crisis op de huizenmarkt Bestbetaalde stages in de advocatuur II ECONOMIE 19 F: economie groeit volgend jaar minder hard hypotheek dan tijdens de vorige crisis op de huizenmarkt. Als het mis gaat dan is de kans op wanbe taling, bijvoorbeeld omdat mensen werkloos raken, veel groter. Beknibbelen Daarnaast speelt een ander effect. Huishoudens beknibbelen op alle uitgaven om de hypotheek maar te kunnen blijven betalen. Dat bete kent dat de consumptie daalt en dat is slecht voor de economie. Dat leidt weer tot problemen bij bedrij ven, die vervolgens hun leningen bij de bank niet meer kunnen terugbetalen. Zo krijgen de banken alsnog de rekening gepresenteerd van de ingezakte huizenmarkt. Als de huizenprijzen stijgen geeft dat een extra zetje aan de economi sche groei. Maar als de prijzen dalen gaat de economie juist harder naar beneden. ,,En dat negatieve effect is groter dan het positieve effect'', zegt Knot. Vandaar dat Knot de banken 'een dikkere jas' wil geven voor als het guur weer wordt op de woning markt. Met 3 miljard euro extra moeten de banken wel winterklaar zijn, denkt de bankpresident. Knot wil ook dat huizenkopers minder kunnen lenen, om zo een einde te maken aan de oplopende huizenprijzen. En hij pleit, niet voor het eerst, voor een verdere beperking van de hypotheekrente aftrek. ,,Die is nog steeds genereus.'' Daarnaast blijft het noodzakelijk dat er snel meer huizen gebouwd gaan worden. Knot denkt vooral aan meer huurwoningen in het middensegment. Voor het geld hoef je in elk geval geen stage te zoeken in de media: met een gemiddelde van 334 euro per maand staat deze sector on deraan, aldus vacaturesite Mag- net.me. De site analyseerde alle 1900 stages die het afgelopen jaar op de website werden geplaatst en vergeleek deze cijfers met een jaar eerder. ,,We zien dat de stage vergoedingen ten tijde van de cri sis vrijwel stil zijn blijven staan en dat ze daardoor vorig jaar enorm waren gestegen", vertelt Vincent Karremans, een van de oprichters van de vacaturesite voor hbo- en wo-starters en beginnende pro fessionals. ,,Nu komt dat weer een beetje tot stilstand." Een stage was de afgelopen ja ren voor werkgevers ideaal om mensen te leren kennen en de ta lenten te strikken. Stagiairs ken- Stagevergoeding 1 500 1 1 nen de organisatie, weten waar ze terechtkomen en kunnen bewus ter een keuze maken, verklaart Karremans de stijging van de afge lopen jaren, deels bedoeld om de mensen vast te houden. Toch bereiken de stagevergoe dingen nu het plafond. ,,Als je kijkt naar de bestbetaalde stage, 1650 euro per maand bij consul- tancykantoor Andersson Elffers Felix, is dat al bijna een startsalaris. Het houdt ergens op." Vastgoed De advocatuur is de beste sector voor een goedbetaalde stage: gemiddeld 699 euro per maand. De bestbetaalde stage in deze branche levert 1275 euro per maand op. De overheid volgt op de tweede plaats (gemiddeld 595 euro per maand), de vastgoedsector maakt de top drie compleet met een ge middelde vergoeding van 558 euro per maand. In de mediasector en de journa listiek (334 euro per maand), de marketing (369 euro) en de indu strie (379 euro) moet je niet zijn voor een hoge vergoeding. Voor de meeste studenten is de stagevergoeding overigens geen reden om te kiezen voor een be paalde stage, of er juist vanaf te zien. Karremans: ,,We hebben gekeken of er meer werd gerea geerd op vacatures met een hoge stagevergoeding, maar we konden geen trend ontrafelen. Er wordt niet