Golf van overnames in de kinderopvang M Plan voor windturbines op Axelse Vlakte 7 JEUGDWERK BEROEPSKRACHTEN Het zit Bennie de Krijger hoog. Hij is beheerder van buurthuis De Kameleon, en vraagt zich af: ,,Waar is het jeugd- en jongerenwerk in Terneuzen gebleven? Nergens!" Een recent bericht dat Ter neuzen onderzoek gaat doen naar het aantal buurt- en dorpshuizen in de gemeente, was de aanleiding voor Bennie de Krijger de pen te pakken. ,,Ze kunnen wel bekijken of er behoefte is aan buurt- en dorpshuizen", stelt hij, ,,maar dat zegt toch helemaal niks. Het op bouwwerk is afgebroken en dat geldt ook voor het jeugd- en jon gerenwerk. Vrijwilligers kunnen heel veel doen, zeker, maar je hebt ook wat beroepskrachten in het veld nodig." De Krijger is 'een soort van be roepskracht', zegt hij. Gedeta cheerd bij buurthuis De Kameleon aan de Dokweg in de wijk Trini teit, nadat hij zijn werk bij kunst- mestbedrijf Rosier in Sas van Gent niet meer kon doen. Een opleiding als buurthuiswerker heeft hij niet. Hij was al heel lang actief als vrij williger, eerst in het jaren geleden afgebroken buurthuis 't Schelpen hoekje, later in het nieuwe buurt huis De Kameleon in het pand met de gelijknamige school. Hij moet het van zijn levenservaring en -houding hebben. De Kameleon biedt onder meer ruimte aan één van de weinige jeugdhonken van Terneuzen, zo niet het enige: Meetpoint. Weke lijks komen er enkele tientallen jongeren samen, voornamelijk jongens. Ze kunnen er onder meer tafelvoetballen, poolbiljarten, tele visie kijken en computerspelletjes spelen. ,,Soms moet je je verstand op nul zetten", vertelt De Krijger. ,,Je moet ze vrijheid geven, binnen grenzen. Je vingertje opsteken helpt toch niet." Verantwoordelijkheid Het belangrijkste is volgens De Krijger dat je hen verantwoorde lijkheid geeft, dat ze ervoor zorgen dat iedereen met elkaar om kan gaan. ,,Ik sta er niet alleen voor. Je moet niet wachten tot er gesodemieter ontstaat, zoals vorige week op het Lodewijk College Een groepje jongeren helpt mee. Dat maakt het ook mogelijk dat ze zelf hierheen komen en zonder mij bijvoorbeeld naar een voetbal wedstrijd kunnen kijken. Dat werkt. Ik ken de ouders ook; ik weet wie ik moet aanspreken." Zo zou het in meer Terneuzense buurten en dorpen geregeld kun nen worden, denkt De Krijger, als er wat extra inspanningen voor zouden worden gepleegd. Downtown Hij noemt het zelf niet, maar de sluiting van jeugdsoos Downtown in Axel kan als voorbeeld dienen. Vrijwilligers gingen enthousiast aan de slag om het nieuw leven in te blazen, maar enkele jongeren gaven na ruim een jaar zoveel overlast dat de vrijwilligers beslo ten de jeugdvoorziening 'tijdelijk' te sluiten. Een roep om hulp le- verde niets op. Downtown is nooit meer opengegaan. De gemeente zou er, aldus De Krijger, goed aan doen niet alleen te onderzoeken hoe buurt- en dorpshuizen worden gebruikt, maar ook hoe kan worden gesti muleerd dat er meer activiteiten komen, met name voor jongeren. ,,In elke wijk zou iets moeten zijn waar die gasten overdag terecht kunnen. En daarmee moet je niet wachten tot er gesodemieter ont staat, zoals vorige week tussen groepen leerlingen van de middel bare school van Terneuzen, het Lodewijk College. Dan ben je al te laat." De windturbines zijn gepland aan de rand van de Axelse Vlakte, in de buurt van overslagbedrijf Vlaeynatie en staalbedrijf Outo- kumpu. Aannemingsbedrijf Sa- gro en het Westdorpse loonbe drijf Van den Bossche zijn de grondeigenaren. Zeeuwind-projectleider Rogier Polderman meldt dat wordt ge- dacht aan windturbines met een tiphoogte van 180 tot 190 meter met elk een maximaal vermogen van vier megawatt. Ter vergelij king: de in 2008 in gebruik geno men windturbines in de Koe- gorspolder hebben een tiphoogte van 120 meter en een maximaal vermogen van twee megawatt. Grotere hoogte ,,Op grotere hoogte is de wind stabieler", duidt Polderman het verschil, ,,en de subsidie is veran derd, waardoor windturbines ho ger moeten worden om rendabel te zijn." Omwonenden zullen in de vorm van bijvoorbeeld bijdra gen voor zonnepanelen van het initiatief kunnen profiteren. De dorpsraad Sluiskil en glastuin bouwers in de omgeving zijn al geraadpleegd. Ook is overleg ge pland met de woongemeenschap Schapenbout-Spui. De dorpsraad Westdorpe houdt vanavond vanaf 19.30 uur in dorpshuis De Kirke een bij eenkomst met medewerkers van Zeeuwind en Eneco. Bewoners van de buurtschappen Batterij en Zwartenhoek zijn hier speciaal voor uitgenodigd. Zij wonen het dichtst bij de beoogde locaties, al is dat altijd nog op vrij grote af stand. Carl de Hulsters, voorzitter van de dorpsraad: ,,We willen eerst van hen horen hoe ze erover denken, voordat we als dorpsraad een standpunt innemen." IJZENDIJKE Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen (KOZV) neemt per 1 november 2019 drie kinderopvanglocaties van Kinder opvang Kidz in IJzendijke, Oost burg en Groede over. Daarnaast neemt KOZV per 1 januari kinder opvang Duimelotje in Hoek over. Ruim 200 kinderen maken ge bruik van kinderopvang bij Kidz. Het huidige personeel van Kidz komt volledig in dienst van KOZV en blijft zoveel mogelijk ver bonden aan de locaties, aldus KOZV. Volgens die organisatie heeft 'de huidige eigenaar van Kidz besloten om een andere uitdaging aan te gaan buiten de kinderop vang'. Personeelsleden, ouders en an dere betrokkenen zijn door middel van een gezamenlijke brief geïnfor meerd. Door de overname blijft volgens KOZV de kinderopvang in Oostburg, IJzendijke en Groede ge borgd. Door de overname van zowel Kidz als Duimelotje stijgt het aan tal kinderen dat wekelijks bij KOZV wordt opgevangen naar ruim 3500. De organisatie heeft dan 50 locaties verspreid over heel Zeeuws-Vlaan- deren. Bij KOZV zijn na de overnames ruim 300 medewerkers werkzaam. Ook heeft KOZV een groot gastou derbureau, waarbij circa 80 gastou ders zijn aangesloten. dinsdag 15 oktober 2019 'We missen plekken voor jongeren' Harmen van der Werf Terneuzen Beheerder Bennie de Krijger in jeugdcentrum Meetpoint van buurthuis De Kameleon: ,,Je moet jongeren vrijheid geven. Binnen bepaalde grenzen. je vingertje opsteken helpt toch niet." foto camile schelstraete - Bennie de Krijger, beheerder Op de Axelse Vlakte komen mogelijk twee nieuwe wind turbines. Initiatiefnemers zijn de Zeeuwse energiecoöpera tie Zeeuwind en energiebe drijf Eneco. Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54