De tied za 't lere..! 5 WENS BOSSCHE MARIE Marie de Bonth (98) uit Den Bosch woonde ooit in Oostburg en had één grote wens: de Eenhoornstad nog een keertje bezoeken. Die wens kwam gisteren uit. Streektaal ie meisjes van Del- ^^^^^klaert, ken je die ^Bnog?', vraagt Marie de Bonth aan de verslaggeefster. Na men, plaatsen en herinneringen komen terstond terug als Marie na jaren weer voet op West-Zeeuws- Vlaamse grond zet. Martin Diele man, Marlene Hermans en hun kinderen Rik (6) en Ellla (3) uit Den Bosch nemen de 98-jarige een dag mee op stap door Oostburg. Martin Dieleman is zelf van ori gine een Zeeuws-Vlaming, hij is geboren en getogen in Sluiskil. In middels woont hij al jaren met zijn gezin in de Brabantse hoofd stad. Hij runt er met Marlene een familievriendelijke horecazaak, Tof Koekie. ,,We bezoeken regel matig Boefjes en Barista's, ook een familievriendelijke horecazaak, die in woonzorgcentrum Nieuwe- hagen in Den Bosch zit." Wensboom Daar staat een wensboom, waar de bewoners van Nieuwehagen hun wensen kunnen ophangen. Die variëren van een dagje naar zee tot een kopje koffie met een Bossche bol. Aan de bezoekers van de hore cazaak wordt gevraagd om een wens in vervulling te laten gaan. Brabantzorg heeft een buurtver- binder en die brengt bewoners en wensenvervullers met elkaar in contact. Toen Martin de wens van Marie de Bonth zag hangen, hoefde hij niet lang na te denken. Op de eerste dag van de herfstva kantie rijdt het hele gezin mét hun speciale gast naar Zeeuws-Vlaan- deren. De 98-jarige is in haar nop jes met het dagje uit. ,,Bijzonder, anders was ik hier vast nooit meer gekomen." Marie werd geboren in het Bra bantse Drunen en trouwde een aannemer, Gijs de Bonth. Hij werkte door heel Nederland en woonde tijdelijk op de plek waar hij werkte. Marie ging mee en zo streek het echtpaar begin jaren vijftig neer in Oostburg. ,,We woonden tegenover de waterto ren", blikt ze terug. ,,En mijn man bouwde hier de lts." Oostburg is sinds die tijd veel veranderd, maar de watertoren herkent Marie gis teren meteen. ,,De Markt was vroeger veel kleiner." Ze is, met behulp van een rollator, nog prima ter been en weet vooral veel na men uit de streek. ,,Dellaert, De Dobbelaere, De Milliano", somt ze moeiteloos op. Marie heeft op veel plekken in Nederland gewoond, maar vooral aan Oostburg heeft ze fijne herin- Als ik 's nachts niet kan slapen, denk ik aan Oostburg neringen. ,,'s Nachts, als ik niet kan slapen, denk ik aan Oostburg. Aan hoe ik hier rondliep. Ik heb hier graag gewoond." Een van haar kinderen werd ook in Oost burg geboren. Toen het gezin een maal drie kinderen had, bleef de familie De Bonth in Brabant en werd er niet meer verhuisd. In Oostburg heeft Marie geen beken den meer waardoor een reis naar Zeeuws-Vlaanderen steeds uit bleef. Marie geniet dan ook met volle teugen van het dagje uit met het gezin van Martin en Marlene: na een bezoek aan Oostburg rijden ze over de Panoramaweg bij Bres- kens en daarna richting Terneu- zen, waar de 98-jarige ook een jaar woonde. Ook een echte Zeeuwse bolus eten staat op het programma. Ma rie: ,,Want die in Brabant zijn toch heel anders." Ze haen wi 3 een paer weken ie dere zaeterdagochen vóbie, op weg nè 't voetbalveld. De joengste en allerjoengste 'Meêuw- tjes', gereêd om d'r partijtje te he spelen tegen aolerande leeftiedsge- nóten uut de buurte. De kleinste ore deu p3 of moe gebrocht, de wat hró- tere haen alleên de ouwers en hroótouwers volge een stuitje laeter. Sommige bin 3 êlemaele in d'r volle dige groen-witte uutrusting, inclu sief voetbalschoenen ebbe ze d'r ve terdiploma 3 haele?) Andere ebbe een voetbaltasse bie d'r op de fiets. De toekomstige helden en heldinnen bin zaeterdag nae zaeterdag bezig om beter t'oren. Of ze ebbe minder hróte plannen en vinde voral meedoen be- langriek. Di bin d'r ook die weinig op ebbe mee de vordurend oorbaere an- wiezingen van trainer, vaoder of oma! Die huus ore laeter supporter. En dan is er ook een hroep, die een stuitje 'ruukt' an de voetbalsport en dan eêl wat anders he doe Zó iemand was ik z3 mè zeie) Jan. Een vrolijk, druk en beweeglijk man netje van naebie zeven jaeren. Ie rot- sooide hraog in de schure van z'n va- oder en z'n crossfietsje was z'n eên en aol! Op een dag kwam 'n tuus mee de mededêling dat 'n 'in de voetbal' wou. Z'n ouwers zaehe het eigenlijk nie zitte, mè nae lang anouwen wier 'n angemeld en kwam er een volle dige voetbaluutrusting. Ie beloofde dat 'n 'aoltied' zou bluve voetballe, net as z'n vrienden uut de klasse, zelfs meiden! Het was twi keer trainen in de weke en op zaeterdag een echte wed strijd. Het ao de start van een vee be lovende loopbaene as voetballer kunne weze. Mè nae een maend vroeg 'n toch of 'n echt aoltied moest traine, ze deeë dikkels persies het zelfde.Ie kon dat 3! Nog een paer weken laeter mopperde'n dat 'n toch wè es 'vrie' zou wille weze op zaeter- dag. Ie wou op z'n crossfietsje..! Vao- der en moeder, die iedere keer mee hienge kieke, zaehe toch 3 eêl vlug in, dat Jan hin talent was. Z'n beste kwa liteit was het 'vrielopen', weg van aole drukte rond de bal. Dan kon 'n hin schop kriehe ook. Het dieptepunt was op een zaeterdagochen, toen Jan vroeg bie 't bed van z'n ouwers stoeng en, naebie juichend, vertelde dat het zóvee geregend ao, dat ze toch nie konde voetballe. Ie kon lekker he spele. Wi twi weken laeter was Jan lid-af! Van m'n eihen weet ik, d3'k vee zitte zeuren ebbe om in de Meêuwen te mohe spelen (Je moe nè de HBS. Je moest er twaolve vó weze, joen- ger kon toen nie. Ontelbaere keren ebb'ik een bal ohen houwe in de ach- tertuun, voorzetten heheve op de re genbak en de poorte, m'n doel, ge teisterd. Ik kon wè brulle as 't nie deu hieng, zonder voetbal was 't vó mien hin zaeterdag. Wie bin noe de 'Jantjes' en wie de 'Fransjes' die vóbie rie? De tied z3't lere! dinsdag 15 oktober 2019 GO 'Bolussen in Brabant zijn anders' Sophie Stockman Oostburg Marie de Bonth (98) werd door Martin Dieleman, Marlene Hermans en hun kinderen Rik (6) en Ella (3) meegenomen naar Oostburg. FOTO BOAZ TIMMERMANS -Marie de Bonth (98) doet vanuit Den Bosch een dagje Oostburg Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37