Plan voor gedenkbos op Slot Moermond IN DE REGIO Aldi vreest complex met twee supers 6 'We komen er bekaaid af, en dat was niet de afspraak!' De dorpsraad en ondernemers vereniging voelen zich 'beduveld'. Burgh-Haamstede komt er in de komende jaren in de begroting bekaaid af en dat was niet de afspraak, zegt dorpsraadvoorzitter Kees Veerhoek. MIJN DORP, MIJN STAD De dorpsraad en ondernemersver eniging vinden dat het spaargeld van de gemeente dat is bedoeld voor stads- en dorpsvisies anders moet worden verdeeld. ,,We voelen ons beduveld en dan zeggen we het nog netjes!" schrijven ze in een huis-aan-huis verspreide flyer. ,,Voor die eerlijke verdeling van het budget moeten de andere dor pen inleveren. Dat is niet anders." Veerhoek heeft, met zijn jaren lange ervaring als wethouder en burgemeester, de conceptbegroting van de gemeente kritisch tegen het licht gehouden. Hij heeft de indruk dat Burgh-Haamstede nog vijf jaar onnodig aan het lijntje wordt ge houden. Pas in 2024 staat de eerste serieuze investering op de lijst die burgemeester en wethouders heb ben voorgelegd aan de gemeente- IS raad. De komende twee jaar wordt een adviesbureau aan het werk ge zet. Maar de 65.000 euro die daar voor wordt uitgetrokken, is hooguit goed voor zes maanden arbeids loon, heeft Veerhoek berekend. De inrichtingsplannen voor de weg dwars door Burgh en Haamstede en het dorpshart kunnen er dus veel sneller liggen, concludeert hij. Bo vendien hanteert het college vol gens hem een curieuze berekening van de exploitatielast. De afschrij ving is 30 procent hoger dan gebrui kelijk bij gemeenten, stelt Veer- hoek. „Vergelijk het met een hypo theek die je moet aflossen en waar rente over wordt betaald. Bij een gemeente is dat niet anders. Wan neer je dat over een langere termijn uitspreidt, drukt dat minder zwaar op de dagelijkse portemonnee. En hou je dus meer armslag voor an dere zaken." Klaagschrift Het college wordt in de flyer aan de schandpaal genageld. Afspraken die met de gemeentelijke stuurgroep en beide verantwoordelijke wet houders zijn gemaakt over de uit voering van de dorpsvisie, worden zonder pardon aan de kant gescho ven. Dus kan de dorpsraad niet an ders dan het voortouw nemen om dit uit te leggen aan de inwoners, verdedigt Veerhoek het openbare klaagschrift. ,,Daar zijn wij voor." Op 30 oktober volgt een extra ver gadering van de dorpsraad. Coalitieleider Robbert Lievense (LSD) en Anita de Vos van opposi tiepartij SP reageren als door een wesp gestoken op deze 'stemming makerij' van de dorpsraad. Ze ha meren erop dat zowel de begroting Sls de dorpsvisie nog door de ge meenteraad moet worden vastge steld. ,,Er kan nog van alles veran deren. Dat zou Veerhoek zéker moeten weten", aldus Lievense. De Vos: ,,Het huis-aan-huis bezorgen van een flyer waarin de conceptbe groting als vaststaand gepresen teerd wordt, gaat Burgh-Haam- stede en haar inwoners niet helpen. Het zorgt voor veel ophef en nega- tiviteit, die misschien helemaal niet nodig blijkt na de behandeling van die stukken door de raad." RENESSE Als alles meezit en de benodigde vergunning wordt verleend, krijgt Renesse op het landgoed van Slot Moer- mond binnen afzienbare tijd een gedenkbos. De dorpsraden van Renesse en Burgh-Haamstede maken zich er op verzoek van Corrie en Stoffel Bijdevaate hard voor om de plannen te realiseren. De eigenaren van de grond, de fa milie van Oosten, zien het ook wel zitten. Hun woordvoerder Ronald Lammerink heeft namens hen in een brief aan het college van burgemeester en wethouders laten weten graag bij te willen dragen aan dit initiatief. ,,Wij zijn sinds begin dit jaar bezig met het maken van plannen om het Landgoed weer meer toe gankelijk te maken voor pu bliek. Enkele bruggen zijn reeds vervangen. Daarnaast willen wij het aantal wandelpaden uit breiden, nieuwe bewegwijze ring en vuilnisbakken