II 12 ZEELAND INTERVIEW MASSEUR RUUD ZIJLMANS De handen van Ruud Zijlmans uit Roosendaal kneden de spieren van wielertoppers. Toch is hij bescheiden. ,,Ik ben maar een klein radertje in het grote geheel." Hij stond aan de finish om Annemiek van Vleuten op te vangen, toen ze een paar weken geleden de wereldtitel wielren nen op de weg pakte in Engeland. Ook andere renners zijn in goede handen bij masseur Ruud Zijlmans (53). Megatalent Matthieu van der Poel is kind aan huis. Om gemasseerd te worden én om met zoon Dinand Zijlmans (14) Fortnite te spelen. De Roosendaler was masseur op drie Olympische Spelen en gaat vol gend jaar naar Japan. Als ie maar niet te veel van huis is. ,,Als kind ging ik altijd met een vriendje mee als hij ging trainen. Toen hij een keer langs het secretari aat van zijn wielervereniging moest, heb ik me aangemeld als lid van Wie lervereniging Jong Roosendaal. In mijn laatste jaar bij de jeugd werd ik kampioen. Bij de amateurs ging het best goed. Ik won geregeld mijn wed strijden. Ik had autorijles en mijn rij- instructeur zei dat ik een les van 25 gulden kreeg als ik zou winnen. Ik won veertien keer achter elkaar! Zo heb ik goedkoop mijn rijbewijs ge haald. Het was een schitterende tijd. Ik heb de Draai van de Kaai twee keer gewonnen. Net als elke jongen droomde ik ervan om prof te worden, maar op mijn 22ste was ik al vijf keer aan mijn knie geopereerd. Ik ben tot mijn 43ste blijven koersen. Nooit iets gebroken. Tot mijn laatste koers in Rilland. Ik won en net voorbij de fi nish viel ik. Brak ik mijn sleutel been." ,,Ik had in 2000 mijn diploma NGS sportmasseur gehaald. Zo kon ik afstand nemen van het wielrennen en er toch bij betrokken blijven. Ik vond zelf het contact met de masseur het leukste contact in de wielrenne rij. Een sporter wil toch zijn ei kwijt en dat doet ie bij de verzorger." ,,Een verzorger doet alles om een wielrenner te ontlasten. Bij het hotel regelt hij het eten, de kamers, de was. Hij brengt de renners naar de koers en vangt ze bij de finish op. Hij ver zorgt het vervoer van het materiaal op de weg. Samen met de mechanie- ker en de ploegleider vormt hij de staf." ,,In 2000 bereidden de vrouwen zich voor op de Olympische Spelen in Sydney. Jean-Paul van Poppel belde me. Ik had mijn diploma nog niet, maar hij vroeg of ik mee wilde. Ik fietste toen met Tom Cordes. Zijn vrouw was verzorger bij de nationale selectie. Ik ben toen niet meegegaan naar Sydney, maar ben wel als free- lancer aan de bond verbonden geble ven. Nee, niet in dienst van de bond. Dan ben je tweehonderd dagen per jaar van huis. Ik wil mijn zoon Di- nand wel zien opgroeien. Ik houd het daarom op maximaal tachtig dagen per jaar." ,,Daan was een fietsmaat van me. 'Kom bij me werken', zei hij, maar ik wilde de bond niet loslaten. Maar Daan bleef komen. Het was de top tijd van Vacansoleil met Thomas de Gendt, Johnny Hoogerland, Lieuwe Westra en Wout Poels. Nee, nooit een grote ronde, want dan was ik te lang van huis. En een maand vrij ne men was moeilijk bij mijn werkge ver, de NS. Mijn hoogtepunt bij die ploeg was de nationale titel van Johnny Hoogerland in 2013. Jammer dat Vacansoleil als sponsor is gestopt. Ik hoop nog steeds dat Daan Luijkx terugkeert in het profpeloton. Ge weldige vent. Hij weet precies wat ie wil.'' ,,Mijn eerste Olympische Spelen in 2008 in Peking. Heel apart. Heel over weldigend. Ik vond het zo geweldig dat ik mee mocht. De verwachtingen waren met Marianne Vos hoog. Maar het werd een gekke wedstrijd. Het was bloedheet bij de start. De ren ners droegen koelvesten. Maar Annemiek van Vleuten huilde alleen maar toen ik haar opving gaande de koers sloeg het weer om. Een hoop ellende. Veel renners kwa men onderkoeld over de finish. Mari anne werd zesde ofzo. Vier jaar later in Londen pakte ze goud. Voor spor ters zijn de Olympische Spelen het hoogtepunt. Voor de verzorger ook." ,,Dat was een rollercoaster vol emo ties. Annemiek ging voor goud en lag voorop. Ik stond aan de finish en zag toen op tv dat er iets gebeurde. Anne miek viel. Ik vloekte hard, maar ik kon aan de finish de ernst van de si tuatie niet inschatten. Daar gaat goud, wist ik. Maar toen kwam ineens Anna van der Breggen. Ze won.'' ,,Wat een ongeëvenaarde prestatie was dat! Annemiek huilde alleen maar toen ik haar opving. Ik zei al leen maar: 'Fantastisch, je schrijft ge schiedenis." dinsdag 15 oktober 2019 VL 'Contact met masseur was allerleukste in de wielrennerij' Henk den Ridder Roosendaal U hebt zelf ook gekoerst? Hoe ging het daarna? De verzorger masseert alleen of doet ie meer? Hoe kwam u bij de KNWU terecht en bij de Nederlandse vrouwen? Ruud Zijlmans: ,,Ik vond het geweldig dat ik als masseur mee mocht naar de Olym pische Spelen in Pe king.'' FOTO GERARD VAN OFFE- REN/PIX4PROFS Toen belde Daan Luijkx van Vacan- soleil-DCM. De nationale vrouwenploeg kent alleen maar toppers tegenwoordig. Hoe was de wegwedstrijd op de Olympische Spelen in Rio de Ja neiro? Met die verschrikkelijke val van Annemiek van Vleuten? Wat zei u tegen Van Vleuten toen ze in september de wereldtitel pakte en u haar na de finish op ving?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55