Scholier spreekt amper Frans of Duits ondanks taalles mi r,:i sSF mw - NIEUWS 3 ChristenUnie wil tijdens verbouwing Binnenhof met troonrede het land in ChristenUnie-voorman Gert-Jan Se- gers komt morgen met een voorstel tijdens de begrotingsbehandeling van het ministerie van Algemene Zaken. Tijdens de verbouwing van het Bin nenhof is de Ridderzaal vanaf 2021 óf 2022 minimaal vijf jaar niet beschik baar voor de koning om er zijn troon rede uit te spreken. Volgens Segers ligt het weliswaar 'voor de hand' om een alternatieve lo catie in Den Haag te zoeken - de Grote Kerk wordt daarvoor genoemd - maar biedt de verbouwing van het Binnen hof'een bijzondere kans' om Prinsjes dag te vieren in vijf provinciehoofd steden die gaststad willen zijn. „Daar mee kunnen wij laten zien dat we par lementariërs voor heel Nederland zijn. Je hoort zo vaak 'Den Haag luistert niet naar ons'. Hiermee geven we ook de erkenning aan de inwoners van die steden: dat de Haagse politiek er ook echt voor hen is.'' Segers denkt bijvoorbeeld aan Den Bosch en Leeuwarden. In die laatste stad heeft hij voor de troonrede de Ja- cobijnerkerk of Oldehove op het oog. ,,Maar Leeuwarden heeft ook een voormalig koninklijk paleis, waar fa milie van de Oranjes heeft gewoond.'' In dit Stadhouderlijk Hof is nu een ho tel gevestigd. Segers: ,,Elke provincie- hoofstad heeft geschikte locaties. Dat wordt een onvergetelijke ervaring.'' Prinsjesdag buiten Den Haag zal wel een organisatorische tour de force worden. ,,We moeten kijken: valt er een rijtour te organiseren? Hoe zit het met de beveiliging? Waar is de bordes- scène? Ik wil daarom dat premier Rutte gaat onderzoeken of het moge lijk is en wat de kosten zijn. Nu staats secretaris Raymond Knops heeft ge zegd dat de verbouwing mogelijk een jaar later begint, is die tijd er ook. Geef het een serieuze kans.'' Segers heeft zijn plan al voorgelegd aan de voorzitter van de Eerste Kamer, Jan Anthonie Bruijn, die verantwoor delijk is voor de uitnodiging tot de verenigde vergadering. Bruijn noemt het 'een interessante gedachte'. ,,Wij zijn alle mogelijkheden aan het onder zoeken.'' De plannen worden getoetst aan drie zaken: uitvoerbaarheid, vei- ligheid en de kosten. Bruijn benadrukt dat het 'geen nieuw idee' is. Al eerder opperden Utrecht en Arn hem al om tijdens de grote verbou wingsoperatie van het Binnenhof Prinsjesdag in de provincie te vieren. De toenmalige Haagse burgemeester Jozias van Aartsen was daar mordicus tegen en zou bij toenmalig senaats voorzitter Ankie Broekers-Knol heb ben bedongen dat Prinsjesdag hoe dan ook in Den Haag blijft. Nergens in de Grondwet staat dat de verenigde vergadering van de Staten- Generaal - de Tweede én Eerste Ka mer - in Den Haag moet worden ge- houden. Ook in het reglement van orde, dat in 1994 werd vastgesteld, wordt geen locatie genoemd. Daarmee is volgens Segers de weg vrij om het land in het gaan. Bij de inhuldiging van Willem- Alexander als koning in 2013 werd de verenigde vergadering gehouden in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Ook de Tweede Kamer vergaderde al eerder op locatie. In 2004 was er een overleg over de veenkoloniën in Veendam. In 2007 trokken Kamerleden naar Arn hem om over de toekomst van de landbouw en het platteland te spre ken. Ellen van Gaalen Enschede De kritiek op het taalonderwijs laait op. Deskundigen stellen dat de lessen veel te saai zijn en dat scho lieren te weinig leren. Het nut van het taalonderwijs staat daarmee onder druk. De afgelopen decennia zijn fors minder leerlingen voor de vakken Duits en Frans gaan kiezen. Het aantal eindexamenkandidaten Frans is sinds 2000 zelfs met meer dan 20 procent gedaald. Duits zit de laatste jaren weer een beetje in de lift, maar heeft ook lang niet meer zoveel leerlingen als twintig jaar geleden. ,,Talen openen de deur naar een andere cultuur, maar die deur is te weinig geopend. Kinde ren zien niet genoeg wat ze eraan hebben", constateert Daniela Faso- glio, adviseur bij de Stichting Leer planontwikkeling (SLO). Noodklok Sommige middelbare scholen stop pen zelfs al met het aanbieden van met name Duits. Het Duitsland In stituut Amsterdam (DIA) luidde onlangs nog de noodklok, omdat het vak in gevaar is. Bedrijven staan te springen om personeel dat deze talen goed beheerst. Duitsland en Franstalige landen zijn belangrijke handelspartners. Daarom pleiten critici voor mo derner taalonderwijs. Leerlingen moeten meer in de taal worden on dergedompeld. Nu spreken ze na al die lesjaren de vreemde talen nau welijks, constateren deskundigen. ,,Leerlingen durven vaak niet eens de taal te spreken. Als ze op vakan tie gaan, moeten ze dat nog leren. Dat hoor je van bijna alle leerlin- gen'', zegt Marjolijn Verspoor, hoogleraar tweede taalverwerving. Diverse onderzoeken tonen aan dat het effectiever is om een taal op een andere manier te leren, met meer aandacht voor communicatie. Dat gebeurt bijvoorbeeld al op tweetalige scholen, waar veel vak ken in het Engels worden gegeven. Vergelijk het met vluchtelingen die zonder enige kennis van het Nederlands op school komen, zegt Carmen Meester van Dynamic Language Learning. ,,Die leren in anderhalf jaar in een reguliere klas de taal. De juf zegt: ga maar in de kring zitten, wijst de kring aan en die kinderen snappen dat." Met ge baren, herhaling en simpel woord gebruik pikken de leerlingen als vanzelf veel op. P13 dinsdag 15 oktober 2019 GO 'Vier Prinsjesdag komende jaren in provinciesteden' In de jaren dat het Binnenhof op de schop gaat, moet Prinsjesdag niet in Den Haag maar in een telkens wisselende stad in Nederland wor den gevierd. Daarmee wil rege ringspartij ChristenUnie de demo cratie letterlijk dichter bij de men sen in het land brengen. Hanneke Keultjes Den Haag 1- - V -'"•1" rajr* »S" -ÏISOTI! - m: Rijdt de Glazen Koets in een van de komende jaren langs de hunebedden in Drenthe? FOTOBEWERKING MARK REIJN- TJENS Scholieren die jarenlang Frans of Duits hebben gehad, komen vaak van de middelbare school zonder de taal goed te spreken. De lessen zijn te ouderwets, stellen deskundigen. Het be drijfsleven kampt daardoor met een tekort aan personeel dat zich goed kan uitdrukken in deze talen. M Op sommige scholen wordt met toneelspel de taalvaardig heid gestimu leerd. foto marcel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3