g-s Vrije dag voor de vrijheid OM: Middelburger niet betrokken bij overval 2 NETTE WINKELSTRAAT DOMBURG Veere en Domburg zijn doorgedrongen tot de finale van de verkiezing 'Schoonste Winkelgebied van Nederland'. Ligt er echt geen peuk of snoeppapiertje op straat? Commentaar Wordt Bevrijdingsdag 5 mei ieder jaar een officiële feestdag? Als het aan de regeringspartijen VVD en D66 ligt wel. Ze kondigen een motie aan die het kabi net aanspoort werk te maken van een vrije Bevrijdingsdag, zodat zo veel mogelijk Nederlanders op die dag de vrijheid kun nen vieren. Die motie zal ruimschoots de overkant van de sloot halen, want PvdA, SP, PVV, GroenLinks en regeringspartij Christenunie toonden zich al eerder voorstander van dit idee. Daarmee is de vrije 5 mei echter nog geen feit, want in Neder land ligt het regelen van de vrije dagen in handen van werkge vers en werknemers. Het voorstel is ook verdedigbaar. Ten eerste telt Nederland de minste vrije dagen van West-Europa. Met acht officiële vrije feestdagen zijn we samen met het Verenigd Koninkrijk hekken sluiter. Ten tweede is het vreemd dat Bevrijdingsdag geen offi ciële feestdag is. We hebben in Zeeland net de aftrap van de Nationale Herdenking van 75 jaar vrijheid beleefd. Dat is mede een moment om jongeren ervan te doordringen hoe belangrijk en zeker niet vanzelfsprekend onze vrijheid is. De westerse parlementaire democratie, een waarborg voor een vrije recht vaardige samenleving, staat op onze globe onder druk. Niet al leen in verre landen, ook in Europa ondermijnen autocratische leiders (Polen, Hongarije) de onafhankelijke rechtspraak, pers vrijheid en de rechten voor minderheden. Bevrijdingsdag is een dag waarop Nederland de democratie kan vieren en koesteren. Dat is best een vrije dag waard. U Bevrijdingsdag is een dag waarop Nederland de democratie kan vieren en koesteren Twee 'vrienden' van R. pleegden op 29 december vorig jaar een overval op een woning aan het Colijnhof. Daar woonde een sociaal zwakkere man, die volgens geruchten veel geld in huis zou hebben. Er werd een ruit ingeslagen en het slachtof fer werd gewekt met een pistool te gen zijn hoofd. Uiteindelijk gingen de overvallers met slechts twintig euro de deur uit. Volgens hun ver klaringen was R. het brein achter de overval geweest. De rechtbank is echter van oordeel dat R. best van de overval geweten kan hebben, maar dat dat geen rol van betekenis heeft gespeeld bij de uitvoering daarvan. Vrienden verklaarden dat de Middelburger het brein was achter de woningoverval De twee overvallers, de 19-jarige dakloze D. M. en de 21-jarige C. I. uit Vlissingen werden al eerder veroor deeld tot celstraffen van 36, respec tievelijk 30 maanden, waarvan voor elk acht maanden voorwaardelijk. OM wil eetpiraat naar inrichting Burgemeester sluit drugswoning Een huis aan de Burge meester Gratamastraat in Oostburg is gesloten omdat er verschillende soorten drugs zijn gevon den. De Sluise burge meester Marga Vermue heeft het pand met in gang van vorige week woensdag voor drie maanden gesloten, na de vondst van 0,6 gram co caïne en 748 gram hen nep en hasj. De eigenaar mag voor drie maanden niet in de woning. De slui ting van het pand valt onder het zogenoemde Damoclesbeleid, dat als doel heeft om criminali teit en overlast uit te ban nen. De pasgetrouwde Duivelandse vond dat de wittebroodsweken wel erg kort duurden. Achter de strijkplank mee smuilde ze: ,,Ik heb de bedden opgemaakt, de wc's schoonge maakt, de was gedaan en nou sta ik weer te strijken. Ik heb geen moment rust, ik lijk Asse- Tip? redactie@pzc.nl poester wel." Haar al lang van zijn witte paard afgedaalde en op de bank neergeplofte prins had geen last van empathische gevoelens, maar riposteerde di rect: ,,Ik heb je toch altijd be loofd dat je jawoord aan mij je een sprookjeshuwelijk zou op