9 Voetbalwedstrijden op de grens van oorlog Beide Korea's plaatsten zich uit eindelijk voor het WK. Omdat Noord-Koreanen niet naar het buitenland mogen, werden Chi nese fans ingehuurd om 'de vlie gende paarden' in Zuid-Afrika aan te moedigen. Bondscoach Kim Jong-hun beweerde dat hij via een onzichtbare telefoon, uitgevonden door Kim Jong-il zelf, in contact stond met de grote leider voor 'tactische tips'. Het WK liep uit op een deceptie met nederlagen tegen Brazilië (1-2), Portugal (0-7) en Ivoorkust (0-3). De afstraffing door Portugal was de grootste ooit en de eerste wedstrijd van het elftal die live werd uitgezonden. Bij de laatste doelpunten zweeg de commenta tor van de staatstelevisie. Volgens geruchten kregen de spelers na thuiskomst een zes uur durende 'ideologische berisping' en werd de bondscoach naar een strafkamp gestuurd, omdat hij de grote leider voor schut had gezet. De derby morgen is de eerste sinds 1990 - toen vriendschappe lijk - op Noord-Koreaanse bodem. Hoewel er meer op het spel staat dan tijdens het WK, zal de wedstrijd nu politiek niet zo hoog worden gespeeld, verwacht Korea-deskundige Remco Breu- kers (Universiteit Leiden). ,,De relatie tussen beide landen is beter geworden. De leiders hebben elkaar een paar keer ontmoet. De president van Zuid-Korea is daar vorig jaar geweest. Veel gevoelig heden uit het verleden zijn geen gevoeligheden meer. Noord-Korea wil internationaal meer actief zijn. Met deze wedstrijd toont het zijn goede wil.'' Bij de Olympische Winterspe len (2018) in het Zuid-Koreaanse Pyeongchang sportten de Korea's onder een gezamenlijke vlag en deed een 'gemengd' vrouwen- ijshockeyteam mee. De landen willen samen het WK voetbal voor vrouwen (2023) en mannen (2030) organiseren. Toch zal de aanloop naar een wedstrijd zelden zo in nevelen ge huld zijn als nu. Zitten in het Kim Il-sung stadion ook Zuid-Kore- aanse supporters en journalisten? Wordt het volkslied van Zuid- Korea gespeeld? Is de wedstrijd op televisie te zien? De twee voetbalbonden hebben geen rechtstreeks contact. De Aziatische voetbalbond (AFC) fungeert als intermediair. Zuid- Korea vroeg herhaaldelijk om een speciale regeling om de spelers door de gedemilitariseerde zone te laten reizen. Ook wil het Zuiden graag supporters, journalisten en een televisieteam meenemen. Noord-Korea reageert niet op die verzoeken, waarmee het land alle FIFA-regels negeert. ,,We hebben niet veel dagen meer'', zegt een woordvoerder van het ministerie van Eenwording in Seoel. ,,Aange- zien er geen duidelijke vooruit gang is in de discussie, zal het niet makkelijk worden.'' Yoo Jee-Ho, sportjournalist van het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap: ,,Zuid-Korea wilde over land de grens oversteken om tijd te winnen. Maar nu moeten zij naar Beijing vliegen, een visum halen en daar een nacht slapen voor ze naar Noord-Korea reizen.'' Over volkslied en vlag verwacht hij geen discussie. Toen de vrouwen teams van beide landen in 2017 voor het eerst in Pyongyang tegen elkaar speelden, was dat geen issue. ,,Ik ben niet op de hoogte van enig verzet van Noord-Korea op dat gebied. Noord-Korea heeft gezegd dat het Zuid-Korea het zelfde zal behandelen als andere bezoekende landen tijdens de kwalificatie.'' Het voetbal zal geen politieke ellende veroorzaken, denkt Korea- deskundige Breukers. ,,Spelers hebben respect voor elkaar. Ik denk wel dat Zuid-Korea instruc ties meekrijgt om Noord-Korea in eigen huis niet te vernederen.'' Verwacht wordt dat Zuid-Korea zal winnen. HISTORIE voor het eerst sinds de gewelddadige scheiding tegen elkaar. De haat spatte van de tribunes. Op het veld liepen de emoties hoog op. 'O Chetniks, maak een salade klaar. Want er komt vlees. We zullen de Kroaten afslachten', scandeerden de Servische fans. Bij de return riepen de Kroaten: 'We rijgen de Serviërs aan het spit. Ze zullen ge schroeid vlees zijn!' De wedstrijden eindigden allebei gelijk. Joegoslavië plaatste zich. op een vechtpartij tussen spelers en supporters toen een drone met een vlag van Groot-Albanië, met daarop alle Balkanlanden waar Albaniërs wonen, het stadion in Belgrado binnenvloog. De wedstrijd werd gestaakt. kwalificatiewedstrijd in Midden-Amerika tot een échte oorlog, die honderd uur duurde. Het broeide al tussen Honduras en El Salvador vanwege de Salvadoraanse vluchtelingenproble matiek. Bij de eerste wedstrijd in Honduras (1-0) werd het spelershotel van de gasten met stenen beko geld. Een Salvadoraans meisje (18) kon de 'ver nedering' niet aan schoot zichzelf dood. Ze groeide in de aanloop naar de return in El Salva dor uit tot een nationale martelaar. El Salvador won de tweede wedstrijd (3-0). Salvadoraanse winkels en bedrijven in Hondu ras werden geplunderd, waarbij één dode en meerdere gewonden vielen. Salvador won na verlenging) verbraken de landen hun diplomatieke betrekkingen. Twee weken later viel het leger van El Salvador het buurland binnen om landgenoten daar te helpen. Er vielen tweeduizend doden. Na vier dagen werd de oorlog beëindigd. maandag 14 oktober 2019 GO Kim Jong-un en Moon Jae- in bij de grens tussen Noord en Zuid-Korea, 27 april 2018. FOTO AFP Spelers van Noord- en Zuid-Korea na de kwalifica tiewedstrijd voor het WK in 2010. FOTO CHUNG SUNG- JUN /GETTY IMAGES Zelden zijn landenderby's zo beladen en explo sief als in de Balkan na het uiteenvallen van voormalig Joegoslavië. Jarenlang speelden voetballers met een Bosnische, Kroatische en Servische achtergrond in één nationaal team succesvol samen. Maar na de bloedige burger oorlog stonden ze tegenover elkaar en werd voetbal ook een politiek strijdtoneel. De tribune bij de wedstrijd van Kroatië tegen Joegoslavië. foto ap In 1999 voetbalden Kroatië en Joegoslavië Stefan Mitrovic van Servië grijpt de vlag van Groot-Albanië. foto reuters In 2015 liep de wedstrijd Servië-Albanië uit Ruim vijftig jaar geleden leidde een WK- Rond de beslissingswedstrijd in Mexico (El

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9