Dove onbegrepen door arts Gratis Noise Cancelling headphones t.w.v. €249,- bij de Sony Xperia 5 Verdachte moord advocaat langer vast kpn. Het netwerk van Nederland 12 NIEUWS Medici houden te weinig rekening met slechthorenden De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft maandag zijn voorar rest met negentig dagen verlengd. De verdachte werd dinsdag 1 oktober op gepakt. Politie en het Openbaar Ministerie heb ben nog geen details be kendgemaakt. De 44-jarige Wiersum werd op 18 sep tember bij zijn woning in Amsterdam-Buitenveldert op straat doodgeschoten. Hij stond kroongetuige Nabil B. bij in het onder- zoek-Marengo. Hoofdver dachte in die zaak, Ri- douan Taghi, wordt ervan verdacht achter een reeks liquidaties en pogingen daartoe te zitten. Ook wordt hij gelinkt aan de moord op Wiersum. Tegen Taghi is een Europees op sporingsbevel uitgevaar digd. Hanneke van Houwelingen Leiden ,,Ze kunnen toch liplezen? En an ders schrijf ik het toch op?' Kinder arts en taalkundige Anika Smeijers hoorde collega-artsen dit meer dan eens zeggen. Maar bij navraag on der tientallen dove en slechtho rende patiënten kwam bijna 40 procent met verkeerde of incom plete informatie thuis. ,,Bij liplezen kun je ongeveer 30 procent aflezen van mondbewegingen. Bij een voorspelbaar gesprekje bij de bak ker kun je de overige 70 procent er nog wel bij gokken, maar in de spreekkamer zijn de gevolgen een stuk groter'', legt Smeijers uit. Vandaag promoveert zij aan het LUMC in Leiden op haar jarenlange onderzoek naar de gebrekkige hulpverlening aan doven en slecht horenden. Nederland telt circa 1,5 miljoen doven en slechthorenden Smeijers legde niet alleen de com municatieproblemen met de arts bloot. Ze ontdekte ook dat velen ba siskennis missen over het eigen li chaam en specifieke ziekten. ,,Me- dische informatie die wij, horen den, oppikken uit dagelijkse ge sprekken krijgen zij niet of nauwe lijks mee. Denk aan onderwerpen als migraine, overgewicht of de pressie, waar we met elkaar over praten op verjaardagen of bij de bushalte.'' De barrières zorgen voor een slechtere fysieke en mentale ge zondheid van doven en slechtho renden, concludeert Smeijers uit vragenlijstonderzoek. De 274 deel nemers hadden meer lichamelijke gezondheidsproblemen, als hart en vaatziekten, obesitas en hoge bloeddruk dan horenden. Bij slechthorenden komen daar ook nog psychische problemen bij. „Bij deze groep zie je relatief meer de pressies en burn-outs, omdat er door hun omgeving of werk meer van hen wordt gevraagd dan ze aan kunnen." Narcose Ook veel doven kampen met psy chische problemen, zegt Smeijers, al kan ze dit niet aantonen in haar onderzoek. „Toen ik acht jaar ge leden mijn onderzoek begon', was er voor deze groep veel meer geestelijke hulp. In de tussentijd is er specialistische zorg wegbezui- nigd, waardoor de problemen he laas weer opspelen in een bredere groep.'' Ze vergelijkt de zorg voor doven en slechthorenden met die voor etnische minderheidsgroepe- Plaats filmpjes in gebarentaal op gezondheidssites. Dat moet toch lukken ringen. ,,Deze subgroepen kampen met dezelfde problemen: slechte communicatie met de arts en ach terstand in kennis. Dat moet beter.'' Tijdens de verdediging van haar proefschrift - waar zeven tolken in de zaal zullen zijn - zal ze dan ook pleiten voor een landelijk experti secentrum waar zorgverleners met kennis over doven en slechthoren den worden gekoppeld aan patiën ten die zijn vastgelopen in de me dische hulpverlening. Nu wordt Smeijers sporadisch geraadpleegd door artsen, zoals de keer dat een doof meisje moest worden onder zocht na misbruik. Het meisje was zo angstig dat de artsen haar onder narcose wilden brengen. Smeijers wist het meisje echter gerust te stellen in gebarentaal en onder zocht haar op de schoot van haar moeder. „We hebben al concrete plannen om een expertisecentrum op te zet ten, maar het is lastig financiering te vinden." Een ander stokpaardje, meer patiënteninformatie voor do ven, is makkelijker te realiseren, denkt ze. „Plaats filmpjes in ge barentaal op gezondheidssi tes. Als we medische infor matie kunnen aanbieden in het Spaans, Arabisch en Chinees, moet zo'n filmpje toch ook lukken.'' dinsdag 15 oktober 2019 GO AMSTERDAM De man die wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op advocaat Derk Wiersum blijft vastzitten. Terwijl de arts denkt dat er een prima gesprek heeft plaatsge vonden in zijn spreekkamer, hebben dove en slechthorende patiënten er vaak weinig van be grepen. Ze kampen hierdoor met een slechtere gezondheid, blijkt uit onderzoek. Hun proble men zijn vergelijkbaar met die van etnische minderheden. —Anika Smeijers <§Okpn Actie geldig van 7 oktober t/m 3 november. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12