MKB ONDERNEMERS CONGRES Oppepper nodig? ©NDERNEMER Wii 31 oktober 2019 Brabanthallen, Den Bosch Bestel nu je tickets op mkboc.nl Innovatie bij houtzagerij 'Een ondernemer in moeilijkheden houdt liever zijn mond' BY RTLZ Zo stimuleer je creativiteit en innovatie! een initiatief van rl~i 7 ©ndernemer MHF mI Het inspirerende ondernemersverhaal van Ben Tiggelaar (Leiderschapsexpert) en vele anderen. KAARTEN GAAN SNEL! BLIJVEN VERNIEUWEN deondernemer.nl Dapper boek Ronald Gans doorbreekt taboe op praten over faillissementen Ronald Gans kent als geen ander de minder rooskleurige kant van ondernemen. Na het faillissement van zijn familiebedrijf in 1997 ging vorig najaar nog een bedrijf onder Gans' hoede failliet. 'Had ik maar naar mijn vrouw geluisterd' heet het boek dat hij erover schreef. Ronald Gans heeft ruim veertig jaar ervaring in de retail en mode en vertelt hoe het onder nemen hem met de paplepel is ingegoten. „Mijn ouders, van Joodse afkomst, verkochten handschoenen op de markt. Op de markt moeten de prijs en het product goed zijn, maar de mensen komen vooral voor plezier en persoonlijk contact." Toen zijn vader hem vroeg of hij het bedrijf met twintig Gako-winkels wilde overnemen, stemde hij gelijk in. Het runnen van het familie bedrijf was niet altijd makkelijk. Privé kwesties werden zakelijk en andersom. ,,Dat mondde weleens uit in flinke ruzies en nare toestanden", zegt Gans over de familieperikelen. Taboe In 1997 ging het bedrijf failliet en de ondernemer ondervond dat een faillis sement veel vrienden kan kosten. Ook merkte Gans dat je vroeger niet sprak over een faillissement. ,,Een onderne mer in moeilijkheden houdt liever zijn mond." Toen in november 2018 zijn be drijf TailerMates ook failliet ging, bleek dit taboe nog steeds te bestaan. ,,Het is mijn missie geworden dit te doorbre ken. Veel ondernemers durven er niet voor uit te komen. Ze vertellen alleen de successtory's. Ik wil ze vertellen dat ze ermee voor de dag mogen komen. Je kop in het zand steken, gaat niemand helpen." Honderd tips Na een korte dip schreef Gans in drie weken tijd zijn boek 'Had ik maar naar mijn vrouw geluisterd'. Voor het boek is hij mede geïnspireerd door Mascha Mooy (Bye Bye Burnout) en de titel komt uit de koker van journalist Evert Santegoeds. In zijn boek geeft Gans ruim honderd tips, waarvan een flink aantal de revue passeert in de podcast op deondernemer.nl. Veel tips gaan over het omgaan met medewer kers. ,,Informeer ze bij betalingsproble men. Ze merken het aan alles als er problemen zijn. Neem je medewerkers niet te veel in bescherming en laat ze deelgenoot zijn van jouw problemen. Daar creëer je meer begrip mee. Indien een medewerker niet functioneert, grijp in en probeer snel tot een vaststellings overeenkomst te komen. Anders kun je bij een eventuele overname in de pro blemen komen." Nog niet voldaan aan de Informatieplicht? WATTjemoetweten.nl ,,Als je ziet met hoeveel plezier mede werkers naar hun werk gaan, dan maakt mij dat echt gelukkig", aldus onderne mer Cor Wobma over de 20 mensen die hij samen met compagnon Karst Klein in dienst heeft bij Binthout. Bij de houtzagerij werkt vooral personeel met een afstand tot de arbeidsmarkt. Door innovatief te werken pakken deze ondernemers precies de tijdsgeest. Binthout is niet zomaar een houtzagerij: als 'social enterprise' let het bedrijf op alle fronten op duur zaamheid. De bomen die als grondstof fungeren voor hun producten zouden anders versnipperd zijn. Voor die manier van denken kregen de ondernemers de Social Impact Award. Niet gek dat deze ondernemers op creatieve manieren kijken hoe ze hun bedrijf kunnen blijven vernieuwen. De benodigde houtzaagmachines die Klein en Wobma net hebben aangeschaft zijn nog niet helemaal betaald. Per stuk loopt het prijs kaartje in de tienduizenden euro's en dat geven ze liever niet in één keer uit. Met Rabo Lease kunnen ze dit combineren. Het is een soort hypotheek maar dan met een nieuw product als onderpand. Waarbij de ondernemer niet op voorhand het hele aanschafbedrag over moet maken, maar met maandelijkse betalingen. Dat biedt twee voordelen: ze beschikken over het nieuwe apparaat en de financiële positie van het bedrijf blijft op orde. Voor de ondernemers achter Binthout heeft het in ieder geval geholpen. Wobma: ,,Nu zitten we in een fase waarin het tijd wordt om de dagelijkse bedrijfsvoering meer uit handen te geven en mensen de ruimte te bieden zodat ze zich ver der kunnen ont wikkelen. Karst en ik kunnen daardoor meer aan óns bedrijf werken." volg ons op tffBOQD 'Had ik maar naar mijn vrouw geluisterd' Scan de QR-code om de podcast te beluisteren van het interview dat Anna Neeltje de Boer hield met Ronald Gans Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19