GEZOND Dag van de Witte Stok Vraag het onze specialisten 20 Vandaag vraagt de Oogvereniging aandacht voor slechtzienden in het verkeer. Journalist Samuel Bom reisde met Richard Koster (50), een blinde massage therapeute, af naar een voetbalwedstrijd van PSV. Verplaats je eens in die ander Klopt het dat er meerdere soorten orgasmes bestaan? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Ik ben verliefd op mijn baas, hoe ga ik daarmee om? Mag ik medicijnen slikken met koffie in plaats van water? De regen valt met bakken uit de lucht als Richard Koster zijn stok inklapt en met zijn goede vriendin Diolon van de Weijdeven (50) plaatsneemt op zijn vaste plek onder het afdak van het PSV-stadion in Eindhoven. Dit is vak F, de blin- dentribune, waar de ene helft slecht of niet ziet en de andere helft als be geleider optreedt. Beter hadden ze het niet kunnen treffen: linksonder in het vak, recht naast het doel. Dio lon ziet de spelers het veld betreden; Richard kan het gras bijna ruiken. een indrukwekkende minuut stilte: een eerbetoon aan de onlangs over leden vader van voetballer Mohamed Ihattaren. Een stem telt af, en dan klinkt vooral de regen. Een baby huilt; de overige 30.000 mensen staan rechtop, zo stil als een muis. De meesten houden een drankje vast. Richard niet. Hij houdt zijn hoofd hoog en zijn handen netjes voor zich gevouwen. Hij vangt geluid noch beeld op. Voor hem is de wereld even helemaal niets. Dan wordt de bal af getrapt en volgen alle fans de voet ballers op de mat. 'Poppetjes', zo noemt Richard ze in zijn hoofd. Poppetjes zonder vaste vorm. ,,Ik zie ze voor me.'' De film in zijn hoofd moet het doen met de beschrijvingen die hij van andere toeschouwers en de tv-commentator krijgt, en die noemen vaak alleen de meest opvallende punten. ,,Messi wordt als een kleine Argentijn met een baard omschreven." Hij lacht. ,,In mijn hoofd is hij dus een soort dwerg.'' Richard kijkt niet naar de bal, maar luistert aandachtig via een wit oortje naar het radiodoosje in zijn zak. Daaruit klinkt de stem van de eigen reporter van de blindentribune, hoog boven in de perskamer. Volgens Richard is de dame 'een chauvinist' en is PSV 'haar vaderland'. Haar stem beschrijft snel en kalm wat er op het veld gebeurt en in zijn hoofd vormt Richard het tot filmische beelden. De film is hopelijk spannender dan wat Diolon ziet, want de wedstrijd tussen THEMADAG PSV en VVV Venlo is bepaald geen titanenstrijd. De eerste helft kabbelt voort als een rommelige oefenpot. Als de batterij van zijn radio halver wege uitvalt ('een uitzondering') mist hij weinig. Richard is blind geboren, maar niet altijd blind gebleven. Als kind gaf een oogoperatie hem de helft van zijn zicht terug, en hoewel zijn ogen ge durende zijn leven verslechterden, heeft hij er volop gebruik van ge maakt. ,,Kijk", zegt hij in de pauze en wijst recht naar de publiekstribune voor ons. ,,Daar zag ik mijn eerste wedstrijd." Richard is in Spijkenisse geboren, maar verhuisde als kind naar Brabant. Zijn vader was een Amsterdammer, een echte Ajacied, en nam zijn zoon mee naar zijn eer ste wedstrijd. ,,Dat was op 24 oktober 1981, Ajax speelde tegen PSV." Ri chard was zo klein dat hij over de hoofden van het publiek de wedstrijd amper kon zien. Hij moest alles, net als nu, op geluid volgen. ,,Ik besloot dat ik voor PSV was, om mijn vader te plagen. Maar toen zij wonnen, kreeg ik voorgoed een rood-wit hart." De tweede helft begint en Richard heeft op de blindentribune een an dere radio gekregen. Hij frutselt met de aansluiting van de koptelefoon. „Eigenlijk heb ik mijn handicap nooit geaccepteerd.'' Als kind stuurden zijn ouders hem naar een internaat voor slechtzienden, maar dat was aan Richard niet besteed. ,,Ik volgde mijn onderwijs aan een gewone school. Ik wilde niet te beschermd zijn.'' Ter wijl hij opgroeit gaan zijn ogen ach teruit. Elk stukje zicht dat Richard verliest lijkt hem aan te sporen zoveel mogelijk van de wereld te zien. ,,Dus ging ik met hardrockers de stad