NIEUWS 13 Deze lessen zijn leuk. De docen ten leggen het perfect uit SWOV wil meer controles Imam vast na politiemoord Miljoenen voor onschuldige TAAL LEREN LESMETHODE Docenten Frans van school Groenewald in Stein dompelen hun leerlingen sinds vier jaar onder in de taal. Bijna de hele les spreken ze Frans, indien nodig met handen en voeten. f onjour tout le monde", verwel komt docent An- drienne Kerck- hoffs haar 3 havo klas. „Bonjour", galmt het terug. ,,Qa va", vraagt ze een leerling. En dan aan een ander: ,,Tu as passé un bon weekend?" De leerlingen kij ken haar geconcentreerd aan om alles goed te kunnen volgen. Maar ze geven steeds de juiste ant woorden als de docent een vraag stelt. Deze les bespreekt ze een boek dat de leerlingen hebben gelezen. Kerckhoffs stelt een reeks vragen om te controleren of haar klas de tekst heeft begrepen. Er valt geen woord Nederlands. In deze klas zijn de leerlingen het gewend om in het Frans te praten. ,,De spreek- vrees is weg, met name als ze deze lessen vanaf de eerste klas ge wend zijn'', zegt Kelly Theunis- sen, ook docent Frans. Hoe anders zijn de lessen nu dan een jaar of vier geleden. Col lega Kerckhoffs was ronduit onte vreden over het niveau van haar leerlingen. ,,Ze spraken helemaal geen Frans. Dat vond ik irritant. Als leerlingen de taal aan het einde van de rit tóch niet spreken, hoeven we dat vak niet te geven.'' En dus ging ze op onderzoek uit. De lessen bleken te moeilijk. Bo vendien: om teksten te kunnen lezen - de hoofdzaak op het eind examen - hoefden de leerlingen niet per se Frans te kunnen spre ken. Andere manier De docent ontdekte een andere manier van lesgeven die zich veel meer richtte op communicatie. Het rijtjes stampen, de grammati cale invuloefeningen én de Ne derlandse uitleg verdwenen uit de lessen. Op het Groenewald wordt bijna volledig in het Frans gesproken, alleen als het écht no dig is leggen de docenten iets in het Nederlands uit. ,,We begin nen heel langzaam met praten, zorgen dat ze ons heel goed kun nen volgen, bijvoorbeeld door veel te herhalen. En we vergroten de woordenschat door veel te le zen, met name teksten die bij hun leefwereld aansluiten", legt Kerckhoffs uit. De grammatica komt automatisch tijdens de ge sprekken met de klas aan de orde. Op het Groenewald merken de docenten dat hun leerlingen juist in de war raken van een specifieke uitleg van de grammatica. ,,Dan doen ze het de hele tijd goed, maar als we het uitleggen maken ze ineens allemaal fouten. Ze le ren de taal op een veel natuurlij ker manier, door die veel te ho ren'', stelt Kerckhoffs. Om te con troleren of de scholieren alles be grijpen, schrijven ze regelmatig aan het einde van de les een ver haal. Terug naar havo 3. Het is tijd voor een Frans toneelstukje over het boek dat de klas heeft gelezen. Docent Kerckhoffs roept drie leerlingen naar voren, plakt foto's van locaties op een paar plekken in de klas, maakt een auto van twee stoelen. Kerckhoffs steekt een verhaal af in het Frans; over een jongen en meisje die stiekem in een oldtimer op pad gaan, bij de MacDrive iets te eten halen en vervolgens ketchup morsen in die 'geleende' auto. Vol verve beelden de drie ac teurs exact uit wat de docent ver telt. Tot hilariteit van de klas. Als de ketchup door de auto spuit, vliegt er bijvoorbeeld een rode sjaal door de klas. ,,Vous aimez quelles voitures", vraagt ze de klas als de voorstelling is