Veehouderijen belasten vooral De Manteling Zeeuwse tweedaagse in politiek Den Haag I Wie wil kamperen naast de mestplaat? 4 ZEEUWSE MEESTERS EXPOSITIE Kees Beaart heeft er alles voor over om oude Zeeuwse meesters voor het voetlicht te brengen. Het door hem verzamelde Zeeuws erfgoed wordt in het Stadhuismuseum in Zierikzee geëxposeerd. Dat blijkt uit een net verschenen on derzoek van Wageningen Environ mental Research (WER), dat is in opdracht van van het Wereldna- tuurfonds (WNF) is uitgevoerd. Voor de studie baseert WER zich op metingen in stallen vlakbij Natura 2000 gebieden, anders dan de stik stofmodellen van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) die stoelen op metingen in de natuurgebieden zelf. Vooral in De Manteling worden Meer dieren in de wei, eiwitarm voer en meteen urine van de mest scheiden de stikstofwaarden fors overschre den. De WER komt tot 170 mol stik stof per hectare per jaar en dat is ruim drie keer te veel. 'Mol' is de eenheid waarmee de stikstofneer slag wordt uitgedrukt. Volgens WER-onderzoeker Edo Gies gaat het om veel meer dan de natuur aan stikstofbelasting aan kan. ,,We heb ben in Nederland de verplichting Natura 2000 gebieden te bescher men. Er zijn maatregelen nodig, an ders wordt er natuur vernietigd." Rond De Manteling, in de Kop van Schouwen en bij het Groote Gat be- vinden zich rundveehouderijen, kippenfarms en varkensbedrijven. Vooral rundveehouderijen zorgen door hun ammoniakuitstoot voor te hoge stikstofwaarden in de drie na tuurgebieden. Volgens Gies mag daaruit niet meteen de conclusie worden getrokken dat veeboeren op vrijwillige basis moeten worden uit gekocht. Want, zegt de onderzoeker: ,,In vergelijking met andere provin cies is de stikstofbelasting door de landbouw in Zeeland relatief klein. Er komt ook veel stikstofvanuit Bel gië de grens over. Je moet naar alle stikstofbronnen kijken: industrie, verkeer, scheep- en luchtvaart." De veebedrijven rond de natuur gebieden hoeven dus wat betreft Gies niet weg. Wel zouden bedrij ven maatregelen moeten nemen, adviseert hij. ,,Meer dieren de wei in, ze eiwitarm voedsel geven, in de stal direct de urine van de mest scheiden en luchtwassers installeren, met name in de rundveebedrijven die vaak open stallen hebben." Pijn verdelen De provincie wil samen met land bouworganisaties ZLTO en ZAJK tot 'werkbare oplossingen' komen voor het stikstofprobleem. Dat hebben ze maandag afgesproken. Ze willen nu eerst van landbouwminister Carola Schouten duidelijkheid over wat provincies te doen staat. Gedeputeerde Anita Pijpelink voelt zich gesterkt door het WER- onderzoek, en met name door de conclusie dat sanering van veehou derijen niet aan de orde hoeft te zijn. ,,We moeten zoeken naar de juiste balans, want voor kringloopland- bouw hebben we juist meer vee houderij nodig in Zeeland. Nu ko men we daarvoor organische mest te kort. Tegelijkertijd moeten we de natuur beschermen, ja zelfs weer baarder maken. We zullen dus van iedereen een offer moeten vragen, van de industrie en de luchtvaart tot de landbouw. Ik denk dat we de stik stofproblemen alleen kunnen op lossen als we de pijn verdelen." Zeeuwse ambtenaren, bestuurders, lobbyisten en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven gaan op 30 en 31 oktober in gesprek met Haagse collega's en Kamerleden. Ook wordt het inmiddels traditionele Zeeuwse diner gehouden. Tussen het eten van Zeeuwse za ligheden door wordt gediscussi- eerd over het thema 'de strategi sche ligging van de Westerschelde, toen en nu'. Andere onderwerpen die tijdens de tweedaagse aan bod komen zijn onder meer energie, slimme mobiliteit en de Zeeuwse arbeidsmarkt. Doel van het evenement is laten zien waar Zeeland werk van maakt, waar de provincie tegenaan loopt en bij welke kwesties de hulp van uit Den Haag noodzakelijk is. Op woensdagmiddag 30 oktober wordt een mediadebat georganiseerd over de impact van de Haagse besluit vorming op de regio's. Gesprekslei der is schrijver en columnist (voor onder meer de PZC) Özcan Akyol (Eus). Zierikzee eeuwse roots heeft Kees Beaart (72) uit Krimpen aan den IJssel niet. Toch zullen maar weinig mensen net zo gedreven als hij op jacht zijn naar schilderijen van Zeeuwse mees ters uit de Gouden Eeuw. Niet als hebbeding voor