De pepernoot verliest terrein, de kruidnoot is hot 8 NIEUWS Boeken die foute zaadjes planten Het boek als zwaard: van Darwin tot Adolf Hitler OtfiVYi JiP ©11 •Ja n ih> I;© Ouderwetse rolpatronen EXPOSITIE HUIS VAN HET BOEK de Koran De Negerhut van Oom Tom is nu De Hut van Oom Tom. Maar herlees Turks Fruit eens met de blik van 2019. Seksisme, racisme, discriminatie: een expositie in Den Haag stelt de vraag: wat zijn 'foute boeken?' Ze zijn er nog wel. Albert Heijn heeft ze in de schappen. En bij Jumbo liggen zakjes bij de bakkersafdeling. Ook Plus-winkels hebben ze onder de naam 'Oud-Hollandse pepernoten' in het assortiment. En toch: de ouderwetse pepernoot - de echte, dus de onregelmatig ge vormde, naar taaitaai smakende lek kernij - is zijn charme verloren voor de meeste mensen: kruidnoten zijn veruit favoriet. ,,Dit jaar verkopen wij geen pepernoten meer bij de Bijen korf, voorgaande jaren was dit nog wel het geval", meldt een woordvoerder. Bolletje stopte twee jaar geleden met de productie. En de andere grote pepernotenmaker - Van Delft - ziet de omzet gestaag dalen. ,,Vorig jaar had den we een omzetdaling van 20 pro cent en ik verwacht dit jaar weer een afname van 10 procent", aldus direc teur-eigenaar Oscar de Lange. De authentieke pepernoot, zoals De Lange het noodlijdende brokje noemt, is nog wel te krijgen bij de 35 eigen tij delijke winkels van Van Delft. Maar daar leggen de zakjes het wel af tegen de vele soorten kruidnoten. Die win kels worden steeds groter en steeds luxer, aldus De Lange, en zijn bedrijf floreert. ,,Onze omzet ligt jaarlijks nu rond de 20 miljoen euro." Baksel Bolletje trok twee jaar geleden de stek ker uit de pepernoot. ,,Klopt, die heb ben we niet meer in productie", re ageert manager Geert-Jan Zandbergen van het bekende bakkersbedrijf. „Enerzijds omdat de verkoop terug liep, anderzijds omdat het een ander soort baksel is dan kruidnoten." Kruidnoten zijn lang houdbaar, be toogt Zandbergen, terwijl de wat taai ere pepernoten het lekkerst zijn als ze vers van de bakplaat komen. ,,Dat is een andere manier van produceren.'' Bij bakkerijen - die meer verse pro ducten maken - past de ouderwetse pepernoot daarom beter, aldus Zand bergen. Het is niet erg, vindt culinair histo ricus Lizet Kruijff, dat de grote produ centen zich vooral richten op de harde kruidnootjes. Er zijn veel variaties mogelijk met de koekjes. Zelf houdt ze wel erg van de echte pepernoot. Het eerste recept vond ze ooit in een boek uit 1771 met de titel Nieuwe, Welervarene Utrechtsche Keu kenmeid. Vermoedelijk is het recept nog ouder. Een aanwijzing daarvoor is een ingrediënt (staartpeper) dat het recept vermeldt. Die pepersoort werd al in de eeuwen ervoor door de VOC naar Nederland gebracht. Dat je pe pernoten steeds minder ziet, betreurt Kruijff niet. ,,De lekkerste maak je toch zelf.'' Een school in Barcelona verwijderde recent Roodkapje en Doornroosje uit de eigen bieb omdat de boeken 'te stereo tiep en seksistisch zijn'. Enid Blyton (schrijfster van de populaire kinderse rie De Vijf) kreeg deze zomer geen erepenning van de Britse Munt om dat haar boeken 'racistisch, sek sistisch en ho mofoob' zou den zijn. In Nederland was er deze maand ophef toen bleek dat in een boek over seksuele voor lichting op islami tische scholen staat dat Allah homoseksuali teit verafschuwt Het past allemaal naad loos in de opzet van mu seum Huis van het Boek in Den Haag om een tentoonstelling op te zetten over Foute Boeken. Over boeken en