fi I a IttLtf ZEELAND 3 i i EN VEERE VERKIEZING kinderen Marla (8) en Jona (5). ,,De straten zijn inderdaad heel schoon, maar de huizen en de tuinen zijn ook heel goed onderhouden. Alles ziet er netjes uit. Als bezoeker vind ik dat ook belangrijk: de mensen hebben hier respect voor hun om geving, dat zorgt ervoor dat ik zelf Als ik het vuil laat liggen, dan gooien mensen sneller iets op straat ook voorzichtig met alles omga." Op 't Groentje in Domburg zit ten rond lunchtijd tientallen toeris ten: ze eten bakjes friet en kibbe ling. BijZeevishandel Brassem staat een lange rij. Ondanks de drukte belandt geen enkel plastic vorkje of servetje op de grond. On dernemer Ron Braam doet er alles aan om het schoon te houden rondom zijn zaak. ,,Op deze drukke dagen verwisselen we elk half uur de vuilniszakken in de prullenbak", vertelt hij. ,,'s Morgens en 's avonds ruimen we al het restafval op. We vinden het heel belangrijk dat het er hier netjes uit blijft zien. En onze ervaring is: als je de faciliteiten biedt, dan zijn de klanten heel fat soenlijk." Kritiek Braam is vol lof over de gemeente. ,,Ik woon hier vlakbij. Als ik 's mor gens wakker word, dan zijn de ge meentewerkers al bezig met het schoonmaken van de straat." Eén puntje van kritiek: ,,Er staat maar één afvalbak op de doorgaande straat richting het strand. Onze prullenbakken zitten daardoor een stuk voller." Ook verderop in de winkelstraat doen ondernemers er alles aan om het afval op te ruimen. De rondslin gerende papiertjes in het winkelge- bied zijn makkelijk op één hand te tellen. „Natuurlijk waait er weleens iets weg, maar in principe vegen we ons terras na elke shift", zegt mede werker Viethoa Lam van Ristorante Verdi. ,,Onze klanten waarderen het." David en Annique Lousberg uit Maasmechelen vinden dat Dom burg er 'netjes en verzorgd' uitziet. Ze zijn met vakantie in Westen- schouwen, samen met hun zoontje Luca (1,5). En dat is belangrijk, vin den ze. ,,Met een dreumes wil je geen vuiligheid op straat. Als er hier afval zou liggen, dan zou Luca het zeker oppakken." woensdag 16 oktober 2019 schoon blijft schoon Colette de Kousemaeker ont doet elke morgen de stoep van bladeren voor de winkel Zee, Water Schuim. - Hanne van Bijlevelt, inwoonster Veere Ron Braam leegt op drukke dagen elk half uur de vuilnisbak ken voor zijn zeevishandel. Hanne van Bijlevelt veegt re gelmatig haar stoep. Tien winkelgebieden in Ne derland zijn doorgedrongen tot de finale van de verkie zing 'Schoonste Winkelge bied 2019'. De winkelgebie den, waar Veere en Domburg bij horen, krijgen gemiddeld een 8,24 van het publiek, maakte Stichting Nederland Schoon deze week bekend. Gemeenten melden hun win kelgebieden zelf aan voor de verkiezing. Het oordeel van bezoekers is het belangrijkst voor de eindscore, legt pro jectleider Martijn van Weert uit. ,,We vragen ze hoe schoon ze het winkelgebied op dit moment vinden, en hoe schoon ze het winkelgebied in het algemeen vinden." Daar naast beoordeelt een obser vatieteam de winkelgebieden op een aantal objectieve cri teria. ,,Ze kijken naar de staat van de afvalbakken, maar ook of er veel graffiti is. Het is na melijk aangetoond dat gebie den met veel graffiti makkelij ker vervuilen. Het geeft men sen een gevoel van onveilig heid en gebrek aan toezicht. Dan gooien ze sneller afval op de grond." Volgens de enquête van Ne derland Schoon vinden be zoekers van Veere de gevels van de winkels schoon en zien ze weinig onkruid in het cen trum. Bezoekers van het cen trum van Domburg zijn tevre den over de aanwezigheid van het decoratieve groen in het centrum. Van Weert: ,,Er is een relatie tussen de hoeveel heid groen en de schoon heidsbeleving van een winkel gebied." Op 31 oktober wordt bekend welk winkelgebied het schoonste van Nederland is. Kijk op de site bij /video Als de winkelstraat schoon is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35