diere 8 ZEELAND Begrotingen tot2025vertonen onder de streep geen tekorten meer Enkele maanden geleden bleek dat de ZB vorig jaar een verlies boekte van meer dan 3 ton. De jaren 2016 en 2017 eindigden ook met tekor ten, beide keren ongeveer een ton. De reserve was geslonken tot 10.000 euro. Uit de meerjarenbegroting die het dagelijks provinciebestuur gis teren aan de Staten heeft gestuurd, blijkt dat de ZB de negatieve ten dens heeft weten om te buigen. Er is wat lucht, doordat de provincie vanaf dit jaar de subsidies weer aan past aan de inflatie. Elk jaar komt er 2,5 procent bij, wat er mede voor zorgt dat de bijdrage vanuit de Ab dij groeit van 6,8 miljoen euro in 2019 tot 7,9 miljoen euro in 2024. ,,Daardoor, en door het niet invul len van vacatures is het mogelijk om vijf opeenvolgende sluitende begrotingen te presenteren', aldus directeur Perry Moree in een toe lichting op de brief aan het provin ciebestuur. Toch is de kou nog niet uit de lucht. De ZB mag dan weer zwarte cijfers schrijven, de algemene re- serve en daarmee de stroppenpot zijn volgens Moree 'tot vrijwel nihil gereduceerd'. Voor een organisatie als de ZB is een potje voor tegenval lers van ongeveer een half miljoen euro niet ongebruikelijk. Omdat de portemonnee leeg is, kan de ZB slechts beperkt investeren in ver nieuwing. En dat terwijl volgens de brief van Moree en voorzitter John An- thonise van de Raad van Toezicht verbouwingen noodzakelijk zijn om studenten van University Col lege Roosevelt en de HZ een waar dige studieomgeving te kunnen bieden, de digitalisering van Zeeuws bronnenmateriaal urgent is en investeringen in de brandvei ligheid verplicht. De ZB kan geen eigen vermogen opbouwen, omdat subsidie die overblijft moet worden terugge stort aan de provincie. 'Dat beperkt De algemene reserve en daarmee de stroppenpot zijn tot vrijwel nul gereduceerd de organisatie in ernstige mate', al dus Moree en Anthonise. Lenen kan ook niet, want de provincie wil geen garanties meer verstrekken, terwijl banken daar altijd om vra gen. De ZB-bestuurders hopen toch op hulp. 'Een garantiestelling door de provincie Zeeland zou een grote stap voorwaarts zijn.' En anders een lening van de provincie zelf of een voorschot op subsidies. Half november overlegt het pro vinciebestuur met de ZB. Het is mogelijk dat de meerjarenbegro ting nog op de schop gaat. Bureau KWINK onderzoekt namelijk de vorming van een Zeeuws datacen ter, bijvoorbeeld in samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat kan gevolgen hebben voor de positie van het planbureau binnen de ZB. 29 no vember informeert KWINK de Sta tenleden over het onderzoek. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Stikstof De aanbevelingen van de com- missie-Remkes (26 september) veroorzaken grote beroering bin nen meerdere categorieën. Te recht en geslaagd protesteerde de landbouw. Indien daar aan sane ring niet valt te ontkomen, dan luiden de aanbevelingen, dat de warme methode moet worden gevolgd, en terecht. Anders drei gen grote familiedrama's. Snel heidsbeperkingen in het verkeer treffen zeer velen en niet in ge lijke mate. Toch lijkt me dat een gewenste keuze. Dan de bouw. De bouwnijverheid ligt goeddeels stil, met problemen voor bedrijven en medewerkers. In Zeeland vindt veel recreatie- bouw plaats (Noord-Beveland en West Zeeuws-Vlaanderen). Van het kustpact is weinig te bemer ken. Vanaf het moment dat nu weer vergunningen worden ver leend, dient mijns inziens het pri maat te moeten liggen bij wo ningbouw voor eigen inwoners, met speciale aandacht voor jonge ren. Voorts moet onmiddellijk worden verboden dat woningen in de kommen worden verkocht aan recreanten, zoals op Noord- Beveland. P. van der Maas Julianastraat 6 Kortgene