Alzheimerpatiënten tot vechten aangezet Notre-Dame ontslaat zijn personeel Geen geld voor salarissen 10 NIEUWS INVAL NOORD-SYRI Rusland is niet alleen in Syrië de grote winnaar na het vertrek van de Verenigde Staten. In heel het Midden-Oosten slaat Vladimir Poetin nu de maat. Donald Trump is geen betrouwbare partner meer. WINSTON-SALEM Drie ver zorgsters van een tehuis voor alzheimerpatiënten in de Ameri kaanse plaats Winston-Salem (North Carolina) zijn door de po litie aangehouden, omdat ze be woners aanspoorden te gaan vech ten. Marilyn McKey (32), Tonacia Ty son (20) en de 26-jarige Taneshia Jordan filmden de gearrangeerde knokpartijen met hun smartpho- nes en deelden de schokkende beelden op sociale media. Justitie spreekt van een 'vechtclub voor dementerenden'. Volgens The Washington Post en de lokale krant Winston-Salem Journal vond het misdrijf een groot aantal keren plaats. Op film beelden die in handen zijn van de politie is te zien hoe twee vrou wen van 70 en 73 jaar in zorgin stelling Danby House op de vuist gaan. Maar dat doen de patiënten pas nadat ze nadrukkelijk door de verzorgers zijn aangemoedigd. Zo valt een van de vrouwen keihard op bed waarna ze door een andere bewoner wordt geslagen. Op de achtergrond zijn de stemmen van McKey, Tyson en Jordan te horen. Eén van de ver zorgsters roept richting de vech tende vrouwen 'ga gerust door'. Een andere schreeuwt 'sla haar in het gezicht', terwijl haar collega hardop moppert dat haar telefoon het even niet doet. ,,Zo kan ik niets op sociale media zetten'', aldus de verzorgster. Omdat de beelden aantoonbaar op een bepaalde da tum werden gemaakt, konden de drie worden aangehouden. Het trio had die dag dienst op afdeling voor alzheimerpatiënten. Onder anderen kerkbewaarders, beveiligingspersoneel en boek houders worden nu naar huis ge stuurd. Voor hen is er geen werk meer, omdat de brand van april dit jaar alle activiteiten en bezoek in de kathedraal heeft stilgelegd. De meeste werknemers worden geholpen met het vinden van een nieuwe baan. ,,Een kathedraal, dat is een familie, dus we zoeken nieuw werk voor de mensen die we moeten ontslaan'', aldus Chauvet. De stap is opmerkelijk, omdat er na de brand vanuit alle hoeken van de wereld geld binnen stroomde om de Notre-Dame er weer bovenop te helpen. Maar dat geld mag alleen worden gebruikt voor de renovatie en niet voor an dere doeleinden. Wederopbouw Die renovatie laat overigens nog steeds op zich wachten. Voorals nog wordt er puin geruimd en wordt de kerk nog steeds 'veilig gesteld' om instorting te voorko men. Pas in de tweede helft van volgend jaar kan de werkelijke wederopbouw beginnen, is de verwachting. Voor die werkzaamheden stroomt het geld nog niet binnen, zoals werd verwacht. Al snel na de brand werd gesproken over een miljard euro, nadat de eerste toe zeggingen binnenkwamen. Tot nu toe is nog maar 104 miljoen euro aan giften ook echt overge boekt. ,,Het is nog veel te vroeg om te zeggen of genoeg geld wordt gedoneerd'', zei minister van Cul tuur Franck Riester. ,,Als het no dig is, zal de overheid bijspringen. We laten de Notre-Dame niet aan haar lot over.'' Toezeggingen zijn er wel mas saal. Volgens minister Riester hebben donateurs in totaal nu 922 miljoen euro beloofd te geven. Wie die gevers zijn en waar dat geld naar toe gaat, zei de minister niet. De drie organisaties die het geld officieel inzamelen, zeggen op hun beurt 616 miljoen aan 'giften en toezeggingen' binnen te heb ben uit 152 landen. Onder hen zijn Franse miljardairs en grote Franse bedrijven, maar bijvoorbeeld ook de Braziliaanse filantroop en mil jardair Lily Safra. Het gebeurt zelden dat Saoedi-Arabië open lijk in harde taal spreekt over zijn tradi tionele bondgenoot de Verenigde Staten. Nu kost het de grootste moeite begrip op te bren gen voor het besluit van Donald Trump zich uit Syrië terug te trek ken. De Saoedische ambassadeur in het Verenigd Koninkrijk, prins Khalid bin Bandar bin Sultan al- Saud, zegt over de inval van Tur kije na de Amerikaanse terugtrek king: ,,Dit leidt tot nog meer chaos. Het is een ramp voor de re gio.'' De ambassadeur noemt Trump een 'tweetmonster'. De eerste tweets kunnen haaks staan op la tere mededelingen. Eerst legt Trump Erdogan geen strobreed in de weg, nu vaardigt hij sancties uit tegen Turkije in reactie op de inval. Prins Khalid wil voorts niets we ten van Trumps beschuldiging, wederom in een tweet, dat Saoedi- Arabië in zijn kritiek alleen aan zichzelf denkt en niet op eigen be nen kan staan zonder Ameri kaanse hulp. ,,Wie heeft de laatste tien jaar geprofiteerd van elke ramp in het Midden-Oosten? Saoedi-Arabië in elk geval niet'', aldus de diplomaat. Wie wel, zegt hij niet, maar iedereen weet dat hij doelt op aartsvijand Iran. ,,Deze regio heeft dringend behoefte aan meer volwassen mensen en wij proberen ons zo te gedragen. Het laatste wat we kunnen gebruiken is dat we de totale controle verlie zen.'' De harde taal staat in schril con trast met de ontvangst van de woensdag 16 oktober 2019 GO De Notre-Dame in Parijs ont slaat 38 van haar 46 werkne mers. Er is geen geld meer om hun salarissen te betalen, sinds de brand van exact een half jaar geleden. ,,We hebben ze nog betaald tot en met 31 augustus, maar we kunnen het niet langer opbrengen'', zegt rector Patrick Chauvet. Poetin lachende Frank Renout Parijs ,,We laten de Notre-Dame niet aan haar lot over'', zegt mi nister Franck Riester. foto afp Joost Bosman Hans van Zon Rotterdam/Moskou Soldaten van het Syrische leger juichen als ze de stad Ain Issa binnenrijden. foto reutersx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10