plaatsen. Dit alles zou prima kunnen sa mengaan met het te ontwikke len gedenkbos", schrijft hij. Het gedenkbos moet een plaats worden waar mensen de mogelijkheid hebben om een blijvende herinnering te creë ren door middel van het plan ten van een boom. Dat kan bij geboorte, jubilea, overlijden of andere bijzondere gebeurtenis sen. De initiatiefnemers bena drukken dat het gedenkbos geen natuurbegraafplaats is. Het bos wordt ingepast in het bestaande Slotbos en het zal in eerste instantie gaan om een terrein van één hectare. Van te voren wordt vastgesteld welke soorten bomen er geplant kun nen worden. Er zijn jaarlijks twee vaste plantmomenten om een en an der in goede banen te leiden. Kinder-doe-dagen bij Stoomtrein Goes-Borsele Lezing over heemkundige vereniging nieuwe winkelcentrum aan het Haringvlietplein in Zierikzee is volgens de gemeente Schouwen- Duiveland het enige juiste ant woord op de verloedering van het gebied. Supermarkt Aldi is het daar niet mee eens en vreest dat het complex met twee grote super markten plus andere winkels het centrum van Zierikzee zal leeg zuigen. Aldi kruiste gisteren tij dens een rechtszaak bij de Raad van State de degens met Schou- wen-Duiveland en ontwikkelaar Rialto over het plan om een grote nieuwe Albert Heijn en Lidl aan het Haringvliet te bouwen. Daarna wil ontwikkelaar Rialto nog een aantal andere winkels plaatsen, waaronder Action en een fietsenwinkel. Tijdens de rechtszaak probeerde de Aldi- raadsman de Raad ervan te over tuigen dat het plan in strijd is met het gemeentelijke detailhandels- beleid. Immers, uit een onder zoek bleek dat er op geheel Schouwen-Duiveland nog ruimte is voor maximaal 3600 vierkante meter winkelvloerop pervlak. ,,Tezamen komen de nieuwe AH en Lidl ruim boven de 4000 vierkante meter uit'', zei de raadsman. ,,Bovendien blijft de oude AH in het centrum van Zierikzee zitten. Dat is nog eens 800 m2.'' De gemeente weet ech ter zeker dat het nieuwe winkel centrum een impuls aan de om geving geeft. Uitspraak binnen enkele we ken. dinsdag 15 oktober 2019 SD Begroting van gemeente wekt toorn dorpsraad Marcel Modde Burgh-Haamstede Het hart van Haamstede vraagt om een oppepper. FOTO MARIEKE MANDEMAKER GOES Stoomtrein Goes-Bor- sele houdt tijdens de herfstvakantie extra acti viteiten ter afsluiting van het rijseizoen. Traditiegetrouw vinden vandaag, morgen, zon dag en volgende week dinsdag en woensdag de 'Kinder-doe-dagen' plaats. Tijdens deze dagen kunnen kinderen spelen in- en om de trein. De Kinder-doe- dagen worden gevolgd door een Halloween- express op 25 en 26 ok tober. Alle treinen vertrekken vanaf het museumterrein van de SGB in Goes. Meer informatie is te vin den op destoomtrein.nl. BROUWERSHAVEN Twee bestuursleden van de heemkundige vereni ging Stad en Lande geven morgen een lezing over de oprichting van Stad en Lande bij Vrou wen van Nu. De avond in het Tonnenmagazijn wordt afgesloten met een quiz. De lezing be gint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE De Schutse, 09.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 14.30 uur: Mode show; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Pelgrimskerk, 20.15 uur: Yoga; NOORDGOUWE Atelier Schuddebeurs, 19.00 uur: Workshop Groendecoratie; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; Watersnoodmuseum, 11.00 en 13.00 uur: Fa milierondleiding; RENESSE Blikmuseum, 10.00-12.00 uur: Ten toonstelling Hoe kwa men wij vroeger de winter door?; SCHARENDIJKE De Putmeet, 13.00 16.00 uur: Schilderclub; SIRJANSLAND Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Schilderclub, 19.15 uur: Bewust en ont spannen bewegen; ZIERIKZEE FiZi, 10.30 uur: Downton Abbey, 14.00 uur: Only You, 20.00 uur: Diego Maradona; VVV Nieuwe Haven, 10.30 uur: Stadswande ling met monumentbe- zoek. DEN HAAG/ZIERIKZEE Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49