7 STAATSBEZOEK INDIA CONTRASTEN Aan het begin van hun vijfdaagse staatsbezoek aan India zagen koning Willem-Alexander en koningin Maxima alle pracht en praal van het land, maar ook de andere, sterk vervuilde kant. „India gaat ons bevattingsvermogen te boven'', zei de vorst in zijn tafelrede bij het staatsbanket. Hoeveel tegenstellin gen op een dag kan een mens aan? Zie koningin Maxima stralen met haar diamanten bandeau, vlak voor het staats banket in het presidentiële paleis van India. En bedenk dan waar ze een paar uur eerder stond: bij een open riool in New Delhi. Ook Willem-Alexander monstert 's middags met een bedenkelijke blik de stroom borrelende smurrie, die een afschuwelijke stank voortbrengt. De koning, voorheen watermanager, is wel wat gewend als het op smerig water aankomt, maar kijkt hier toch van op. Net nadat het koningspaar, dat gisteren begon aan een vijfdaags staatsbezoek aan India, van Indiase en Nederlandse wetenschappers (van de Delftse en Wageningse universi teit) uitgebreid uitleg heeft gekregen over een waterzuiveringsproject bij deze sterk vervuilde kreek, springt in de verte een man in het water om zich te wassen. Na hem volgen drie waterbuffels. Vanuit hun bordkartonnen hutjes aan de overzijde van het water kijken de armste bewoners van de stad toe. Ze hebben drie soldaten voor hun geïmproviseerde woningen staan - de handen nonchalant op hun auto matische geweren. Zij zijn er niet voor hün veiligheid gestationeerd, maar voor het hoge bezoek uit Ne derland. Die gasten worden 's ochtends met alle pracht en praal ontvangen op een welkomstceremonie bij het presiden tiële paleis. Soldaten te paard in schitterende witte uniformen bege leiden het paar, er staat een immense erewacht klaar bij het paleis. ,,Een spectaculaire ontvangst'', zegt ko ning Willem-Alexander tegen zijn collega-staatshoofd, de Indiase presi dent Ram Nath Kovind. Gandhi Bijzonder is ook het tweede onder deel van het staatsbezoek, de krans- legging op de plek waar Mahatma Gandhi op 31 januari 1948 werd ge cremeerd: een dag nadat de geweld loze activist was doodgeschoten en exact op de dag dat in Nederland een kleine prinses 10 jaar werd. Haar naam: Beatrix. Gandhi werd gecre meerd in een hindoe-tempel, die nie mand met schoenen mag betreden; ook de koning en koningin van Ne derland niet. Op zwarte sokken (hij) en sneakersokjes (zij) strooien ze ro zenblaadjes over het Gandhi-monu ment. Zo gaat een eerste dag van een staatsbezoek bijna altijd op aan cere monieel vertoon en plichtplegingen: een snel bezoek aan de minister van Buitenlandse Zaken, de lunch bij premier Modi, het staatsbanket met lovende woorden over en weer. Licht poëtisch rept Willem-Alexan der bij zijn tafelrede over een 'ster renstelsel aan volken, culturen, talen en levensbeschouwingen' in India. ,,De liefde voor India heb ik van jongs af aan meegekregen van mijn vader en moeder, die voor dit land een warme plek in hun hart hadden. Die fascinatie is meer dan begrijpe lijk.'' En, speecht de koning: ,,India gaat ons bevattingsvermogen te boven.'' Samen Dat geldt voor alle prachtige palei zen, tempels en monumenten die het koningspaar deze week in India be zoekt, maar net zo goed voor die ran zige kreek, de Barapullah Drain, waar ze samen naar kijken. Er drijft zo veel rotzooi mee, overal borrelt het water op: gassen die zo giftig zijn dat ze stroomopwaarts zorgen dat de televi sies en airco's van de Indiërs kapot uitvallen. Het siert Willem-Alexander en Maxima dat ze tijdens hun staatsbe zoek de tijd nemen om ook dit sterk vervuilde India te zien. Maar het is nog lovenswaardiger van hun gasthe ren dat zij hun bezoek hier mee naar toe nemen. In een geïmproviseerde bouwkeet bij de kreek staat één ver sleten bureaustoel. Als de uitleg over het waterzuiveringsproject begint, ploft Maxima er op neer. Ze straalt uit: kom maar op, vertel me alles. Hoe gaan we hier schoon water en zuivere lucht krijgen? Vertegenwoordigers van Indiase autoriteiten stoten elkaar aan: ze zijn écht geïnteresseerd, die koning en koningin. dinsdag 15 oktober 2019 GO Koning Willem-Alexander en koningin Maxima strooien rozenblaadjes over het monument voor India's grootste onafhankelijkheidsheld, Mahatma Gandhi. foto afp Sterrenstelsel aan indrukken Jeroen Schmale New Delhi Egg 7 Koning Willem-Alexander en koningin Maxima zijn vol be langstelling voor alle contrasten in India dat hen vijf dagen lang ontvangt: van de giftig vieze Barapullah Drain bij New Delhi tot het onberispelijke staatsbanket. fotos anp getty images Kijk op de site bij /video Koningspaar bezoekt India

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7