Laurens ten Dam verlaat wielerpeloton, maar blijft inspirator en rolmodel 25 Zes jaar na de 'Tour van Bau en Lau' kwam er zaterdag nog een 'Dag van Bau en Lau'. Bauke Mollema won de Ronde van Lombardije, Laurens ten Dam (38) zwaaide af. Het verhaal over de wielercarrière van Laurens ten Dam gaat niet over gele of roze truien. Niet over regenbogen of nationale driekleu ren en ook niet over prijzenkasten vol monumentale trofeeën. Toch waren de afgelopen zestien jaar, waarin Ten Dam profwielrenner was, in veel opzichten glorieus. Meer dan zeventien minuten na dat zijn goede vriend Bauke Mol- lema zaterdag als eerste over de streep was gekomen in Como, kwam er op dezelfde plaats een einde aan die carrière. Maar niet aan zijn verhaal. ,,De Tour van Bau en Lau was natuurlijk fantastisch", zegt Ten Dam, terwijl hij terugblikt op zijn mooiste prestaties. ,,Aan alle perioden in mijn fietsloopbaan za ten mooie dingen, maar als je vraagt op welke prestatie ik het meest trots ben, is dat het. Dat ik een jaar later (in 2014, red.) negende werd in het eindklasse ment van de Tour de France, is op papier mijn persoonlijke hoogte punt. Frans jochie ,,Maar als ik nog een hoogtepunt mag noemen, was dat de Tour van 2012. Daar was ik, zonder rugnum mer, aan het inrijden voor een tijdrit, toen een klein, Frans jochie langs de weg mijn naam riep. In dat jongetje zag ik de 9-jarige ver sie van mezelf terug, die ook alle wielrenners uit de Tour kende. Op dat moment begon ik te beseffen dat ik niet hoefde te winnen om een rolmodel te kunnen zijn.'' Dat is hij wel geworden, door zich op zijn geheel eigen manier door het profpeloton te bewegen. Altijd met een grote glimlach, zichtbaar genietend van zijn bestaan als wielrenner. En die lach toverde Ten Dam bij nog heel veel mensen om hem heen op het ge zicht. De populariteit van zijn Ik wilde reizen, de wereld ontdekken en het beste uit mezelf halen. Al mijn voldoening heb ik daar uit gehaald vlogs op Instagram en zijn podcast 'Live Slow, Ride Fast', dit jaar door BNR uitgeroepen tot de beste pod- cast van Nederland in de categorie sport, zijn daar het beste bewijs van. ,,Ik ben er heel blij mee dat ik mensen heb kunnen inspireren tijdens mijn carrière. Ik ben de laatste jaren steeds meer gaan be seffen dat ik mensen plezier heb gebracht. Ik ga daarom ook door met verhalen vertellen en podcas- ten. Mijn 'Live Slow, Ride Fast'-ver- haal heeft blijkbaar wat losge maakt. Dat zie ik als de beloning voor mijn carrière. Dat vind ik be langrijker dan prijzen of geld. ,,Voor mij heeft het wielrennen nooit gedraaid om winnen. Het is begonnen uit liefde voor de fiets. Ik wilde reizen, de wereld ontdek ken en het beste uit mezelf halen. Al mijn voldoening heb ik daar uit gehaald. Ik heb heel veel mooie dingen meegemaakt, tot en met een jaar in Amerika wonen aan toe. Dat ik winnen nooit heel be langrijk heb gevonden, is juist de reden dat ik het zo lang heb volge houden.'' Romantisch Die instelling heeft er volgens Ten Dam ook voor gezorgd dat hij nooit is gezwicht voor doping. Maar voor iemand die vanuit zo'n romantisch oogpunt in de wieler- wereld terecht is gekomen, moet ERELIJST het toch lastig zijn geweest om te zien dat die wereld veel vuiler bleek te zijn dan hij had gehoopt. ,,Ik leefde gewoon mijn jongens droom, verdiende er een leuk sala ris mee en haalde het beste uit me zelf', legt hij uit. ,,Dat iemand an ders dan van me won, terwijl hij een 'pakhaas' was: good for him. Maar ik had ook een andere rich ting op geduwd kunnen worden. Sterfbed ,,Ik ben de juiste mensen tegenge komen. Thomas Dekker werd als jonge prof op de kamer gelegd bij Michael Boogerd. Ik bij Matthé Pronk. Dat was mijn grote voor beeld uit Noord-Holland. Hij had zijn vader op zijn sterfbed be loofd dat hij nooit doping zou ge bruiken. Dat is wel een andere in vloed. Ik ben trots op de manier waarop ik het gedaan heb. Dat het wereldje aan het begin van mijn carrière rot was, was denk ik vooral vervelend voor de mensen die daarbij betrokken waren.'' En dus is het Ten Dam gelukt om afgelopen zaterdag volop ge nietend afscheid te nemen. ,,Ik heb aan de ploeg gevraagd of ik mijn carrière mocht eindigen in de Ita liaanse week en daar heb ik volle dig van genoten. Ik heb goede kof fie gedronken, lekker gefietst en geen moment opgezien tegen het stoppen met wielrennen.'' En daarmee eindigt hij zijn car rière met een denkbeeldige prijs. Die voor één van de grootste in spiratiebronnen uit het Neder landse wielrennen. Als hij daar een leiderstrui voor zou kunnen ontvangen, stond er heel groot 'live slow, ride fast' op. dinsdag 15 oktober 2019 GO 'Voor mij heeft het nooit gedraaid om winnen' Marijn Abbenhuijs Como Laurens ten Dam hangt sym bolisch zijn koersfiets aan de haak na zijn laatste wedstrijd, de Ronde van Lombardije van afge lopen zaterdag. foto bsr Naam: Laurens ten Dam Geboren: 13 november 1980 in Bedum. Ploegen 2000-2003 Rabobank (beloften) 2004 BankGiroLoterij 2005 Skil-Moser 2006-2007 Unibet.com 2008-2015 Rabobank 2016-2018 Giant-Alpecin 2019 CCC Team Prijzen 2006 bergprijs Ster Elektrotoer 2009 bergklassement Ronde van Romandië 2012 Ridderronde Maastricht Grote rondes Tour: 9de (2014) Giro: 28ste (2009) Vuelta: 8ste (2012)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25