Gestoord Nog vijf boeken maken kans Provincies zwichten voor boerenprotesten 2 WENDY WAGENMAKERS Column Sinds een jaar of tien beschik ik - zoals het een journalist betaamt - over een Twitter- account. De laatste jaren deed ik er eigenlijk niet zo veel meer mee. Al dat geruzie in mijn tijdlijn, ik had er genoeg van. Tot Donald Trump de verkiezingen in de Verenigde Staten won. Toen werd het weer leuk. Als een van zijn 65.715.379 vol gers ben je er gewoon live bij als de president van het machtigste land zijn Franse confrère een handdruk van een halve minuut geeft, we reldleiders opzijduwt en zijn Britse ambtgenote verwart met een pornoster. Hoe hij stuntelt tij dens zijn ontmoeting met Queen Elizabeth. Clinton, de liefdesbrieven van 'Rocket Man' Kim Jong-un. Elke keer als je denkt: het kan niet erger dan dit, blijkt het dus toch weer erger te kunnen. Stelt hij voor om Groenland te kopen, houdt hij een zelf getekende orkaankaart in de lucht en zendt hij Gods zegen naar de slachtoffers van Toledo, terwijl de schietpartij toch echt in Dayton plaatsvond. tweets uitpoept vanuit zijn privé- jet op weg naar zijn golfclub of zit tend voor de buis met een emmer kip, maakt het geheel nog hilari- scher. Al ging de lol er wel af toen hij het idee lanceerde om te schie ten op migranten bij de Mexi caanse grens en wapens bleef leve ren aan Saoedi-Arabië na de bar baarse moord op journalist Jamal Khashoggi. die zichzelf 'grote en ongeëven aarde wijsheid' toedicht, aan de Amerikaanse troepen uit Noord- Syrië terug te trekken, waarna het Turkse leger het gebied binnen viel. In de dagen erna vielen hon derden doden, braken talloze IS- strijders uit en werd een Koerdi sche politica geëxecuteerd. Een ge nocide dreigt. Hoe hij zijn Britse ambtgenoot verwart met een pornoster DE STELLING Vandaag: Provincie houdt terecht vast aan stikstofregels Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters feOERENPROTESTI DIVERSE LANDBOUWVOERTUIGEN INGEZET Jan Rotmans gast in Standplaats Orionis heeft nieuwe directeur Middelburg Fietser overleden na ongeluk De vijf geselecteerde boeken zijn (in alfabetische volgorde): Lo van Driel: Kuituur wordt Cultuur Nadat de jury uit de 65 ingezon den titels eerst een zogenoemde longlist had gemaakt, heeft ze nu een shortlist van kanshebbers sa mengesteld. Opvallend is dat Jan Vantoortelboom voor de vijfde keer genomineerd is. In 2015 won hij de Zeeuwse Boekenprijs. De winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs 2019 wordt op 9 november bekend ge maakt in de ZB in Middelburg. Jury De jury bestaat uit commissaris van de Koning Han Polman, Perry Mo- ree en Anya Marinissen van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, auteur en beeldend kun stenaar Yvon Né, Margot Schotel (Omroep Zeeland) en PZC-hoofd- redacteur Arie Leen Kroon. Het protest van duizenden boeren in acht provincies heeft succes ge had. Provinciale bestuurders zijn geschrokken van de boze boeren met hun tractoren op de stoep van provinciehuizen, waarna meerdere provincies hun stikstofmaatregelen hebben ingetrokken of afgezwakt. In Groningen liep het protest gis teren uit op geweld. Daar werd de deur van het provinciehuis geramd door een tractor. Agenten wisten binnenstormende boeren tegen te houden, waarbij met de wapenstok rake klappen werden uitgedeeld. De politie arresteerde een actie voerder nadat die met zijn tractor inreed op een politiepaard. Streep De provincies besloten vorige week dinsdag gezamenlijk tot nieuwe stikstofregels, om zo weer vergun ningen te kunnen verlenen aan al lerlei projecten. Die vergunning verlening lag helemaal stil na de uitspraak van de Raad van State waarmee een streep werd gezet door het Nederlandse stikstofbe- leid. Maar de nieuwe