ideeën die ooit (mis- schien) de gedachten van die tijd weergaven, maar die nu botsen met de nieuwe mores in de samenleving: ze zijn racistisch, seksistisch, rolbevesti- gend of simpelweg ideologische pro paganda. ,,We vinden dit een heel spannend onderwerp. Terwijl we de tentoonstelling samenstelden, kwa men er elke dag nieuwe voor beeldenvoorbij", zegt Bert Sliggers (foto), curator van de tentoonstel ling. Uiteindelijk be landden er meer dan driehon derd boeken in de vitrines. „We hebben een vraagteken achter de titel ge zet, omdat we zelf niet oordelen. Dat is aan de lezer. Hopelijk zwengelt de tentoonstel ling de discussie aan." dinsdag 15 oktober 2019 GO Commotie op de Terroristen afdeling van de gevangenis in Vught deze zomer: de gevan genisdirectie verklaart elf boektitels tot verboden lite ratuur. Het gaat om boeken als de Tafsirvan de radicale, middel eeuwse theoloog Ibn Kathir. Dat boek legt de koran op klassieke wijze uit en is popu lair in de salafistische stroming van de islam. Het gaat onder meer over de gewapende jihad en het onderwerpen en verne deren van joden en christenen. Mogelijk niet de meest ver- Aan het begin van de tentoon stelling komt een vitrine met mis schien wel de vijf meest betwiste boeken ooit, in ieder geval enkele van de meest ge lezen boeken ooit: de bijbel, de koran, het Rode Boekje van Mao, Mein Kampf van Adolf Hitler en On the Origin of Spe cies van Darwin. ,,Het zijn de vijf boeken die het meest teweeg hebben gebracht in deze wereld, ze zijn veel gelezen, maar hebben ook geleid tot oorlo gen. On the Origin of Species (Het ont staan der soor ten) van Charles Darwin uit de ne gentiende eeuw gaat over natuur lijke selectie, ook bij de mens. Om het Rode Boekje zijn mensen ver moord als ze het juist niet hadden. Het zijn boeken die bedoeld zijn om mensen te beïnvloeden. Woorden kunnen tot veel onheil lei den, boeken kun nen een zwaard zijn.'' standige boeken voor een cel lencomplex vol Nederlandse ji- hadisten die juist moeten dera- dicaliseren. Nadat De Tele graaf had geschreven dat de boeken van Kathir en andere salafistische schrijvers vrijelijk beschikbaar zijn en een nader onderzoek, besluit de gevan genis de boeken te verwijde ren. Bert Sliggers, curator van de expositie Foute Boeken?: ,,Er zijn meer van dergelijke boeken te krijgen, ook voor kinderen. Daarin worden, heel subtiel, zaadjes geplant om salafistisch te gaan denken.'' Sell in Uil Flep nilorp Qiioi'hlo ,,Een klassieker van Annie M.G. Schmidt, een bestseller. Ouders vertellen me dat ze als kind veel aan die verhalen hebben gehad, maar toen ze ze aan hun eigen kinderen gingen voorlezen, schrokken ze. De rolpatronen, ze kloppen gewoon niet meer. Mama staat in de keuken, papa rookt een sigaar en leest de krant. Maakt dat het foute boeken? Dat is ingewikkeld. Je kunt ze wel weghalen, maar er is nog niet echt iets wat ze kan ver vangen. Er zijn geen verhalen die de maatschappij van nu echt goed beschrijven. Daar is nog langere tijd voor nodig.'' Zijn dit foute boeken? Terwijl kruidnoten met kilo's tege lijk over de toonbank gaan, lijkt de traditionele pepernoot een lekker nij voor een kleine groep fijnproe vers te worden. De Bijenkorf ver koopt ze zelfs niet meer. Ellen den Hollander Harderwijk Kruidnoten (boven) en pepernoten. Cyril Rosman Den Haag De tentoonstelling Foute Boeken? in het Huis van het Boek in Den Haag opent op 20 oktober en duurt tot 1 maart 2020.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8