Souburgse Passie krijgt hulp van profs 7 DICHTSLIBBEN GROOT PROBLEEM Ondernemers en stadsraad Domburg willen iets doen aan het dichtslibben van het centrum. ,,Er is te weinig ruimte voor iedereen." Drukte in het centrum van Domburg. foto lex de meester We willen dat het vooral een voetgangersgebied gaat worden Het centrum van Dom burg wordt volgend jaar mogelijk autoluw. De stadsraad en de onder nemersvereniging OBD presente ren op 23 oktober een plan voor de herinrichting van het centrum. Ze willen de leefbaarheid verbeteren en de veiligheid vergroten. Om dat te bereiken willen ze dat de voet ganger daar 'de baas wordt'. Stadsraadvoorzitter Simon de Visser en zijn collega Frans Pro voost (OBD) willen op voorhand niet in detail treden. Maar ze ge ven wel aan dat de beide belangen organisaties vinden dat het zo niet langer kan in met name de Oost straat, Weststraat en op de Markt. Daar is het vaak zo druk dat ieder een last heeft van iedereen. Men sen die er op een terrasje zitten, kunnen bijvoorbeeld niet echt ge nieten van hun wijn omdat op een paar meter afstand auto's uitlaat gassen verspreiden. Wandelaars kunnen ook niet ongestoord lo pen, omdat ze ook moeten uitkij ken voor alles wat voorbijrijdt. Risico Voor automobilisten is het ook niet leuk om door het centrum te gaan, omdat ze op de meeste mo menten maar stapvoets kunnen voortbewegen en het risico dat ze iemand aanrijden groot is. De Vis ser: ,,Er is daar gewoon te weinig ruimte voor iedereen." Provoost benadrukt dat er nog geen definitief plan ligt om de doorgaande route via Het Groen tje, Ooststraat, Markt en West straat op bepaalde gedeelten van de dag af te sluiten voor rijdend verkeer. ,,Maar we willen wel pro beren om volgend jaar bij wijze van proef die route autoluw te ma ken. We willen dat het vooral een voetgangersgebied wordt." Helemaal afsluiten zit er niet in: ,,Want bedrijven moeten wel be reikbaar blijven voor bijvoorbeeld de bevoorrading." Verder willen beide organisaties dat parkeerplaatsen langs de door gaande route verdwijnen. Provoost geeft aan dat ze vooral willen ho ren wat de inwoners en onderne mers vinden van het plan dat woensdagavond 23 oktober wordt gepresenteerd in het Schuttershof. Hij benadrukt dat de beide vereni- gingen de problemen van het ver keer niet willen tackelen door te pleiten voor een randweg: ,,Zover gaan we niet." Verkeersbureau Dat Domburg dichtslibt, is geen onbekend geluid. In 2012 waar schuwde het verkeersbureau Goudappel Coffeng al. Het pleitte destijds voor het aanleggen van nieuwe ontsluitingswegen en het doorgaand verkeer door het cen trum te blokkeren. Het stelde dat de politiek het probleem van het dichtslibben altijd voor zich uit had geschoven, en raadde aan een randweg aan te leggen en toelei- dende polderwegen te verbreden. Directe aanleiding was de ge plande uitbreiding van de golf baan en de komst van een nieuw hotel, appartementen en landhui zen. Al die panden staan er inmid dels, maar het dichtslibben vormt een steeds groter probleem. Goud appel Coffeng waarschuwde in 2012 al dat het 'historisch en kwetsbaar' centrum van Domburg niet berekend was op nog meer verkeer. Nu al, stelde het bureau zeven jaar geleden, schaadt het au toverkeer de verblijfskwaliteit: het winkelen, wandelen, fietsen, hore- caleven en stadsschoon. Volgend jaar Palmpasen kwam te vroeg. De Passie van Souburg staat nu zondag 28 maart (ook Palmpa sen) 2021 op het programma. Op de Karolingische Burg van Oost-Sou burg is dan het lijdensverhaal van Jezus als musical te beleven. Liefhebbers van The Passion, het populaire passiespel dat de Evange lische Omroep op poten zette, heb- ben een indruk van wat ze bij de Passie van Souburg kunnen ver wachten. Maar de schrijvers van het passiespel, dominee Eewout Klootwijk en lector Celina Rijk van de Souburgse PKN-kerk, hebben er een Walcherse draai aan gegeven. Met het verhaal en het enthousi asme van acteurs annex zangers zag het er dit jaar al goed uit. Maar het organisatiecomité kwam financiële middelen tekort om volgend voor jaar al een passie naar Souburg te brengen, bevestigt Marteijn. ,,Om grotere fondsen te interesseren over de brug te komen, moeten we naast een goed draaiboek ook pro fessionals bij onze productie be trekken. Een instelling als het VSBfonds vraagt amateurs om sa menwerking te zoeken met profes sionals om iets goed van de grond te krijgen." De initiatiefnemers, naast Corrie nog een handjevol mensen, zochten contact met re gisseur en acteur Peter Adriaanse en koordirigent en muziekdocent Moritz Benschop. Met hulp en ad viezen van zulke Zeeuwse deskun digen hopen Marteijn en de haren zowel het culturele niveau van de Passie van Souburg als de kans op fi nanciële steun voor de productie van het spektakelstuk sterk te ver groten. Subsidieverzoeken ,,We nemen nu een halfjaar de tijd om een doortimmerd en financieel goed onderbouwd draaiboek te maken, waarmee subsidieverzoe ken bij diverse fondsen kunnen worden aangevraagd. Als we er in slagen om zo'n plan op te stellen, is de kans groot dat aanvragen wor den gehonoreerd", zegt Marteijn. De van oorsprong Souburgse zwemschoolhouder, al vele jaren residerend in Vlissingen, heeft goede hoop dat haar droom over een passiespel op de Karolingische Burg in vervulling gaat. ,,Ik ben niet de enige die naar de musical uit kijkt. Alle acteurs, zangers en mu zikanten die zich eerder aanmeld den, willen bij de Passie betrokken blijven. Niemand is afgehaakt. Ster ker, er is een aantal kleine sponsor acties op touw gezet. Mensen die zelfgemaakte jam of kaarsenstan daards verkopen en de opbrengst voor de Passie bestemmen. Moch ten we volgend jaar tegen de zomer voorzien dat we financiële steun krijgen dan beginnen we najaar 2020 aan de repetities." D AD 3895 Ontvangt u al voordeel met de Zorgstroom X-tra pas? dinsdag 15 oktober 2019 WA Centrum Domburg mogelijk autoluw Emile Calon Domburg - Frans Provoost, OBD Dat het nog een jaartje langer duurt voor de Passie van Sou burg kan worden opgevoerd, vindt Corrie Marteijn niet leuk. Maar het uitstel geeft de initia tiefnemers wel de kans om een goed doortimmerd draaiboek te maken. René Hoonhorst Oost-Souburg Meld u aan en kryg by meer dan 850 bedreven korting! Kgk voor meer info op www.zorgstroom.nl/voordeelpas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39