II 9 Zuiderburen STRAATVRIJWILLIGERS TWINTIG JAAR OPRUIMEN IN ANTWERPEN Is Antwerpen een vuile of een propere stad? Aan de straatvrijwilligers zal het in elk geval niet liggen. Al 20 jaar lang ruimen ze gratis en voor niets het zwerfvuil in hun buurtop. Twee vrijwilligers vertellen. In de stad Antwerpen zijn mo menteel bijna 2300 straatvrij willigers actief. Een opval lende trend is de opkomst van de jonge ouders die met hun kin deren aan de slag gaan. Reinhilde Peeters is er sinds het begin bij. Zij ruimt de buurt van het Laar in Borgerhout op. Hugo Cools is nog maar sinds kort een straatvrijwilliger. Hij is actief in Oud-Berchem. Hoe ervaren zij de straten van Antwerpen? ,,Op sommige mo menten kan ik mijn werk goed doen. Op andere momenten zijn de straten echt vuil en smerig, vooral door het sluikstorten. Dan moet ik De Blauwe Lijn van de stad contacteren om weer eens een sluikstort te melden. En vuil nis trekt nog meer vuilnis aan. Vooral de omgeving van de glas containers blijft een pijnpunt. Daar vind ik soms een hele huis raad terug", vertelt Reinhilde. Plaag Hugo weet waarover zijn collega straatvrijwilliger spreekt. ,,Ik heb onlangs ook contact opgenomen met de stad. De vuilnisbakken za ten propvol. Daaromheen zag ik een kleine stort. Het was echt heel erg." Zwerfvuil en sluikstort zijn al jarenlang een plaag in Antwerpen. Zien deze straatvrijwilligers mis schien een oorzaak? ,,Het ligt aan de laksheid van de mensen", vindt Reinhilde. ,,Ze zijn te lui om op tijd alles buiten te zetten voor de vuilniskar. Of ze willen geen vuil niszak kopen." Hugo wil daar nog wat aan toevoegen. ,,Ik zie ook veel laksheid bij de mensen van de op haaldienst. Soms scheurt er een zak. Er komt dan wat vuilnis op straat terecht. En dat wordt dan niet meer opgeraapt. Dat geeft aan andere mensen een slecht signaal. Alsof ze hun vuilnis er gewoon bij mogen gooien." Motivatie Echt motiverend is dat allemaal niet, toch? ,,Eerst hou je de eigen stoep proper. Dan begin je wat op te kuisen bij de buren", zegt Rein- hilde. ,,En na een tijdje ben je de hele straat en de buurt aan het doen. Zo blijf ik maar rondgaan. En meestal krijg ik op dat werk een heel positieve respons." Hugo ziet het weer anders. ,,Ik vind het werk vaak erg ontmoedi gend. Je hebt net een hele straat opgeruimd en een uur later kom je Het ligt aan de laksheid van de mensen. Ze zijn te lui om op tijd alles buiten te zetten voor de vuilniskar. Of ze willen geen vuilniszak kopen er weer door en mag je bijna op nieuw beginnen. En de sigaretten peuken opruimen, dat is al hele maal onbegonnen werk. Toch ge niet ik ervan als een straat er wel proper bij ligt. Dat geeft ook wat meer levensvreugde in de buurt. Vooral dat blijft mijn moti vatie." De straatvrijwilligers krijgen daarvoor logistieke steun van de stad. In verscheidene straten zie je mensen met een grijpertje zwerf vuil in een zak droppen. Betrap pen deze mensen misschien soms sluikstorters op heterdaad? ,,Dat gebeurt zeker. Ik heb daar dan een techniek voor", meldt Rein- hilde. ,,Ik zeg dan meestal: hey, je laat iets vallen, zou je dat niet op rapen? Ik probeer de toon positief te houden. Zo zorg je er wel voor dat ze naar de vuilnisbak stappen.'' Vuil of proper? Onlangs zei een Brusselaar dat Antwerpen best een propere stad is, in vergelijking met de Belgische hoofdstad. Reinhilde en Hugo vin den het een vreemde mening. ,,Ik ben pas in Wenen geweest. Daar kan je bijna van de straat eten. Waarom kan dat hier niet?", vraagt Reinhilde zich af. ,,Je hoort wel eens zeggen dat het aan de vreemdelingen ligt. Maar in We nen wonen ook veel vreemdelin gen. Nee, daar heeft het echt niets mee te maken. Het is echt pure laksheid. Je moet die daders meer met boetes of werkstraffen aan pakken." dinsdag 15 oktober 2019 Genieten van een propere stad In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De straat- vrijwilligers van Antwerpen Dominique Piedfort Antwerpen -Reinhilde Peeters, vrijwilliger De straatvrijwilligers die Ant werpen schoonhouden, vieren dat ze 20 jaar bestaan. Reinhilde Peeters is al 20 jaar vrijwilliger, Hugo Cools is een aantal maanden geleden begonnen bij de straatvrijwilligers die de Ant werpse buurten schoonhouden. fotos boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41