overleg de plooien glad te strijken. Dat zal niet eenvoudig zijn. In planning veel tegemoetkomen aan Burgh-Haamstede zal ongetwij feld de stekels in andere plaatsen doen opzetten. Surrender Lezing Jacob Cats Kunstwerk maken met sierappels woensdag 16 oktober 2019 De dorpsraad en onderne mersvereniging willen een 'eerlijke verdeling' van het budget voor stads- en dorps vernieuwing voor heel Schouwen-Duiveland. Marcel Modde Burgh-Haamstede SD Burgh-Haamstede bijt van zich af, maar is dat verstandig? Kees Veerhoek. foto ton van den nouweland ZONNEMAIRE Surrender geeft zater dag een optreden in Café Bommenede in Zonnemaire. Surrender is een Zeeuwse dialect rockband. Het concert begint om 20.00 uur. De entree bedraagt zes euro. Kaarten zijn ver krijgbaar in het café of via 0650551896. MIDDELBURG De Heemkundige Kring Walcheren verzorgt van daag een lezing over Jacob Cats. Cats was jurist, advocaat, groot- grondbezitter en staats man. De lezing wordt gegeven door Jaap Cle ment en heet Zinnige Beelden met zin. De le zing vindt plaats in het Betje Wolff auditorium in de bibliotheek in Middel burg en begint om 20.00 uur. Toegang voor leden van de Heemkun dige Kring is gratis. Niet- leden betalen twee euro. KAPELLE Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt vandaag een activiteit voor kinde ren van 5 tot en met 10 jaar. Deelnemers kunnen Surrender. foto kelly thans van 14.00 tot 15.30 uur een kunstwerk met sier- appeltjes en ander fruit maken. Deelname kost 6,50 euro, inclusief ma terialen en een glas ap pelsap. Begeleidende volwassenen betalen 4,50 euro, inclusief mu- seumbezoek en con sumptie. Aanmelden kan via administratie@ fruitteeltmuseum.nl of 0113- 344904. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 20.00 uur: Lezing door Stad en Lande; BRUINISSE Dorps huis, 08.45, 10.30 en 19.30 uur: Yoga, 18.00-19.00 uur; Ka- rateles voor kinderen, 19.30 uur: Badminton; Hervormde kerk, 09.30-12.30 uur: Va kantie Bijbel Week; BURGHSLUIS Passa giersschip De On rust, 11.00 uur: Na- tuurrondvaart; DREISCHOR Goe- manszorg, 11.00 17.00 uur: Museum geopend; ELLEMEET Dorps huis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub Touché; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Re petitie Con Amore, 20.00 uur Badmin- tonavond; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.30 uur: Vrouwenclub Samée ontvangt burgemees ter Rabelink; OUWERKERK Wa tersnoodmuseum, 11.00 en 13.00 uur: Familierondleiding; RENESSE Blikmu seum, 14.00-17.00 uur: Tentoonstelling Hoe kwamen wij vroeger de winter door?; Dorpshuis, 09.00-10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30 20.45 uur: Yoga Jac queline Binnendijk; SCHARENDIJKE Informatiecentrum Grevelingen, 13.30 uur: Paddenstoelen excursie; SIRJANSLAND Dorpshuis, 10.15 uur: Yoga; ZIERIKZEE Graven steen, 14.30 uur: Rondleiding gevan genis; Stadhuismu seum, 11.00-17.00 uur: Expeditie Zeeuwse IJstijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49