vaker geklikt op stagevacatu res met een hoger salaris. Voor veel studenten is het vooral een prettige bijkomstigheid, ze zien het als een onderdeel van het geheel." Ook in de it-sector zie je dat terug. ,,In die sector vinden men sen het ook vooral interessant om een mooie opdracht te doen bij een start-up. Een iets lagere stage vergoeding, maar wel een leuke, interessante opdracht." WASHINGTON Het Internati onaal Monetair Fonds (IMF) heeft zijn groeivoorspelling voor de Nederlandse econo mie verlaagd. Volgens het fonds eist de handelsoorlog tussen China en de VS zijn tol. Het IMF denkt dat de Neder landse economie volgend jaar met 1,6 procent vooruitgaat. Bij de vorige raming voorzag het fonds voor 2020 nog een plus van 1,7 procent. De prognose voor dit jaar blijft staan op 1,8 procent groei. In zijn voorjaarsraming was de organisatie al beduidend som berder over de economische vooruitzichten voor Neder- land. Overigens is het fonds nog wel een tikkeltje positie ver dan het Centraal Planbu reau (CPB), dat in 2020 slechts 1,5 procent groei voorziet, na 1,8 procent groei dit jaar. Wereldwijd hakt de handels oorlog er steviger in. Waar schijnlijk neemt de wereldeco nomie dit jaar nog maar 3 pro cent in omvang toe, wat vol gens het IMF de minste groei is in jaren. Volgend jaar be draagt de vooruitgang waar schijnlijk 3,4 procent. In beide gevallen is dit meerdere pro centpunten minder dan het fonds eerder nog voor moge lijk hield. in Limburg betaalden het afgelo pen kwartaal 11,76 euro per vier kante meter per maand. Ook Gel derland (+3 procent) en Zeeland (+3 procent) komen met een vier- kantemeterprijs van respectieve lijk 11,11 en 12,24 euro bij lange na niet in de buurt van de huurprij zen die in Zuid- en Noord-Holland en Utrecht worden gevraagd. Op slot Parariusdirecteur De Groot ver kondigt al langer dat de overheid de bouw van woningen zou moe ten stimuleren en minder moet re guleren, om zo te voorkomen dat de woningmarkt volledig op slot raakt. ,,Het beteugelen van de huurprijzen zorgt niet voor meer wonin gen. Het werkt averechts en schrikt juist de partijen af die huurwoningen in de vrije sector willen bouwen. Als er genoeg aan bod is, dan norma liseren de prijzen vanzelf wel.'' legd en Amsterdam spant hele maal de kroon met 1760 euro. Met zulke fikse bedragen is het niet verrassend dat Noord-Holland de duurste provincie is om te wo nen. De goedkoopste provincie is nog altijd Friesland. Daar ging de huurprijs het afgelopen kwartaal zelfs met 10 procent omlaag naar een vierkantemeterprijs van 8,81 euro. Buiten de Randstad lig gen de huren overigens sowieso een stuk lager. Ter illustratie: nieuwe huurders Het beteugelen van de huurprijzen zorgt niet voor meer woningen woensdag 16 oktober 2019 GO minder hard De Nederlandsche Bank wil dat banken 3 miljard euro reserveren om een inzakkende huizenmarkt op te kunnen vangen. Op zoek naar een goeie stage plek en ook nog een prima stagevergoeding? Dan moet je in de advocatuur zijn - daar krijgen stagiairs gemiddeld 699 euro per maand. Marloe van der Schrier Rotterdam In de advocatuur krijgen stagiairs de bestbetaalde stage. gemiddelde vergoeding Advocatuur Overheid 699 595 Vastgoed 558 Verzekering I 545 Vermogens beheer 542 1 1,1 1 Retail 523 Uitgeverij Logistiek I 495 Hotel- management 491 1 l' 1 Banken |487 €500 band- 161019 BRON: MAGNET.ME FOTO SHUTTERSTOCK - Jasper de Groot, Pararius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19