Thermen Bussloo**** JlL 4 INVAL NOORD-SYRIË 49; De ministers van Buitenlandse Za ken hebben daarover in Luxemburg een akkoord bereikt. In de verklaring staat dat Turkije met de aanvallen de stabiliteit en veiligheid in de regio ondermijnt en dat dat zal leiden tot 'het lijden van burgers' en een nieuwe vluchtelingenstroom. Ook wordt er gewezen op het risico voor de voortgang van de strijd tegen IS. Minister Stef Blok van Buiten landse Zaken spreek van een 'enorme stap vooruit'. Het was vol gens hem lang onduidelijk of alle 28 lidstaten op één lijn zouden komen. ,,We hebben daar veel tijd ingesto ken." Blok sprak 'afgelopen week, dit weekend en gisterochtend' persoon lijk met allerlei landen om hen ervan te overtuigen. ,,Het was vanaf het be gin niet duidelijk of de EU het woord veroordeling zou willen gebruiken of dat het opschorten van de wapenle veranties zou worden doorgezet", al dus Blok. De minister denkt dat de verkla ring van de EU-landen impact heeft in Turkije, dat graag lid van de EU wil worden en daarom 'gesteld is' op een goede relatie met de EU-landen. ,,Er- dogan zal dit heel vervelend vinden. Er leven bij Turkije ook aspiraties om bij de EU aangesloten te raken. En de Europese Unie heeft eigenlijk nooit een Navo-land veroordeeld." Een aantal EU-landen, waaronder Nederland, Duitsland en Frankrijk, hadden hun wapenleveranties al op geschort zolang Ankara zijn offensief niet stopzet. Blok zegt blij te zijn dat de EU nu heeft afgesproken dezelfde standpunten in te nemen 'als Neder land afgelopen week al innam'. De EU heeft geen formeel wapenem- De EU-leiders denken dat Erdogan een embargo heel vervelend vindt bargo ingesteld, stelt Blok, omdat 'een hele procedure' moet worden gevolgd voordat die juridische term gebruikt mag worden. ,,Het voordeel hiervan is dat het nu kan ingaan." De Kamer pleitte ook voor sancties tegen Turkije. Die komen er voorals nog niet, benadrukt Blok. ,,Daar zijn opties voor en ik sluit dat in de toe komst niet uit, maar ik tel nu mijn zegeningen." Hoewel D66 en de CU pleiten voor terughalen van IS-strijders, wil de EU dat niet. Blok: ,,Er is de afgelopen week steeds overleg geweest met Eu ropese collega's en steeds met de zelfde uitkomst: we gaan geen IS- strijders ophalen." 3 dagen Texel (De Koog) 3 dgn Kasteelhotel HP Uit angst voor de Turkse troepen en hun bondgenoten stonden veel Koerdische families klaar om te vluchten. Met de komst van de Syriërs kunnen ze even opgelucht ademhalen. Harald -r t Doornbos Derik Op zondag zei Ibrahim, een Koerdische in woner van de Noord- Syrische stad Derik, dat de koffers waren gepakt. Met zijn familie stond hij klaar te vluchten voordat het Turkse leger en de jihadistische rebellen de stad zouden bereiken. Maandagoch tend staat diezelfde Ibrahim bijna grinnikend in dezelfde straat van diezelfde stad, Derik. ,,We blijven. We hoeven niet te vluchten. We hebben de koffers uitgepakt. Al hamdulillah - Godezijdank." Een onverwachte en radicale wending in Syrië maakte dat hij be sloot te blijven. Want op zondag avond besloot de Koerdische militie SDF plotseling al haar grondgebied - een derde van Syrië - de facto over te dragen aan het Syrische rege ringsleger dat wordt gesteund door Rusland. De reden voor deze ommezwaai van de Koerden van de SDF was dat ze niet alleen werden aangevallen door het Turkse leger, maar ook nog eens door pro-Turkse Islamistische milities, door Arabische milities en door ontsnapte strijders van Islami tische Staat (IS). Zeker nadat presi dent Trump de Amerikaanse steun plots introk, voelden de Koerden dat zij deze oorlog om Noord-Syrië in razend tempo zouden verliezen. Beter een compromis dan een geno cide, verklaarde een van de Koerdi sche kopstukken het besluit. Niet alleen dreigde er een grote vluchtelingenstroom op gang te ko men, tevens vreesden de Koerden voor bloedbaden, met name rondom de stad Kobane. VISUM Journalisten maken dat ze wegkomen www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg 3 dagen hotel dinsdag 15 oktober 2019 GO Brussel unaniem: geen wapen naar Turkije Turkse militairen en hun bondgenoten tijdens gevechten bij de grensplaats Ras al-Ain. foto afp Alle 28 lidstaten van de Europese Unie leveren voorlopig geen wa pens meer aan Turkije die in Syrië kunnen worden ingezet. Ook ver oordeelt de EU de Turkse mili taire aanval in het noorden van Syrië. Hanneke Keultjes Brussel Slaap in een sfeervol hotel, midden op de Veluwe incl. rustgevende wellnessdag! 2 nachten in 4* Fletcher De Wipselberg-Veluwe (7,8) r -7 O 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet, wifi en parkeren 1 dagkaart voor Thermen Bussloo t.w.v. 34,50 p.p. lafty Aankomsten t/m feb. 2020. Betaal pas bij aankomst! 3* Fletcher De Cooghen (7,7) 4* Kasteel Coevorden, Drenthe (8,1) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en fietsroutes Aankomsten t/m feb. 50 2x diner (hoofdgerecht) m mm Gratis parkeren en wifi 03»™ Koerden pakken hun Terwijl de bevol king in Noord-Syrië hoofdzakelijk op gelucht reageerde, waren het met name internationale jour nalisten die moes ten maken dat ze wegkwamen. De Koerdische pers accreditaties zijn in de ogen van het Syrische leger on geldig. Wie geen visum heeft, kan zeven jaar de cel in. Dus reden tientallen verslaggevers - van CNN, ARD, Sky News en van deze krant - enigszins bezorgd naar de grens tussen Syrië en Irak. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting A In een ziekenhuis in Tal Tamar worden gewonden binnengereden na een Turkse luchtaanval. foto epa Burgers in Tal Tamar verwelkomen Syrische strijders. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4