Vuile lucht Bij één op de vijf Nederlandse kinderen is het ontstaan van astma gerelateerd aan luchtver vuiling door het verkeer (4 okto ber). Ik heb die dag de luchtkwa liteit bij mij in een rustige woon wijk in Vlissingen en die op De Dam in Amsterdam via long- fonds.nl gemeten. De lucht in Vlissingen is viezer dan in Am sterdam. Amsterdam heeft goede plannen om de lucht kwaliteit door regulering van het verkeer te verbeteren. Hoewel dit al maanden bekend is en ik in een eerder stukje in deze rubriek Zeeuwse bestuurders opriep op dit punt initiatief te nemen, is er bij mijn weten niets gedaan. Geen enkel initiatief of plan! Zeeuwse burgemeesters, wet houders en raadsleden wilt u niet, kunt u niet of durft u niet? Weet wel dat de meest voorko mende chronische aandoening bij kinderen astma is. Willem Osterman, huisarts De Kempenaerstraat 2 Vlissingen Bomen De linkse oppositie wil 17 miljoen bomen planten op de gekste plaatsen om 'opwarming' te voor komen (7 oktober). Het vervelende is dat deze bomen pas over 30 jaar hun volledige ca paciteit aan CO2-besparing halen. Beter is de bio-centrale's niet in gebruik te nemen. Dat levert di rect resultaat en de 17 miljoen bo men, die door de bio-centrales in een maand tijd reeds opgestookt zijn, hoeven niet geplant te wor den. Jan Duin Leliëndaleweg 15 Burgh-Haamstede Pensioen Onlangs vertelde een deskun dige, althans blijkbaar iemand die ervoor doorgeleerd heeft, dat de reden van de lage rente de ver grijzing van de bevolking is. De gepensioneerden hebben enorm veel gespaard waardoor er een overschot aan geld is. Zaak van vraag en aanbod. Niet gezegd werd dat alleen de ECB al voor 2650 miljard euro geld in de eco nomie heeft gestopt. Ik heb er niet voor doorgeleerd maar dacht u dat de gepensioneerden ook zo veel gespaard hebben? Er werd ons ook nog eens geleerd te spa ren want gepensioneerden kun nen meestal het inkomen niet meer aanpassen. Er wordt con tinu een beeld geschetst dat niet klopt of niet volledig is. Voorbeel den genoeg. Koopkracht stijgt volgend jaar? Niet voor de meeste gepensioneerden. Het is eenvou dig na te rekenen. De inkomsten belasting gaat juist omhoog (van 18,75 naar 19,45 Jaap Eversen Laan der Commando's 9 Middelburg Dierenambulance Als inwoner van Vlissingen maak ik mij zorgen nu de dierenambu lance niet meer rijdt (14 septem ber). Het dierenwelzijn dreigt ernstig in het geding te komen door deze nieuwe ontwikkeling. De verantwoordelijkheid voor ge- wonde, zieke en zwerfdieren wordt nu gelegd op de schouder van de burger, die zelf maar een oplossing moet vinden om een noodlijdend dier bij een hulppost te krijgen. Dit is onacceptabel en in veel gevallen niet eens moge lijk, omdat er gevaarlijke situaties kunnen ontstaan wanneer een ondeskundige hulpverlener een gewond dier van de straat moet halen. Gemeente Vlissingen en Dierenbescherming Nederland, neem jullie verantwoordelijk heid. Geef de dieren en inwoners de dierenambulance terug. Laat geen gewonde dieren lijden om dat er geen professionele hulp meer voorhanden is nu de die renambulance niet meer inzet baar is voor een dier in nood. Laat het dier niet de dupe worden om wille van financiële onenigheid! Loura Bosselaar Schubertlaan 5 Vlissingen woensdag 16 oktober 2019 Bieb zit nog wel op zwart zaad ZB Planbureau en Bibliotheek voor Zeeland zit niet meer in de rode cijfers maar nog wel op zwart zaad. De meerjarenbegro ting 2020-2024 is sluitend, maar er is nauwelijks geld om te investeren en lenen kan niet. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Brief bibliotheek aan provincie In augustus werden nog handtekeningen ingezameld voor het behoud van de dierenambulance in Vlissingen. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40