afgelopen. Welke auto vinden ze mooi? ,,Et de quelle couleur?" En welke kleur? ,,Deze lessen zijn leuk'', knikt de 17-jarige Mariam tevreden. ,,De docenten praten niet snel en leg gen het perfect uit. De gramma tica pik je best snel op, want we herhalen die elke les.'' Hoe anders is het bij Duits. Die docenten werken nog op de ouderwetse manier. ,,We moeten echt veel woorden stampen. Waarom moet dat'', vraagt ze zich af. Ook voor de 14-jarige Zeb zijn de nieuwe lessen een uitkomst. Hij heeft van nature moeite met stampen en scoort altijd laag bij de talen. Maar nu, met Frans, haalt hij niet lager dan een 8. ,,Bij Duits moet je echt tachtig of ne gentig woorden per hoofdstuk le ren. Ik haal nooit hoger dan een 5. Frans is veel leuker'', zegt hij. Enthousiasme De docenten zien het enthousi asme van hun leerlingen. Ze ko men met meer plezier naar de les sen. Er stonden laatst zelfs een paar tweedeklassers van vmbo basis/kader voor hun neus die ei genlijk geen Frans meer zouden hebben, maar toch graag wilden meedoen. ,,Ik zie echt dat mijn leerlingen het beter doen. Hun woordenschat is veel groter'', con stateert Theunissen. Kerckhoffs: ,,Als ik mijn vmbo'ers niet voorkauwde wat ze moesten zeggen, spraken ze geen Frans. Vroegen we ze of ze op vakantie in Frankrijk nog Frans hadden ge sproken, zeiden ze nee. Dat is nu echt anders. En bovendien: nor maal hadden we één derdeklas Frans op het vmbo, dat zijn er nu twee.'' dinsdag 15 oktober 2019 GO DEN HAAG De stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) hekelt de ontman teling van de gerichte ver keerscontroles sinds 2006: 'De afbouw van het aantal surveillerende verkeers agenten op snelwegen gaat feitelijk gepaard met meer verkeersdoden op deze wegen.' Het instituut telde vorig jaar 38.000 on gevallen op snelwegen, tegen 17.000 in 2014. Van de 678 verkeersdoden van vorig jaar kwamen er 81 om op snelwegen. In 2014 waren dat er nog 63. Vooral kop-staartbotsingen komen veel vaker voor. PARIJS De Franse politie heeft maandag vijf perso nen gearresteerd uit de omgeving van de compu tertechnicus die ander halve week geleden vier agenten doodstak op het hoofdbureau van politie in Parijs. De aanhoudingen vloeien voort uit de zoek tocht naar mensen die Mic- kaël Harpon (foto) gehol pen of geïnspireerd zouden hebben. Een van de vijf is een imam die predikte in een gebedsruimte in Go- nesse die Harpon bezocht, melden Franse media. De prediker zou voorkomen in een databank van staats gevaarlijke individuen in Frankrijk, de zogenoemde 'fiche S' (Süreté d'État). CANBERRA Een Australiër die bijna twee decennia on terecht in de gevangenis heeft gezeten, krijgt een schadevergoeding van ruim 7 miljoen Australische dol lar, omgerekend zo'n 4,3 miljoen euro. De inmiddels 74-jarige David Eastman wilde eigenlijk 18 miljoen dollar schadevergoeding, nadat hij vorig jaar 'niet- schuldig' werd bevonden tijdens een nieuw proces over de moord op politie agent Colin Winchester. Winchester werd in 1989 doodgeschoten toen hij uit zijn auto stapte. In 1995 kreeg Eastman daarvoor levenslang, maar die ver oordeling werd vernietigd na twijfels over het oor spronkelijke bewijs. qu'est-ce waar li wanneer quand. comment. Toneelstuk tijdens de Franse les in Stein. foto marcel van hoorn Niet langer stampen, gewoon Frans spreken Ellen van Gaalen Stein —Mariam, leerling havo 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13