\nm Oude huis van schrijver Warren te koop ZEELAND 3 Grote kans op nog een zomer met vakantiedokters ïii'ïiii nut t iïlSWü fï'Mi nen. „Misschien wel in een buitengebied, bijvoorbeeld in Zeeland.'' In die gebieden is veel vraag naar jonge huisart sen. ,,Op dit moment zitten daar veel pensioengerechtigde huisartsen. Er zijn weinig op volgers. Ik wil graag in een ge bied werken waar ik hard no dig ben, maar het is wel een stap om een praktijk elders in het land te beginnen'', zegt hij. ,,Het is lastig om je sociale contacten op te zeggen voor je werk. Ik heb voor mezelf een luxeprobleem, want ik kan overal aan de slag. Maar in de buitengebieden is de nood nog hoger dan hier.'' Daarom besloot de Zeeuwse Huisartsen Coöperatie afgelo pen zomer voor het eerst 'va kantiedokters' in te zetten. „Vooral op Walcheren zijn er in de vakantieperiode veel toeristen. Daar zitten ineens drie keer zo veel mensen als normaal. Dat is moeilijk op te vangen voor de zittende huis artsen'', aldus Klaver. „Daarom is het goed dat er artsen uit de rest van het land Je kunt je praktijk niet zomaar dichtdoen om ergens anders aan het werk te gaan hiernaartoe komen om de toeristen te helpen.'' Zelf werkte de Ambachtse arts in Vlissingen. Hij kwam daar vooral in aanraking met Duitsers. ,,Het werk is wat luchtiger dan dat ik gewend ben. Je krijgt vaker te maken met kleinere verwondingen'', vertelt hij. ,,Ik hielp vaak men sen die een wondje hadden opgelopen door een schelp.'' De verwachting is dat er ook volgende zomer 'vakan tiedokters' worden ingezet. Volgende maand volgt er een besluit. ,,Daar ben ik zeker voorstander van'', zegt hij stellig. ,,Het is voor toeristen prettig als ze bij een aparte arts terecht kunnen. Als het allemaal in mijn planning past, ben ik zeker van plan te rug te keren.'' Klaver is zzp'er en heeft dus geen eigen huisartsenprak tijk, waardoor het voor hem makkelijker is om in de zomer twee weken naar Zeeland te gaan. ,,Ik ben waarnemend huisarts in mijn woonplaats en werk bij de huisartsenpost, maar ik kan mijn tijd zelf in delen. Als ik wel een eigen praktijk had gehad, had ik waarschijnlijk niet gewerkt als vakantiedokter. Je kunt je praktijk niet zomaar dicht doen om ergens anders aan het werk te gaan.'' Zelfstandige Het werk als zelfstandige be valt hem naar eigen zeggen 'prima'. ,,Ik heb een leuke car rière. Het is erg afwisselend. Je komt met verschillende mensen in aanraking.'' Toch denkt de dokter erover om een eigen praktijk te begin- De vroegere arbeiderswoning uit 1906 speelde een prominente rol in het Geheim Dagboek van Warren, waarin hij zijn leven nauwgezet boekstaafde. Het werd in bewerkte vorm uitgegeven in 23 delen, die verschenen tussen 1993 en 2009. Hans Warren woonde vanaf 1957 tot zijn overlijden in 2001 aan het Pykeswegje. Tot 1975 verbleef hij er met zijn vrouw ('Mabel' in Geheim Dagboek), met wie hij drie kinderen kreeg. Vanaf 1978 woonde de schrij ver in het huis samen met de 40 jaar jongere Mario Molegraaf. De Engelse eigenaar van het pand verkocht het in 2005 aan Nick Men- heere en diens partner. De literaire historie van het huis was daarbij geen overweging, zegt Menheere. ,,Ik wist daar niets van, kende de schrijver ook helemaal niet. Het huis was niets waard, maar ik vond het plekje gewoon mooi. In het be gin kwamen er allerlei mensen langs die zeiden dat er een schrijver heeft gewoond. Later gebeurde dat minder." De afgelopen jaren heeft Menheere de woning helemaal op geknapt. ,,Het was in heel slechte staat" zegt hij. ,,Je kon er eigenlijk niet wonen. Er was bijvoorbeeld nauwelijks verwarming. Ze leefden heel spartaans, die mannen." Bijna alles heeft hij onder handen genomen. ,,Eigenlijk heb ik alleen de voor- en de achtergevel van het oude huis laten staan en twee muurtjes van de aanbouw. De rest heb ik allemaal vernieuwd, zowel Mensen kwamen langs die zeiden dat er een schrijver heeft gewoond binnen als buiten. Het ziet er nu heel anders uit dan het was, al heb ik wel geprobeerd zo veel mogelijk details van vroeger terug te bren gen." Onder meer de balkenpla- fonds, de inbouwkasten en de ra men met roeden zijn gebleven. Ma kelaar Ad Steendijk verwijst in de verkoopbrochure ook naar de ge schiedenis van het huis, al verwacht hij niet dat dat voor extra belang stelling zorgt. Addertje Toch was het er op de recente open- huizendag druk. ,,Dat komt ook doordat we mooie foto's hadden ge maakt, met een sfeervolle en idylli sche uitstraling. Dat spreekt veel mensen aan." De vraagprijs voor het huis, inclu sief een grote boerenschuur, is 395.000 euro. Addertje onder het gras is dat het perceel van 2260 vier kante meter geen eigen grond is, maar in erfpacht is uitgegeven. Dat kost de nieuwe eigenaar nog eens ruim 6700 euro per jaar. dinsdag 15 oktober 2019 BW Theo Giele Heinkenszand De kans is groot dat ook volgend jaar weer huisart sen naar Zeeland komen om als va kantiedokter een periode in de pro vincie te werken. Volgende maand valt hierover een besluit, aldus de Zeeuwse Huisart sencoöperatie (ZHC). Met de va kantiedokter wil de coöperatie het te kort aan artsen in de zomervakantie opvullen en huisart sen van buiten de provincie enthou siast maken over het wonen en wer ken in Zeeland. In die opzet is de ZHC geslaagd. Huisartsen die in het hoogseizoen in Zeeland kwamen werken kregen een gratis vakantiever blijf voor hun gezin. Als tegenprestatie draaiden ze als waarnemend arts diensten voor toe risten. Er was veel belangstelling van huisartsen om als vakantiedokter aan de slag te gaan. ,,De pilot was zeer geslaagd", zegt Marian van der Hooft van de ZHC. Voor de ZHC is er daarom alle aanlei ding om ook in 2020 vakantiedok ters naar Zeeland te halen. In novem ber valt een beslis sing. Dan wordt ook gekeken naar de andere varian ten bij de invulling van het werk van de vakantiedokter. Mogelijk worden de vakantiedokters ook ingezet bij avond-, nacht- en weekenddiensten. - André Klaver, huisarts Wonen op de plaats waar Hans Warren ooit zijn Geheim Dagboek schreef? Voor wie dat wil - en de financiering rond kan krijgen - is dat nu mogelijk. Het welbekende huis van de Zeeuwse schrijver en dichter aan het Pykeswegje in Goes staat sinds kort te koop. Rolf Bosboomr Goes Het vroegere huis van Hans Warren aan het Pykeswegje in Goes. FOTO STEENDIJK MAKELAARS - Nick Menheere, eigenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35