4 Ruim zestig ton tank schoon aan de haak zweeft door de lucht. Op de kade van de Quarleshaven in Vlis singen-Oost hijst een machtige kraan van Verbrugge Terminals met opvallend gemak een grote le- gertank in het ruim van het Belgi sche binnenvaartschip Vita Dura. De M1 Abrams is een van de tanks die 2nd Armored Brigade Combat Team, onderdeel van de 1 Cavalry Division, vanuit zijn basis Fort Hood in Texas heeft meegenomen voor zijn negen maanden durende verblijf in Europa. Het gaat in totaal om 3500 militai ren, 85 Abrams tanks, 120 kleinere tanks (Bradley fighting vehicles), 15 Paladins (pantserhouwitsers, een groot rijdend kanon) 500 andere rupsvoertuigen, 1200 voertuigen op wielen, 300 trailers en nog een hele hoop ander materieel, al dan niet verpakt in zeecontainers. De mili tairen worden voor het overgrote deel ingevlogen. Al hun materieel is een week of twee geleden in Jack sonville (Florida) aan boord van drie schepen gebracht. Een groot deel ervan gaat via de haven van Vlissingen naar Europa en de rest via Riga (Letland). Het eerste schip is deels gelost in Vlissingen en doorgevaren naar Riga. Deze maandag is het de beurt aan de Pa triot, het tweede schip. Het ene na het andere rupsvoertuig rolt grommend uit de buik van het schip en naar zijn plaats op het gigantische parkeerterrein. Atlantic Resolve Vanuit de haven wordt het wapen tuig via Duitsland naar Polen en Roemenië gebracht. Afhankelijk van de bestemming gaat dat met binnenvaartschepen, treinen en diepladers. Verder rijdt een deel van de militaire voertuigen vanuit Vlis- singen in konvooi naar Polen. Van daaruit verspreidt de brigade zich over de verschillende Navo- landen. De operatie heet Atlantic Resolve. Per toerbeurt gaat een compleet Amerikaans legeronder- Een operatie van deze omvang geeft ons heel veel energie -Martin Verbrugge deel voor negen maanden naar Europa. „Het is het bewijs van de Amerikaanse betrokkenheid bij de Navo en Eu ropa", zeggen de Amerikanen. Militair gebied Meer dan 10 hectare van het terrein van Verbrugge Terminals is tijdelijk overgenomen door de Amerikanen. Het is tijdelijk militair gebied. Met schermen is het terrein afgezet. Nederlandse militai ren houden met hun Ameri kaanse collega's de wacht. De Nederlandse marine houdt vanaf het water een oogj e in het zeil. Voor de haven van Vlissin- gen, en dan met name voor Verbrugge, heeft de operatie een enorme impact, zegt directeur Martin Ver brugge. Een transport van deze om vang is heel bijzonder. „We hebben hier wel een militaire traditie, al is het de laatste tien jaar op dit gebied heel stil geweest rondom oefenin gen. Een operatie van deze omvang geeft veel energie bij mij, bij de bedrijfs leiding, maar ook bij de mannen die op de schepen werken." De operatie Atlantic Resolve heeft maanden van voorbereiding gekost. De verwachting is dat de hele operatie tegen het einde van de maand is afgerond. Over negen maanden gaat alles weer retour naar de Verenigde Staten. dinsdag 15 oktober 2019 GO >J a I'M ar Een Abrams tank rolt van boord bij Ver- brugge Termi nals in Vlissin- gen-Oost. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Het Amerikaanse leger ver plaatst een complete brigade vanuit Texas naar Europa. Al hun materiaal gaat mee. Van de grootste pantservoertuigen tot aanhangertjes. Een groot deel van de spullen wordt via de haven van Vlissingen aange voerd. Theo Giele Vlissingen-Oost Amerikaanse militairen. Een Abrams tank wordt aan boord van de Vita Dura geladen. Een Paladin houwitser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36