II 27 Marathonrecords geholpen door superschoenen van Nike UCI: BB Tour moet veiliger Een dag nadat Eliud Kipchoge door de grens van twee uur ging, volgde ook een baanbrekende tijd bij de vrouwen. Een verklaring voor de supersnelle marathons. Botkneuzing bij Kramer Wielerlegendes in ziekenhuis Toen Paula Radcliffe zondag in Chicago haar opvolgster Brigid Kosgei een hand gaf, stond de ver bijstering nog op haar gezicht. Niet zo vreemd: er was in zestien jaar tijd geen vrouw binnen de ander halve minuut van haar 2.15.25 uit 2003 geëindigd. Het gaf haar we reldrecord een bijna mythische sta tus. Zeker omdat het record bij de mannen wél steeds verder werd aangescherpt: liefst 74 mannen lie pen inmiddels sneller dan Khalid Khannouchi's 2.05.38, destijds het wereldrecord bij de mannen. Maar nu is daar dus Kosgei, die plots vier minuten van haar per soonlijk record afhaalde én de tijd van Radlicffe verpulverde: 2.14.04, in een toch al buitengewoon mara- thonweekeinde. Een dag ervoor had haar landgenoot Eliud Kip- choge in Wenen de magische grens van twee uur gebroken. Hoe vallen die twee tijdsspron gen op de marathon te verklaren? Op zaterdag was bij de Ineos 159 Challenge letterlijk alles in werking gesteld voor een optimale mara thon. Kipchoge kon beschikken over 41 hazen, het ideale parkoers, een wagen met een groene laser voor het beoogde tempo en de ken nis van een team wetenschappers en deskundigen. Bij Kosgei was dat anders. Zij liep onder 'normale om standigheden' in Chicago. Er was echter één belangrijke overeenkomst: de schoenen. Bei den liepen op razendsnel schoeisel van Nike, het merk dat in 2016 de zogenoemde 'Vaporfly' lanceerde en daarmee de loopwereld ver overde. De fabrikant beweert dat de loper vier procent aan energie be spaart door het lopen op deze schoen. Kipchoge liep op een nieuwe schoen van het merk, waar nog weinig over bekend is, Kosgei op de ZoomX Vaporfly Next%, waarop ook alle tempomakers van Kipchoge in Wenen liepen. De schoenen zijn volgens Mi randa Boonstra, bewegingsweten schapper en drievoudig Nederlands kampioen op de marathon, dé re den van de forse tijdssprongen op de klassieke afstand. ,,Je kunt mij niet wijsmaken dat iedereen ineens zoveel beter getraind is. Volgens onderzoeken schijn je met de oude versie van die schoen zo'n 90 se conden te kunnen winnen. Door de vorm en bepaalde lagen, zoals een Ik vind dat er regelgeving moet komen, maar daar is het eigenlijk nu al te laat voor carbonplaat, is er sprake van min der spierschade en lijkt er een soort katapult-functie te zijn. Zijn we dan nog aan het lopen, of lopen we op springveren? Ik vind dat er regel geving moet komen, maar daar is het eigenlijk nu al te laat voor. Want wat gebeurt er dan met de tijd van Kosgei?" Respect Boonstra genoot in het weekend van de emoties die de marathon losmaakte en heeft respect voor beide prestaties, maar ze zegt wel: ,,Je kunt de tijden van nu eigenlijk niet meer vergelijken met die uit het verleden. De hele dynamiek op de marathon is veranderd. Zoals bij die badpakken in het zwemmen, waarbij je geen sterke romp meer hoefde te hebben. Of zoals bij de klapschaats." Als bewegingswetenschapper vindt ze alle verzamelde data op het gebied van voeding, tempo en trai ning waardevol. Maar de nieuwe schoenen vindt ze eigenlijk te ver gaan, te erg afdrijven van de essen tie van het marathonlopen. Wel denkt Boonstra dat het nóg harder kan. ,,Ik vond het raar dat het record van Radcliffe zo lang stand heeft gehouden, gezien de ontwikkeling op de halve marathon." Ze rekent hardop. ,,De dames lopen nu zo'n 1.04 op de halve. Dan moet zelfs een eindtijd van 2.12 of 2.13 kunnen." dinsdag 15 oktober 2019 WIELRENNEN De Belgi sche wielericonen Eddy Merckx (74, foto) en Roger De Vlaeminck (72) liggen in het ziekenhuis. Vijfvoudig Tour-winnaar Merckx kwam zondag tijdens een fietstocht met vrienden ten val en liep daarbij een hoofdwond op. Klassieker- specialist De Vlaeminck voelde zich zaterdag onwel en werd daarna naar de af deling intensieve zorg in het ziekenhuis van Eeklo gebracht. Daar moet hij volgens Vlaamse media tenminste 48 uur ter ob servatie blijven. SCHAATSEN Het letsel bij Sven Kramer na een aanrij ding op zijn fiets met een auto, zaterdag in Inzell, lijkt mee te vallen. Onderzoek in een ziekenhuis in Ede wees uit dat er sprake is van een botkneuzing in zijn rechterknie. Dat maakte zijn ploeg Jumbo-Visma gisteren bekend. „Gezien de impact van het ongeluk had het zeker slechter ge kund'', liet een 'licht opge luchte' Kramer weten. Kra mer vloog zondagochtend terug naar Nederland om snel onderzoek te laten verrichten. Uit de MRI-scan en een röntgenfoto bleek dat zowel het kraakbeen als de binnen- en buiten band van de gekwetste knie intact zijn. WIELRENNEN De interna tionale wielrenunie UCI heeft de organisatie van de BinckBank Tour tal van maatregelen opgelegd om de veiligheid te vergroten. De etappekoers door Ne derland en België blijft in 2020 wel op de WorldTour- kalender. Renners klaag den dit jaar over smalle straten, ongemarkeerde obstakels, plotselinge bochten en gaten in het wegdek. De UCI draagt de organisatie onder meer op een technisch adviseur aan te stellen en een duidelijk veiligheidsplan te maken. Lopen we nu wel of niet op springveren? Pim Bijl Rotterdam -Miranda Boonstra Eliud Kipchoge zweeft naar 1.59.40 in Wenen. foto ap Brigid Kosgei op weg naar het wereldrecord bij de vrouwen in Chicago. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27