II Syriërs bereiken de frontlinie Lot IS-strijders zet de coalitie onder spanning II 5 Abyad „Gisteren was onze keuze nog: vluchten of vermoord worden", ver volgt Ibrahim, die werkt als chauf feur. „Vandaag is het alsof de zon schijnt. We kunnen gewoon in onze huizen blijven." Zeker, Ibrahim is geen grote fan van het Syrische regeringsleger en van de Syrische president Bashar al Assad. Maar, zo meent hij, alles is beter dan moordpartijen of een vluchtelingenbestaan. ,,Als de Turken en hun Moslim broeders hier waren binnengeval len", legt Ibrahim uit, ,,dan hadden ze iedereen die niet was gevlucht afgeslacht. De vrouwen verkracht. De mannen de keel doorgesneden. Geloof me. Die gasten zijn IS-light." Het Syrische leger daarentegen bestaat volgens Ibrahim uit 'mijn broeders, mijn neven, mijn familie'. Als de Turken hier waren gekomen, hadden ze iedereen afgeslacht Volgens Ibrahim komen de Syrische regering en de SDF er samen wel uit. ,,We hebben nooit echt tegen elkaar gevochten, dus er is weinig bloed vergoten tussen het Syrische leger en de SDF. Dat maakt het een stuk makkelijker om tot een over eenkomst te komen." Markt Daarom is het deze maandag druk op de markt van Derik. De mensen zijn teleurgesteld dat ze hun Koer dische zone in Noord-Syrië hebben verloren. Maar tegelijk heel opge lucht dat ze niet hoeven te vluchten voor het Turkse leger en hun bond genoten. Maar een meisje huilt op straat. Omdat het voorbij is met de auto nome Koerdische regio 'Rojava' - die slechts vijf jaar heeft bestaan. ,,Ik vind het zo erg", snottert ze. ,,Maar ik weet dat dit het minst slechte besluit is. want de Turken hadden ons vernietigd." Direct na de deal tussen de SDF en de Syrische autoriteiten, trok het Syrische leger op maandag op in noordelijk richting. Steden als Tall Tamar, Tabaqa, Manbij en Qamishli werden zonder verzet van de Koer den ingenomen. Damascus had eerder troepen naar het noorden van het land gestuurd om het al dagenlang durende Turkse offensief te stoppen. De Turkse president Erdogan zei dat hij niet van plan was Manbij in te nemen. Een lokale functionaris in Manbij, dat onder controle staat van de Koerden, bevestigde dat troepen waren binnengekomen en ingezet op frontlinies. Het Syrische leger had vorig jaar op verzoek van Koerdische troepen een beperkt aantal militairen rondom Manbij ge stationeerd om het gebied te beschermen tegen een ge vreesde Turkse aanval. Maar de inzet van gisteren is de belang rijkste van Damascus sinds het Syrische leger zich in 2012 terug trok uit de stad in de provincie Aleppo. Het aantal mensen dat in Noord-Syrië op de vlucht is ge slagen na de inval van Turkije, is opgelopen naar 160.000. Dat zei António Guterres, secreta ris-generaal van de Verenigde Naties gisteren in een verkla ring, waarin wordt aangedron gen op een 'onmiddellijke de- escalatie'. Guterres 'maakt zich ernstig zorgen over de militaire ont wikkelingen'', aldus de verkla ring. Hij drong aan op een vreedzame oplossing. Het kabinet houdt vast aan de lijn dat er geen IS-strijders naar Nederland worden terugge haald. Ook niet nu dit weekend al zeker 800 IS'ers uit een Koer disch kamp in Syrië zijn ge vlucht. Volgens de regering zit ten daar geen Nederlandse IS- strijders tussen, maar de vrees groeit dat ook andere gevange nissen zullen vallen. Veel Koer dische of Syrische bewakers slaan immers op de vlucht. Zo zouden veel Nederlandse IS'ers gevangen zitten in Al- Hol aan de Syrisch-Iraakse grens. Dat ligt vooralsnog bui ten het gebied ligt waar het Turkse offensief plaatsheeft, maar garanties dat het kamp standhoudt zijn er niet. Ondertussen zijn de rege ringspartijen hopeloos ver deeld over de vraag of Neder land actief IS-strijders uit het gebied zou moeten terughalen naar ons land. VVD en CDA zijn mordicus tegen, Christen Unie en D66 zijn voor. Het is een patstelling