voor mkb-ondernemers pFw ECONOMIE 17 CONGRES B,RTLZ I 111 Volop businesskansen en een ijzersterk programma Hl MM s V 31 oktober 2019 BrabanthaLLen, Den Bosch Bestel nu je tickets op mkboc.nl den met relatief hoge winstbelas ting, zoals Frankrijk. Onduidelijk is of bedrijven die verhoging gaan doorberekenen. Ze kunnen genoegen nemen met een lagere winstmarge, maar ze kun nen de extra belasting ook doorbe rekenen aan de consument. Dan betaalt die uiteindelijk de reke ning. Dat kan ook voor consumen ten in ontwikkelingslanden gel den. Minumumtarief En dan is er nog een tweede heet hangijzer, waar de Oeso nu nog geen uitspraak over doet. Dat gaat over een minimumtarief voor de winstbelasting. Zo'n tarief moet het onaantrekkelijk maken voor multinationals om hun winsten in een belastingparadijs te stallen. Geld dat wordt overgeboekt naar een belastingparadijs, wordt auto matisch tegen het minimumtarief belast. Multinationals profiteren dan niet langer van het lage tarief in het belastingparadijs. Volgend jaar moet duidelijk worden of de nieuwe belasting plannen kans van slagen hebben. Inmiddels gaan ruim 130 landen zich buigen over de vernieuwing. ,,Die landen zijn goed voor 95 pro cent van de wereldeconomie. Als zij het eens worden, is er vol doende draagvlak om dit wereld wijd in te voeren'', zegt De Ruiter. Hoe groot dat draagvlak over de nadere invulling momenteel is, blijft onduidelijk. Dat zal ook erg afhangen van de verdeling van het geld. Bij landen die veel dreigen te verliezen, zal de animo minder groot zijn. Dat is de reden dat Weyzig geen grote verschuivingen verwacht. ,,De lat ligt laag, om de kans zo groot mogelijk te maken dat we alle landen meekrijgen." Wie denkt dat Google, Facebook en Amazon niet blij zijn met het Oeso-initiatief, komt bedrogen uit. Waar ze veel meer moeite mee hebben, is het eigengereide optre den van Frankrijk. Zij vrezen voor een lappendeken aan nationale be lastingen, en de kans dat ze daar door dubbel belasting moeten gaan betalen. een initiatief van ©NDERNEMER niet van de winst op de verkoop van producten in hun land. Dat zal veran deren als de nieuwe regels werkelijkheid worden. Francis Weyzig, belastingexpert bij ontwikkelingsorganisatie Ox- famNovib is desondanks niet erg enthousiast. ,,Wij hoopten op am bitieuzere plannen. Er komt wel een verschuiving van belastingen naar ontwikkelingslanden, maar die is heel beperkt.'' Weyzig heeft twee kritische kant tekeningen. ,,Ten eerste lijkt het om een beperkte groep bedrijven te gaan. En er kan straks alleen be lasting geheven worden over een deel van de winst. Maar over welk deel van de winst dan precies, dat is nog niet geregeld.'' Dat laatste wordt nog een fikse kluif, denkt De Ruiter. ,,Het is een heel technisch onder werp. Hoe bereken je de winst die een bedrijf in een specifiek land maakt? En welk deel wordt dan waar belast? De vraag wie er gaat betalen en wie er profiteert, moet nog beantwoord worden.'' En die vraag zal tot de nodige strijd leiden, is de verwachting. Want geen land vindt het prettig om minder belastinginkomsten te hebben. De kans is groot dat de multinationals per saldo meer be lasting gaan betalen. Zeker in lan- dinsdag 15 oktober 2019 belastingcenten 18 topsprekers c f KAARTEN GAANSNEL! TRIK©

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17