m BOERENPROTEST 10 NIEUWS Eerst naar Biltse Rading Voor veel boeren is de geest uit de fles. Geholpen door de acties in de provincies, trekken morgen duizenden agrariërs en medestanders richting RIVM en het Binnenhof in Den Haag. Aan de wieg van het protest tegen het stikstofbeleid staat Farmers Defence Force, een jonge beweging die onstuimig groeit en weigert water bij de wijn te doen. zend trekkers en andere voertuigen de weg opgaan. „We werken met 35 coördi natoren. Per coördinator krijgen we door dat er gemiddeld driehonderd trekkers meedoen, dus reken maar uit. We gaan dubbel en dwars over 1 oktober heen." De vraag is of FDF deze boerenmacht onder controle heeft. Een deel van de tractoren die in Den Haag rondreed, was uitgerust met stormrammen en klaar om in actie te komen. Dat viel niet bij ieder een in goede aarde. Er klinkt ook gemor over het feit dat de acties van deze week wel erg snel volgen op 1 oktober. „We hebben nu nog de sympathie van de meeste mensen, maar dit kan snel ver anderen als er gekke dingen gebeuren", zegt de Twentse veeboer Donny Boertien. „Na 1 oktober zijn er in de WhatsApp- groepen veel sensatiezoekers bijgekomen die acties willen uitvoeren waar veel boe ren niet achter staan. Kijk alleen al naar W Actie dierenactivisten was startsein voor Farmers Defence Force het initiatief van twee jonge agrariërs om Schiphol plat te leggen. Dat moeten ze niet doen, dan nemen ze ons niet meer serieus. Het moet wat mij betreft pu blieksvriendelijk blijven en onze bood schap tegen minder regels en het stikstof beleid moet centraal blijven staan." Boer tien doet wel mee aan het protest van morgen. „Al ben ik wel een beetje bang dat het te groot wordt, hopelijk blijven we met z'n allen verstandig en gebeuren er geen wilde toestanden." Van den Oever maakt zich geen zorgen. „We hebben op 1 oktober laten zien dat we ons netjes kunnen gedragen. We heb ben een eigen ordedienst en doen een be roep op alle deelnemers om elkaar te con troleren. Het mag niet zo zijn dat een paar idioten door een stomme actie de boe renstand naar beneden halen.'' De FDF-voorman zegt dat er nog geen officiële vervolgacties zijn gepland. ,,Eind deze maand hebben we overleg op het ministerie van Landbouw. Wij gaan er vanuit dat ingaan op onze eisen. En an ders? Anders gaan we net zo lang door totdat er fatsoenlijke regels zijn om te blijven boeren. De geest is uit de fles.'' Veertigduizend ACTIE dinsdag 15 oktober 2019 GO De onstuim van het boe Sanne Schelfaut Den Haag Het logo van Farmers Defence Force (FDF) is opvallend: een blauw wapenschild waarop twee gele hooivorken staan afgebeeld. Vooral die hooivorken geven het idee dat de boeren niet met zich laten sollen. ,,Dat is precies de bedoeling van onze organisatie. We gaan net zo lang door met de strijd totdat die belachelijke eisen voor het terugdringen van stikstof van tafel zijn, er betere en onafhankelijke methodes zijn om stikstof te meten en niemand van ons wordt gedwongen zijn veestapel in te krimpen'', aldus Mark van den Oever, oprichter van Farmers De fence Force. Zijn 'boerenleger' is aan een onstui mige opmars bezig. Directe aanleiding voor de oprichting van FDF was de bezet ting van een varkensstal in Boxtel. Op 13 mei drongen zo'n 125 dierenactivisten van Meat the Victims de stallen binnen, de be zetting duurde urenlang. Van den Oever, zelf ook varkensboer en fruitteler, zag het met lede ogen aan. ,,Het was voor mij de bekende druppel. Ik vond het onbestaan baar dat het allemaal zo lang duurde, het was duidelijk dat we het heft in eigen handen moesten nemen om te voorko men dat dit nog een keer gebeurt.'' De geboorte van FDF was een feit, inclu sief website, facebookpagina en WhatsAppgroep. FDF kent een aantal sponsors, maar krijgt ook geld binnen via donateurs en de verkoop van onder meer T-shirts met FDF-logo. Het aantal leden is in vijf maanden tijd gegroeid tot ruim veertigduizend. Brabander Van den Oe ver, hij komt uit Sint Hubert, had wel ver wacht dat zijn initiatief zou aanslaan. ,,Maar dat het zo groot zou worden? Nee, dat niet.'' Na de Boxtelse bezetting, is de 'knokploeg' nog niet op pad gegaan om boeren te ontzetten. ,,Dat was nog niet nodig. Eén keer lieten actievoerders vee ontsnappen uit een wei en stonden we in de startblokken, maar de politie was er deze keer wel snel bij om op te treden. Maar onze leden weten: ze hoeven maar een appje te sturen als er iets loos is en we zijn paraat.'' Daarnaast was Farmers Defence Force dus een van de grote gangmakers van het 1 oktober-protest in Den Haag. Twintig duizend betogers stonden op het Malie veld, ze waren op pad met ruim vierdui zend tractoren. De organisatie verwacht morgen dat er nog veel meer mensen en trekkers richting Biltse Rading (protest tegen RIVM) in De Bilt en Haagse bin nenstad rijden. Van den Oever - die op Facebook zijn medestanders 'strijders' noemt - verwacht zelfs dat er tiendui- De tweede grote landelijke protestactie van de boeren is morgen. De duizenden boeren zijn welkom op de Biltse Ra ding in De Bilt. Rond het mid daguur vertrekken ze naar het Binnenhof in Den Haag. Een deel van de boeren blijft overnachten in Den Haag waar donderdag ochtend bij de Hofvijver een gra tis ontbijt voor vijf duizend burgers wordt geserveerd. FDF is niet de enige organi satie die boeren mobiliseert. Ook Stichting Agractie wil over een paar weken vervolg acties houden met als doel een soepeler landbouwbeleid. Daarnaast is er de BoerBur gerBeweging die zich op maakt om voor het eerst sinds 1981 weer een boerenpartij naar de Tweede Kamer te brengen. En dan is er nog de traditionele LTO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10