NIEUWS 15 JOHAN KENKHUIS ZWEMCONCEPT A Zwemmen staat al dertig jaar stil. „Je bent vaak tussen de kletsende oma's aan het slalommen'', weet oud-topzwemmer Johan Kenkhuis. In zijn eigen zwembad laat hij zien dat het anders kan. Ik geloof in mijn sport. Er valt veel meer uit te halen dan nu gebeurt Johan Kenkhuis (39) mag bij ongeveer ie der Amsterdams zwembad nog negen keer naar binnen, zegt hij gekscherend. Nadat hij in 2006 stopte met zwem men op topniveau, liet hij zich regelmatig verleiden tot het kopen van een 'tienritten- kaart'. Want ja: lid worden van een zwemclub, met de vaste tijden en ver plichtingen die erbij horen, wedstrijden bijvoorbeeld, dat zag hij niet meer zitten. Hij had er bovendien geen tijd voor. Dus koos hij voor het alter natief: ouderwets baan tjes zwemmen. „Ik vond het vreselijk", zegt de zilverenmedaille winnaar van de Olympische Spelen van Athene (2004). „Met alle respect, maar je bent vaak toch tussen de kletsende oma's door aan het slalommen. Veel zwem baden zijn overvol, van seri eus zwemmen komt weinig terecht. Iets wat leek op een uitdagend trainingspro gramma: het was niet te vin den." Frustratie Maar met de voor hem zwemloze jaren groeide de frustratie. Om zich heen zag hij hoe bijvoorbeeld wielrennen en hardlo pen, mede dankzij gps-apps en massaal bezochte runs en rides, er wél in slaagden de recreant aan zich te binden. Dan doemde in zijn hoofd het beeld op van een groot gemeentezwembad met tl-balken aan het plafond en versleten jaren 90-te- gels op de vloer en besefte hij: mijn sport doet iets niet goed. „Zwemmen heeft de afgelopen dertig jaar stilgestaan", vat Kenkhuis het samen als hij in een gebouw aan de Wibautstraat in Amsterdam met plastic hoezen om zijn schoenen het trapje naar beneden neemt. Twintig tellen later staan we aan een langwerpig zwembad, een soort pijpenla. Twee banen breed, bijna vijftig meter lang. Het is half één 's middags, maar het bad ligt vol. En er wordt serieus hard gezwom men. Dit is de SwimGym, die Kenkhuis tweeënhalf jaar geleden opende. Geen ge subsidieerd openbaar zwembad waar ie dereen kan doen wat hij wil, maar een plek waar recreanten komen om beter te leren zwemmen. Onder begeleiding van een WFZk trainer, die vanaf de kant aanwijzingen geeft. Aan de muur hangt een groot scherm, waarop tijden worden aangege ven, maar waarop zwemmers ook hun onderwaterbeelden kunnen bekijken. „Recreanten kunnen hier ervaren wat de échte zwemsport is.'' Rendabel Kenkhuis krijgt met regelmaat delegaties van gemeenten op bezoek. Ze willen we ten hoe het toch kan. Aan de ene kant de oud-zwemmer die erin slaagt om zonder subsidie een rendabel concept op poten te zetten, anderzijds de gemeente die finan cieel alle zeilen bij moet zetten om een zwembad überhaupt open te houden. Ook met zwembond KNZB voert hij regel matig gesprekken. ,,Ik hoop dat ik ze kan helpen.'' Zijn boodschap: maak ruimte voor de volwassen zwemmer die méér wil dan met de neus boven water heen en weer, maar die niet per se wedstrijdzwemmer wil worden. ,,Ik geloof in mijn sport. Er valt veel meer uit te halen dan nu gebeurt.'' Zelf heeft hij met zijn bad de slag naar de 21ste eeuw al gemaakt. Via een app op de telefoon kunnen leden zien wanneer er plek is. ,,We krijgen hier ceo's die midden op hun werkdag even komen disconnecten. Een uurtje geen telefoon, geen gesprekken. Het is een soort fysieke meditatie.'' Laat het verkopen van zijn sport gerust aan Kenkhuis over, hij is niet voor niets opgeleid in de commerciële economie. Zijn concept zal zijn weg wel gaan vinden. Kenkhuis kijkt rond naar een tweede loca tie in Amsterdam en nieuwe vestigingen in Rotterdam en Utrecht. Hij is zelfs 'heel serieus' in gesprek met een partij in Lon den om daar een SwimGym te openen. Deze week lanceerde hij het betaalde digi tale platform Swimgym.com, met daarop tientallen instructievideo's en de moge lijkheid tot een-op-eencoaching op af stand. „Ik zie dat mijn sport al een tijd de boot mist bij het grote publiek. We kun nen in Nederland goed zwemmen om niet te verdrinken, veel verder komen de meesten niet meer. Tijd om dat te verande ren." dinsdag 15 oktober 2019 Zwemmen hoeft niet suf en saai te zijn ^Sggaï Chris van Mersbergen Amsterdam -Johan Kenkhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15