Uitkomst spoedoverleg: 'samen tot werkbare regionale plannen komen' O JOL Eerbetoon aan Gandhi Beau van Erven Dorens Walcheren 'Het is fijn dat de kijker je waardeert' Het Amerikaanse leger gebruikt Vlissingen-Oost deze maand als belangrijke aanvoer- haven voor zijn materieel. Hier rijdt een Bradley pantserge- vechtsvoertuig vanuit het schip de kade op. Ruim tweeduizend stuks rollend materieel, van zware tanks tot ambulances, gaan vervolgens naar Polen en Roemenië per spoor, op de weg en via het water. Voor korte tijd is de terminal van Verbrugge militair gebied. Dat is de uitkomst van een spoed overleg tussen een deel van Gede puteerde Staten en de landbouwor ganisaties ZLTO en ZAJK, het plat form van jonge boeren. In een pers verklaring onderstrepen ze dat het goed is dat er weer vergunningen voor agrarische ondernemers kun nen worden verleend, zolang die langetermijninvesteringen voor duurzame landbouw niet belem meren. Zondag liet vice-voorzitter Joris Baecke van de ZLTO al weten dat Zeeland behoefte heeft aan maat werk. De provincie zit ook op die lijn. Baecke is blij dat de provincie polderen boven confrontatie ver kiest. Want: „Iedere regio heeft ei gen doelstellingen en dus ook eigen kansen. Het zou goed zijn die te be- Ik ben blij dat de provincie polderen verkiest boven confrontatie nutten in een regionale vertaling van de landelijke aanpak." Gedepu teerde Anita Pijpelink: ,,We moeten de stikstofuitstoot verminderen, maar tegelijkertijd ervoor zorgen dat boeren kunnen ondernemen." Generieke landelijke regels kun nen juist de weg naar de door land- bouwminister Carola Schouten zo gewenst kringlooplandbouw blok keren, zegt Pijpelink. Waar een pro vincie als Friesland met name vee teelt heeft, is in Zeeland de akker bouw dominant. Daarnaast bezit Zeeland een grote oppervlakte aan natuurgebieden. Ook speelt mee dat er stikstofvanuit België Zeeland binnenkomt: 46 procent van de stikstofbelasting is import. De Zeeuwse landbouw is goed voor 29 procent, maar dat is lager dan wat de landbouw landelijk aan stikstof produceert (46 procent). In de Zeeuwse landbouwsector wordt veel geïnvesteerd in duur zaamheid en worden stappen gezet in kringlooplandbouw, onderstre pen de provincie en landbouworga nisaties. ZLTO en ZAJK geven aan dat door generieke regels zoals de koppeling met dier- en fosfaatrech ten, het risico bestaat dat landbou wers niet meer kunnen investeren. Volgens de provincie en de land bouworganisaties is er onduidelijk heid ontstaan over enkele definities in de kamerbrief van minister Schouten en de regels die provin cies hanteren. Provincie en ZLTO vinden dat daar zo snel mogelijk duidelijkheid over moet komen. De provincies gaan nog deze week in overleg met minister Schouten. »P2 en ZEELAND2 Nieuwsmedia 711688 555530 rt Amerikaans ZEELAND4 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Provincie blijft bij stikstofregels In Zeeland blijven de nieuwe stikstofregels van kracht. De provincies Gelderland, Overrijs- sel en Drenthe trokken gisteren die regels in of schortten ze op na protesten van boeren bij de provinciehuizen. Het Zeeuwse provinciebestuur doet dat niet, maar wil samen met de land bouwsector komen 'tot werk bare regionale stikstofplannen'. Frank Balkenende Middelburg -Joris Baecke, ZLTO dinsdag 15 oktober 2019 Eerst droog, later op de dag buiige 16°C regen pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1