aan zijn eigen wand, maar om die schilders de eer te geven die ze verdienen. Uit de Goedaert Collectie, die hij sa men met zijn vrouw Birgitte bij eenbracht, zijn negen schilde rijen van Middelburger Fran- choys Ryckhals in het Stadhuis museum in Zierikzee te zien. Met flappen wapperen Beaart is allesbehalve een met flappen wapperende rijke kunst verzamelaar. Wel is de oud-on derwijzer, die weinig met luxe op heeft, er eentje die helemaal los gaat als hij ergens door gefasci neerd wordt. En dat werd hij in 1996, toen hij in Kopenhagen een boekje op de kop tikte van de hand van Johannes Goedaert (1617-1668). Beaart was onder de indruk van het werk van deze Middelburgse kunstschilder en entomoloog (insectenspecialist). Hij dook in het Zeeuws Archief en volgde cursussen om wijs te kunnen uit het oude schrift dat hij er aantrof. „Ik had nog nooit van Goedaert gehoord, maar ik vond al gauw dat hij meer 1bekendheid verdiende." Beaart sloeg aan het Kees Beaart. verzamelen. Hij kreeg iets van 100 boeken van Goedaert bij el kaar. ,,Zijn boeken waren een bestseller in de 17e eeuw. Er zijn er best veel gedrukt. Maar geen één boek is hetzelfde. Het is handwerk. Dat is het mooie er van." Zijn schilderijen bleken, zelfs voor de zuinige oud-docent, onbetaalbaar. Dat was het mo ment dat Beaart zijn oog liet val- Er wordt in Zeeland maar weinig aandacht aan Zeeuwse meesters besteed. Dat vind ik jammer len op werk van andere Zeeuwse meesters, die hoorden bij het zelfde Middelburgse Sint Lucas- gilde als Goedaert. ,,Schilders die in de vergetelheid zijn geraakt. En waarvan werk soms voor een ap pel en een ei wordt verkocht." Ooit moeten de Zierikzeese DEN HAAG/VEERE Initiatiefne mer W. Breel, die een camping wil beginnen aan de Bieweg bij Veere, wil zijn chalets kunnen zetten waar hij zelf wil. Van de gemeente Veere moet dat in het 'bouwvlak', maar dan staan ze pal naast de mestplaat. De Raad van State buigt zich er nu over. Bij die Raad van State steggelden Breel en de gemeente Veere op nieuw voor de tweede keer in korte tijd over een kampeerver- gunningsprocedure. Een paar we ken geleden gebeurde dat ook al. Toen bleek dat Breel al sinds begin 2018 over een kampeervergunning voor 25 kampeerplaatsen beschikt. Alleen moet hij nog steeds begin nen met de camping, erkende ook zijn woordvoerder Bram van Leeu wen. ,,Maar dat gaat in 2020 echt gebeuren. Dan begint hij met de minicamping met vijf chalets." In de vorige zaak vroeg Breel om een schadevergoeding omdat hij niet eerder een exploitatievergun ning van de gemeente kreeg. Dit Campinghouder Breel in Veere wil zelf plaats van nieuwe chalets bepalen keer ging het om de plek waar straks de chalets mogen staan, zo bleek in Den Haag. Volgens de ge meente mogen die alleen in het bouwvlak staan dat op het bestem mingsplan is aangegeven. Breel en zijn adviseur zijn het daar niet mee eens, want dan zouden de chalets pal naast de mestplaat en silo's ko men te staan. ,,En wie wil daar nu er nu kamperen?", vroeg Van Leeuwen zich hardop af. Inkomsten Overigens had Van Leeuwen ook een verklaring over waarom Breel nog niet begonnen is met een camping. ,,Veruit de meeste in komsten haal je uit je vaste stand plaatsen en chalets. Een minicam- ping met 25 gewone standplaatsen levert 65.000 euro op, met vijf cha lets is dat een ton." Kortom: Breel wil pas in de camping investeren als hij zeker weet dat hij de chalets mag zetten waar hij wil. Binnen enkele weken volgt de uitspraak van de Raad van State. woensdag 16 oktober 2019 GO Veehouderijen dragen in hoge mate bij aan een te hoge stik stofbelasting van de natuurge bieden De Manteling bij Oostka- pelle, de Kop van Schouwen en het Groote Gat bij Oostburg. Maatregelen zijn nodig om te voorkomen dat dieren en plan ten er wegkwijnen of verdwij nen. In andere natuurgebieden is de stikstofbelasting door de landbouw vrijwel nihil. Frank Balkenende Middelburg -Edo Gies, onderzoeker WER Zeeland presenteert zich eind deze maand opnieuw in politiek Den Haag. In perscentrum Nieuwspoort wordt net als de afgelopen jaren een 'Haagse 2- daagse' georganiseerd. Ernst Jan Rozendaal Den Haag Passie voor Zeeuwse kunst uit Gouden Eeuw Esme Soesman - Kees Beaart, verzamelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36