die eigenlijk al jaren voortduurt. ChristenUnie-leider Gert- Jan Segers gooide gisteren nog eens de knuppel in het hoen derhok door te zeggen dat de regering moet onderzoeken of en hoe Nederlandse IS-strijders kunnen worden gevangengezet en in ons land berecht kunnen worden. Als de IS'ers ontsnappen zouden zij kunnen terugkeren naar Europa om vervolgens aanslagen te plegen. ,,Dat is een bedreiging voor onze veilig heid en de veiligheid in de re gio.'' Ook D66-leider Rob Jetten wil er 'alles aan doen om te kij ken hoe we mensen gecontro leerd kunnen terughalen'. Vol gens hem moet worden voor komen dat IS'ers 'uit de kam pen ontsnappen en onder de radar terugkomen naar Europa om aanslagen te plegen'. Premier Rutte stelt juist dat het gebied te onveilig is om Ne derlanders terug te halen. ,,On- mogelijk'', zegt hij er zelfs bij. Na afloop van het coalitiebe- raad gisteren herhaalde minis ter Ferd Grapperhaus (Justitie) dat het kabinet Nederlandse IS- strijders niet gaat terughalen naar Nederland. Volgens hem is dat 'te onveilig'. De minister heeft 'persoonlijke bevestiging' van het Rode Kruis dat het nu 'heel gevaarlijk is'. Ook het CDA ziet het nog steeds niet zitten en wijst op de chaos in het gebied. ,,We kun nen daar geen mensen heen sturen'', aldus Tweede Kamer lid Madeleine van Toorenburg. Bovendien denkt zij dat Neder landse Syriëgangers vrijuit zul len gaan als ze toch hier be- Ze lopen binnen no time in onze samenleving rond recht zouden worden, omdat het voor justitie moeilijk is be wijs tegen hen te vergaren. ,,En dan lopen ze ook binnen no time in onze samenleving rond.'' Hoeveel IS-strijders er pre cies vastzitten in het noordoos ten van Syrië, weet niemand. De schattingen lopen uiteen van enkele duizenden tot meer dan tienduizend. Het aantal volwassen Nederlanders dat in Syrisch-Koerdische kampen of in detentie verblijft, werd eer der dit jaar nog geschat op 55. Driekwart van hen is vrouw. Zij hebben 85 kinderen bij zich. Een aantal van de kinderen is in het Midden-Oosten geboren. Nederland is overigens niet het enige land dat worstelt met potentiële terugkeerders. Frankrijk heeft een veelvoud aan jihadstrijders naar Syrië zien vertrekken en staat voor eenzelfde vraagstuk. Tot dusver heeft ook de Franse president Emmanuel Macron gezegd dat jihadisten daar moeten worden berecht, niet in Frankrijk. Processen Overigens zijn er in Nederland wel enkele processen gaande tegen teruggekeerde jihadisten. Twee strijders, Reda Nidalha en zijn Utrechtse vriend Oussama A., werden eerst veroordeeld in Turkije voor hun deelname aan de strijd, nu ondergaan ze hier een proces. Het tweetal reisde in 2014 naar Syrië en werd eind 2016 aangehouden toen ze de grens met Turkije overstaken. De Turken veroordeelden hen tot zes jaar cel, maar in afwach ting van het hoger beroep reis den ze naar Nederland waar ze ook ingerekend werden. Hun zaak in ons land loopt nog. Het Openbaar Ministerie heeft daarnaast, zo goed en zo kwaad als dat lukt, dossiers op gebouwd tegen andere Syrië- gangers. Punt is wel dat ze on der de radar naar Nederland zouden kunnen reizen, is de vrees. De AIVD zegt 'alert' te zijn. dinsdag 15 oktober 2019 GO Qamishli Ras Kobani Tal al-Ain Ayn Issa Al Hasakah Raqqa 50km koffers weer uit -Ibrahim, chauffeur in Derik DAMASCUS Syrische rege ringstroepen zijn gisteren de belangrijke Noord-Syrische stad Manbij binnengetrokken, meldt het Syrische staats- nieuwsagentschap SANA. Door de Turkse inval in Syrië zijn de coalitiepartijen van Rutte 3 tegenover elkaar komen te staan. Nu IS-strij- ders dreigen te ontsnappen uit het gebied, zijn de rege ringspartijen verdeeld over wat te doen. Tobias den Hartog Den Haag De deuren van een gevan genis in Tel Abyad staan open. FOTO GETTY IMAGES -Madeleine van Toorenburg, CDA-Kamerlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5