in, en dan werden we weleens baldadig of vielen er klappen.'' Meevechten kon hij niet, maar de ervaring vond hij vooral grappig. ,,Ik heb zelfs een keer op een Harley gereden. Waarom iemand mij die motor durfde uit lenen, begrijp ik nog steeds niet.'' Muziek, metal en blues spelen een belangrijke rol in zijn leven. Voordat Richard blind werd, werkte hij als ge luidsman voor bands als De Dijk. ,,Ik dinsdag 15 oktober 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl Deskundigen hanteren deze definitie voor een orgasme: het plotseling en onvrijwillig ontla den van spanning die door seksueel gerelateerde stimuli is ontstaan. Er worden geen geslachtsdelen, spiercon tracties of specifiek seksu eel gedrag genoemd. Waarom? Omdat orgas mes altijd variëren, leder mens ervaart ze anders en per keer kan het voor de- zelfde persoon verschillend voelen. Dat komt doordat de context steeds anders is. We weten dat orgasmes kunnen ontstaan door stimulatie van geslachtsdelen, maar ook door stimulatie van de anus, dijen, borsten of oorlellen. Ze komen ook voor zonder fysieke stimu latie: in je slaap, terwijl je aan het trainen bent, als je fanta seert of gewoon zomaar. Elk orgasme kan anders voe len: fijn, extatisch, spiritu eel, irritant, als een nies bui, diep of oppervlak kig, kort of lang aan houdend. Een speci fieke context kan leiden tot clitorale, vaginale, g-spot, of anale orgasmen. BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Al werkt u in een 'platte' orga nisatie, tussen u en uw baas zit een hiërarchisch verschil. Relaties op de werkvloer zijn al ingewikkeld, laat staan met uw manager. Bij collega's kunnen wantrouwen en ongenoegen ontstaan als u gehoor geeft aan deze verliefd heid. Het kan interessant zijn om eerst te onderzoe ken waarop u precies ver liefd bent en wat u daar bij tegenkomt. Psy- HUISARTS RUTGER VERHOEFF Het is altijd verstandig om de bijsluiter te lezen of uw apo theker te vragen naar de juiste manier van inname. De beste methode om medicijnen te slik ken is met een vol glas kraan water. Capsules blijven dan niet in de slokdarm zitten en de werkzame stoffen komen sneller vrij. Pas op met mine raalwater. Sommige soorten bevatten veel zouten die ervoor kunnen zorgen dat de darmen de medicij- chotherapeut Esther Perel schrijft in haar blogs over de liefde dat als u verliefd wordt op een ander, er een deel van u wordt aangesproken waar u het contact mee was verloren of nog niet had ontdekt. Daar mee is verliefdheid breder dan de aantrekking naar een ander, het zegt iets over u zelf. Het verlangen mag er zijn en kijk of het daarbij kan blijven. Of u het moet bespreken, vind ik lastig. Dat hangt af van de relatie met uw baas en de cul tuur in het bedrijf. Ik zou voorzichtig zijn, omdat u uzelf en uw leiding gevende in een lastig parket kunt brengen. Praat met vrienden en overleg wat wijsheid is. nen niet goed opnemen. Ook zuivelproducten kunnen door het calciumgehalte de opname verstoren. Vruchtensap kan het effect juist verhogen. Met name grapefruitsap bevat een stof die de afbraak van meer dere medicijnen kan vertragen en de werking van corticoste- roïden en cholesterolverlagers kan versterken. Dranken met cafeïne, zoals koffie, thee, cola en energiedrank, kunt u beter vermijden als u een antibiotica- kuur uit de groep fluoro- chinolonen moet afma ken. Het kan hartkloppin gen en slapeloosheid geven. Er worden telkens nieuwe wisselwerkingen bekend, dus vraag dit bij twijfel altijd na. Van de wedstrijd niets gezien Vandaag begint de wedstrijd met Verkeersdeel nemers wordt van daag gevraagd zich te verplaatsen in blinden en slecht zienden. Wethou ders worden ge richt uitgenodigd zich te laten blind doeken en zo hun weg te zoeken. Uit onderzoek in 2017 blijkt dat 78 procent van de mensen die een stok moeten gebruiken weleens is genegeerd. Met name fietsers zor gen ervoor dat één op de drie blinden en slechtzienden zich onzeker voelt in het verkeer. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20