leveren." Oost-Souburg Jongen (15) betrapt op gestolen fiets Eén blauwe balpen vinden we op het voetpad van de parkeerplaats naar de Markt in Veere. Maar groter wordt de oogst zwerfafval niet. Geen papiertjes, geen sigaretten peuken, verpakkingen, zélfs naar onkruid moet je zoeken. Alleen gele en bruine herfstbladeren bedekken hier en daar het plaveisel. Voor de winkel Zee, Water Schuim zijn alle bladeren keurig weggeveegd. ,,Dat doen we iedere ochtend", vertelt bedrijfsleider Co lette de Kousemaeker. ,,We vragen onze medewerkers om snoeppa- piertjes en sigarettenpeuken op te ruimen als ze in het winkelgebied lopen. Iedereen probeert het straat beeld hier netjes te houden. Dat is toch het visitekaartje van de stad. We hebben allemaal hart voor Veere." Een steegje ver derop heet - hoe toepasselijk - de Vuilstraat. „Dit straatje werd vroe ger gebruikt om het slachtafval naar het Oranjeplein te ver voeren", weet be woonster Lucie Bosch. Samen met haar man Hendrik houdt ze haar straat spie en span. „Eén keer per week gaan we er doorheen. En de gemeente houdt het ook één keer per week bij. Onze ervaring is: als het schoon is, dan blijft het ook schoon. Soms zie ik weleens hon denpoep liggen: ik vind het heel vervelend om daar in te trappen, dus dat ruim ik op. Deze straat wordt veel gebruikt als looproute van de parkeerplaats naar het win kelgebied: de toeristen vinden het fijn om door een schone straat bin nen te komen. Ik hoor Duitsers wel eens zeggen dat het zo 'sauber' is hier." Kleine gemeenschap Hanne van Bijlevelt, die aan de Markt woont, hoort die reacties ook. ,,Pas nog, zeiden mensen uit Friesland tegen me dat het in Veere zo schoon is." Van Bijlevelt veegt regelmatig haar stoep schoon. ,,Als ik het vuil laat liggen, dan gooien mensen sneller iets op straat. Ze denken: 'oh, als iemand anders het doet, dan kan mijn afval er ook nog wel bij'. Zo werkt het echt." Ze merkt dat de inwoners van Veere allemaal zorgen voor een schone stad. ,,Bijna iedereen vindt het be langrijk. We zijn een kleine ge meenschap. Dan gaat het vanzelf." ,,Je kunt zien dat de mensen goed voor hun woonomgeving zorgen", vindt Claudia Pötter uit Munster. Ze viert een week vakantie in Dom burg met haar man Denny en haar woensdag 16 oktober 2019 De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 22-jarige Mid delburger N. R. van betrokken heid bij een gewapende woning- overval in Goes vrijgesproken. Wel kreeg hij zes maanden cel opgelegd, omdat hij geprobeerd heeft zijn oom af te persen. Voor beide feiten was in totaal vijftig maanden cel geëist. Ad Roos Middelburg MIDDELBURG Officier van justitie Gerda Oosterveld heeft gisteren in Middelburg de recht bank verzocht de 57-ja- rige E. S. uit Amsterdam de ISD-maatregel op te leggen. Dat betekent een verblijf van twee jaar in een inrichting voor veel plegers. In juni nam hij in restaurant Het Station in Vlissingen een zak friet en frisdrank zonder daar voor te betalen. Krap een maand later at hij in het Vlissingse restaurant Bel lamy een portie mosselen en enkele haringen en spoelde dat weg met een glas witte wijn. Ook daar vertrok S. zonder te beta len. Uitspraak 29 oktober. OOSTBURG De politie heeft maan dagavond in de Burge meester Stemerding- laan in Oost-Souburg een vijftienjarige jongen aangehouden die op een gestolen fiets reed. Dat meldt de politie via Twitter. De fiets was eerder die middag ge stolen uit een fietsen stalling op het Oranje plein in Oost-Souburg. De jongen werd betrapt toen de vader van de - ook vijftienjarige - eige naar van de fiets hem zag rijden. De vader reed de jongen klem met zijn scooter, waarna hij kon worden aange houden. Eenmaal Cornelleke Blok Domburg Denny, Claudia en hun kinde ren Marla en Jona Pötter (vrnl) vinden Domburg erg netjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34