mooiste winterreizen met EFFeweg.nl effeweg.nl NIEUWS 15 Op weg naar de brexit WAT VINDEN DE BRITTEN? effeweg.nl of bel 08810 30 800 /fg) De 19-jarige Kira Lewis leeft in twee werelden. Ze studeert aan de prestigieuze uni versiteit King's College in Lon den, haar studiegenoten dragen Prada-truien en gaan skiën, of naar Japen. ,,Maar in Zuidwest-Enge- land, waar ik vandaan kom, heb ben veel mensen geen toekomst perspectief. Mijn ouders en vrien den van vroeger kunnen daar nauwelijks rondkomen.'' Eigenlijk, zegt de student Oor log en Internationale betrekkin gen, is ze constant kwaad. Om de ongelijkheid in haar land. ,,Veel mensen in Londen hebben geen idee hoe moeilijk het leven is als je geen geld hebt. Mijn moeder heeft drie baantjes in drie winkels, waar ze ook nachtdiensten draait. Mijn vader deed zwaar lichamelijk werk. Nu is hij vrachtwagenchauf feur. Ze werken allebei keihard, toch verdienen ze nooit meer dan het minimumloon en worstelen ze elke dag om het hoofd boven water te houden.'' Het is de reden dat Kira politiek actief werd. Op haar 15de meldde ze zich aan bij Labour, nu is ze voorzitter van studententak van Labour op King's College. Ook voert ze campagne voor een tweede brexitreferendum. ,,Een brexit zal het kwetsbare deel van de Britse bevolking het hardst ra ken. Een eventuele no deal-brexit zonder afspraken zal verwoes tende gevolgen hebben: er staan echt mensenlevens op het spel.'' Ze gaat op de bank zitten in het huisje dat ze met drie anderen huurt in Walthamstow, op drie kwartier met het openbaar ver voer van haar universiteit. Ze woont met een medestudent en twee medewerkers van Labour. ,,Het is wel belangrijk dat we het zelfde denken over bepaalde din gen'', lacht Kira, terwijl ze naar de pro-Labourposters en antibrexit- bordjes in de vensterbank wijst. Ze kijkt naar de vochtplekken op de Op 31 oktober verstrijkt de deadline voor de brexit. Hoe leven de Britten toe naar die dag? Correspondent Suse van Kleef blikt vooruit in een serie interviews. Vandaag aflevering 4 vanuit dat de gemeente dat heeft geregeld. Geldt ook voor de land bouwsubsidies.'' Kira is overtuigd Remainer, maar haar vader stemde Leave. Ze be grijpt het. ,,Hij is boos op politici die nooit iets voor hem hebben gedaan. Hij stemde brexit, omdat hij verandering wilde. Als je niks hebt, dan is de status quo niet aan trekkelijk. 'Erger dan dit kan het toch niet worden', zeiden veel mensen in mijn omgeving.'' Leugens Boris Johnson, zegt Kira, voerde mensen intussen leugens. ,,De EU was de bron van al het kwaad, na een vertrek zou het hele land erop vooruitgaan. Boris is een geprivi legieerde idioot. Hij heeft zich nog nooit in zijn leven druk hoeven maken om geld. Nu, 3,5 jaar later is de situatie slechter dan toen, ter wijl de brexit nog niet eens heeft plaatsgevonden. Ze gooien arme mensen onder een bus.'' Hoe harder de brexit, hoe slech ter het wordt, verwacht Kira. ,,Ik maak me zorgen over een recessie, ontslagrondes en een ingestorte arbeidsmarkt. Mijn broertje wil machinebouwkundige worden, maar waar moet hij gaan werken? De grote autofabrikanten en an dere industrieën trekken nu al langzaam weg naar elders. Mijn ouders kunnen niet eens 100 pond per jaar missen, terwijl economen waarschuwen dat het in de dui zenden ponden kan lopen.'' Ook op haar zal een vertrek uit de EU grote impact hebben, ver wacht Kira. ,,De brexit berooft me van mijn toekomstplannen. Het vrij verkeer van personen ver dwijnt, terwijl ik graag in het bui tenland wilde studeren of wer ken." Ze hoopt dat de brexit niet doorgaat. Zelfs dan is het pro bleem niet opgelost. ,,Dan is de brexitstemmer razend. Wat er ook gebeurt: veel mensen zijn de ko mende decennia woedend. Na 3,5 jaar vol chaos en leugens is het vertrouwen in de democratie weg. Een goede afloop bestaat niet.'' vergeelde muren. ,,Het is niet per fect, maar voor Londense begrip pen heel goedkoop. Ik betaal 450 pond, de meeste studiegenoten zijn meer dan het dubbele kwijt.'' Onverteerbaar Haar universiteit is zeer internati onaal, vertelt Kira enthousiast. ,,Soms zit ik in een college met honderdvijftig man en ben ik de enige Brit. Dan luister ik naar hun geweldige ideeën en plannen, en denk ik: mijn land wil hen niet meer. Dat is onverteerbaar.'' Een heel andere omgeving dan Taunton, het stadje in Somerset waar Kira opgroeide. ,,De gemeen schap is daar overweldigend wit, oud en conservatief. Een traditio neel Engels plattelandsstadje, waar de onderlinge verschillen groot zijn. Een deel is heel rijk, woont in landhuizen en stuurt zijn kinde ren naar privéscholen. Het andere deel is arm en blijft arm. Mijn middelbare school leek meer op een parkeergarage dan op een kas teel.'' Veel mensen komen Taun- ton nooit uit, legt ze uit. ,,Er zijn weinig snelwegen en nog minder openbaar vervoer. Een uitje naar Bristol, een half uurtje verderop, deden we alleen op verjaardagen.'' Het buitenland is voor veel mensen een ver-van-mijn-bed show. ,,Mijn vader heeft niet eens een paspoort. Tijdens de referen dumcampagne had Remain het ar gument: 'Door in de EU te blijven is werken en studeren in het bui tenland makkelijker'. Maar dat slaat voor veel mensen helemaal nergens op. Die denken: wat heeft de EU ooit voor mij gedaan?'' Toch hebben ze ook rond Taun- ton profijt van de EU, betoogt Kira. ,,Maar die investeringen zijn niet altijd zichtbaar. Als er een nieuwe brug wordt gebouwd, gaat men er Praag en Bohemen Beierse Woud Vlieg-busreis Andalusië Q Op jacht naar het Noorder- Q Vlieg-busreis Q -CostadelSol licht met Hurtigruten j^P Fins Lapland Boek zonder aanbetaling woensdag 16 oktober 2019 GO 'Goede afloop bestaat niet' Kira Lewis wil dat er een tweede referendum komt. foto jon enoch ALL INCLUSIVE Logies en ontbjjt ALL incLusive Ontbijt en diner 7 maal ontbijt en 4 maal diner Ontbijt en diner Vertrek: 25jan, 8,22 Feb, 7 mrt Vertrek: 1,15 Feb, 7,28 mrt Vertrek o.a.: 10,17 dec, 7, 14, 21,28jan, 4 Feb Vertrek: 25jan, 22,29 Feb, 14,2128 mrt Vertrek o.a.: 24,31 jan, 7,14,21,28 Feb, 6 mrt Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ^pu° UNIEK: EFFEWEG.NL TOURINGCAR EN REISLEIDER TER PLAATSE INCL. 30-URIGE CRUISE UNIEK: EFFEWEG.NL TOURINGCAR EN REISLEIDER TER PLAATSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15