I v* Open brief aan staatssecretaris Paul Blokhuis Pas in actie komen als er suïcidaal problemen zijn is te laat 21 René Diekstra dook op concerten ook gewoon de moshpit in, of sprong van het po dium. Dat ging weleens fout, als ik niet zag dat er te weinig publiek stond.'' Het laatste optreden dat hij bezocht, was een deathmetalconcert in Rotterdam. ,,Ik ging headbangen, maar sloeg mijn hoofd keihard tegen de geluidsmonitor.'' Tegenwoordig werkt hij als massage therapeut in Spijkenisse. Dat hij zijn cliënten niet kan zien, is geen pro bleem. ,,Je moet alles met je handen doen. Daar focus je op." Diolon kan zijn vaardigheden bevestigen. Zij ontmoette Richard toen ze op zoek was naar een goede sportmasseur, en is al jaren vaste klant. ,,Hij is goed in zijn werk, en weet precies wat hem te doen staat." Als het nodig is, kan Richard zich prima redden. Hij reist met het open baar vervoer, kent de meeste wandel routes uit zijn hoofd en is behendig met zijn stok. Als het fout gaat, wil len de meeste verkeersdeelnemers best helpen, maar ze weten niet altijd hoe dat moet. ,,Als je een blinde of slechtziende aanschiet die daar niet om heeft gevraagd, kan dat soms irri tatie oproepen.'' Niemand wil onder schat worden, zeker niet als je jezelf niet door je handicap wilt laten defi niëren. Het belangrijkste is daarom simpelweg om rekening te houden met blinden in het verkeer. ,,Zelf be dank ik mensen en blijf vriendelijk, want dat zijn zij ook tegen jou. Ik heb niet altijd hulp nodig, maar steek ik een drukke weg verkeerd over en sta ik opeens tussen de auto's? Dan mag je me best helpen hoor!" En anders heeft Koster altijd zijn iPhone nog. ,,Dat is soms mijn groot ste hulp.'' Zijn vingers tikken en wrijven tegen het zwarte scherm en een mechanische kakofonie barst los. Pas als hij de audio vertraagt, is het geluid begrijpelijk: computerassis tent Siri leest elk programma, bericht en boodschap razendsnel voor. Ri chard: ,,Ik had geluk. In de jaren dat mijn zicht achteruitging, werd de technologie beter. Ik heb voorlees- stemmen ter beschikking.'' Als Richard thuis een film kijkt, leest een klein 'In de wereld van blinden leven is heel veilig, maar daarbuiten is het leuker' apparaat aan zijn televisie toestel de titels en ondertite ling voor. En begeeft hij zich buiten de deur dan zet hij altijd de app Blind- square aan. ,,Dat is een na- vigatieprogramma dat aangeeft waar je bent en wat er zich in je omgeving bevindt.'' Als hij zich verveelt, kan hij zelfs simpele computerspelletjes op zijn telefoon spelen. ,,Het enige waar de technologie niets mee kan, zijn fo to's. Ik mis het dat ik plaatsen waar ik ben geweest niet kan terugzien.'' In de zeventigste minuut draait het spel, en scoort PSV zijn eerste doelpunt. ,,Nu niet de verdediging dichtgooien, maar er gewoon nog een in ketsen!" Het is Richards geluksdag: in de twintig minuten die volgen, schieten de rood-witten de bal er nog drie keer in. Met elk doelpunt schiet het publiek omhoog, juicht en zingt. Richard ook - hij reageert zo snel op de verslaggeving dat hij vaak nog eer der opspringt dan de rest. Achter Richard zit een man met zijn zonen. Hij heeft kokervisie, zij seizoenskaarten. ,,Ik ben trots dat ik in vak F zit'', zegt hij. ,,Het verbroe dert, je hoort er nog bij. Als het een goede wedstrijd is, kijk ik thuis terug op een tv, maar hier ervaar je de sfeer.'' Als de wedstrijd ten einde is, loopt Richard arm in arm met Diolon het stadion uit. Hun pas is snel en zelf verzekerd; enkel Richards witte stok verraadt dat hij blind is. Diolon waar schuwt voor de plassen of drempels, en voor de rest praten ze vooral over voetbal. ,,Blind zijn kun je nooit ac cepteren, al gaat het me nu beter af dan dertig jaar geleden. Alleen in het blindenwereldje leven is heel veilig, maar daarbuiten is het leuker. Soms ga ik letterlijk op mijn plaat - maar dan sta je gewoon weer op." Op 8 oktober is u een petitie aange boden die tot doel heeft zelfdodin gen te voorkomen door kennis daarover verplicht onderdeel te ma ken van de opleiding van artsen en andere hulpverleners. Een loffelijk streven. Maar gaat dat werken? Zal het aantal zelfdodin gen daardoor dalen? De aanname hier is dat een aanzienlijk aantal zelfdodingen het gevolg is van gebrekkige kennis van hulpverleners. Ner gens heb ik overtuigend bewijs gevonden voor die stelling. En wat als te zijner tijd blijkt dat de zelfdodingsterfte niet daalt door de maatregel? Schaffen we die dan weer af? De opstellers menen te weten welke vorm van professionele gespreksvoering met suïci dale personen zelfdoding voorkomt en welke niet. Maar overtuigend wetenschappelijk be wijs daarvoor heb ik niet kunnen vinden. Wel allerlei publicaties waarin auteurs hun opvat tingen daarover uiteenzetten. Bovendien: pas in actie komen als er suïcidaal ernstige (psychi sche) problemen zijn is veel te laat. Ik zeg niet dat het gevraagde in de petitie zin loos is. Maar het raakt niet de kern van suïcide preventie. De meeste preventiewinst bij vol wassenen valt immers te behalen door ze al als kind met vaardigheden uit te rusten die hen mentaal, emotioneel en sociaal weerbaar ma ken. Door via school en andere verbanden, zoals jeugd- en sportorganisaties, niet alleen aan hun IQmaar ook EQ(emotionele intelligentie) en AQ(adversity quotient, weerbaarheid tegen te genslagen) te werken. Dat kan, zo laten talrijke studies zien, met behulp van zogenoemde Skills for Life- of Levensvaardighedenprogram- ma's. Door zulke programma's leren kinderen en jongeren zich bewust te worden van hun ge voelens en gevoeligheden, gedachten, gedragin gen, vermogens en beperkingen. Ze leren hun gedachten, gevoelens en gedrag te sturen om doelen te bereiken en eigen mogelijkheden en talenten te ontwikkelen. Maar ook om effectief met spanningen om te gaan, begrip en empa thie voor anderen te ontwikkelen, relaties op te bouwen en te onderhouden, en hoe anderen om hulp te vragen. Bij deze de uitnodiging om voor een 'les' Levensvaardigheden langs te komen en alvast te kijken op levensvaardigheden.nl. dinsdag 15 oktober 2019 GO <A Richard Koster en Diolon van de Weijdeven op weg naar de blinden- tribune. Vak F heeft een eigen verslag gever (links); via een radio valt haar commentaar te horen. foto KOEN VERHEIJDEN Geachte heer Blokhuis, Staatssecretaris Paul Blokhuis bewandelt volgens René Diekstra de verkeerde weg in de suïcidepreventie. Hartelijke groet, René Diekstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21