regels veroor zaken veel onrust onder boeren. In Friesland besloot het provin ciebestuur afgelopen vrijdag al om het nieuwe stikstofbeleid af te bla zen. Na het massale boerenprotest van gisteren volgden Drenthe, Overijssel en Gelderland. In andere provincies wordt getwijfeld: daar vreest men dat het onvermijdelijk is om maatregelen te nemen die pijnlijk zijn voor de agrarische sec tor. Minder dieren Boeren zijn vooral boos over een maatregel waardoor zij mogelijk minder dieren mogen houden dan waar zij volgens hun vergunning recht op hebben. Boerenorganisatie LTO Neder- S Boeren zijn vooral boos over een maatregel waardoor zij mogelijk minder dieren mogen houden land wil dat het kabinet ingrijpt. Minister Schouten van Landbouw liet gisteren weten 'alle begrip' te hebben voor de zorgen van de boe ren, maar actievoerders moeten zich 'wel aan de wet houden'. In de Tweede Kamer is woedend gerea geerd op het demonstratiegeweld in Groningen. P10 4 dagen Landgoedhotel nabij Hanzestad Zutphen dinsdag 15 oktober 2019 De aanvallen op 'Crooked Hillary' Het idee dat de president zijn Afgelopen week kondigde Trump, De klucht is een tragedie gewor den. De president volkomen ge stoord. Reageer op pzc.nl Gisteren: Er wordt niet ge noeg gedaan om zelfdoding be spreekbaar te maken 606 reacties VEEL TRACTORS MAAR OOK EEN MESTSPROEIER EN EEN STROHAKSELAAR MIDDELBURG Jan Rotmans, professor in transities en duur zaamheid aan de Eras mus Universiteit Rotter dam, is op 4 en 5 novem ber de gast van Stand plaats Zeeland 2019. Tij dens Standplaats Zee land komen relevante maatschappelijke thema's aan de orde. Dit gebeurt door (inter)natio- naal deskundigen in Zee land uit te nodigen. Eer dere edities waren onder anderen Wubbo Ockels, Paul Schnabel en Ber nard Wientjes te gast. Rotmans is een maatschappelijk gedre ven en bevlogen weten schapper. V w V VLISSINGEN Henk Guise is de nieuwe algemeen directeur van Orionis Walcheren. Hij volgt Hans Feenstra op. Henk Guise (55 jaar) was onder meer regiodirec teur UWV voor de regio Rijnmond en Zeeland. Daarna heeft hij bij zijn eigen bedrijf Innovium programma's ontwikkeld - in binnen- en buitenland - voor mensen met een af stand tot de arbeids markt. Henk Guise begint op 1 december. Orionis Walcheren vindt Guise de juiste man om Orionis Walcheren te leiden door een reeks aan maat schappelijke veranderin gen. Een 82-jarige man uit Middelburg is overleden nadat hij donderdag in de omgeving van het Molenwater met de fiets in botsing kwam met een andere fietser. De politie is op zoek naar getuigen die rond 14.00 uur iets van het ongeluk hebben gezien. De 82- jarige Middelburger overleed aan de verwon dingen die hij bij het on geluk opliep. De andere fietser heeft al een ver klaring afgelegd. De man wordt niet aange merkt als verdachte, maar de politie wil nog wel verder onderzoek. Vijf boeken maken nog kans op de Zeeuwse Boekenprijs. De jury heeft deze shortlist gese lecteerd uit de 65 ingezonden ti tels. Jeffrey Kutterink Middelburg Sanne Blauw: Het bestverkochte boek ooit (2018) (2018) Wessel te Gussinklo: De hoogsta- pelaar (2019) Jan Vantoortelboom: Jagersmaan (2019) Chawwa Wijnberg: Het ontbreken hoor je niet (2019) De ene na de andere provincie zwicht voor het boerenprotest tegen nieuwe stikstofregels. Na Friesland hebben gisteren ook Drenthe, Overijssel en Gelder land stikstofmaatregelen inge trokken. In andere provinciehui zen wordt nog koortsachtig overlegd. Peter Winterman Den Haag Hotel Landgoed Ehzerwold V 3 overnachtingen in een 2-persoonskamer V 3 x uitgebreid ontbijtbuffet V Welkomst koffie/thee en coffee to go V Gratis WiFi en parkeren bij hotel 1/ Tip! Bezoek Hanzestad Deventer hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2