Straks lenen voor saneren asbestwoning Raplabels in gesprek met stichting Music#MeToo 8 NIEUWS Morgen staan Noord- en Zuid-Korea tegenover elkaar in een kwalificatiewedstrijd voor het WK. Voor het eerst in bijna dertig jaar wordt de beladen derby in Pyongyang gespeeld. Op z'n Noord-Koreaans: wars van alle regels. WK NOORD- EN ZUID-KOREA Momenteel resteert in Nederland nog zo'n 80 miljoen vierkante me ter dak met asbest. Het idee van een fonds om de sanering daarvan te versnellen, doet al langer de ronde. De wens een fonds te creëeren voor asbestsanering werd een jaar gele den in een motie gegoten door re geringspartijen VVD en CDA. Uit de provincie kwamen destijds ge luiden dat er wel 'tientallen miljoe nen' in zo'n fonds moeten komen. Asbest is schadelijk voor de ge zondheid. De stof kan longkanker en andere aandoeningen veroorza ken. Daken met asbest zijn de grootste bron van schadelijke vezels die nog aanwezig zijn in het milieu. In de bouw in Nederland is asbest al sinds 1993 verboden. Staatssecretaris Van Veldhoven (Milieu, D66): ,,Het gezondheids risico van asbest wijkt niet vanzelf. Het is dus niet de vraag of maar hoe we met elkaar voor een veilige, schone en asbestvrije omgeving kunnen zorgen. De daken waar nog asbest in zit, zijn oud en verweren steeds verder. We willen mensen helpen hun asbestdak te verwijde ren.'' De inzet van Van Veldhoven, samen met andere overheden en banken, is het fonds in 2020 op po ten te hebben. Het is nog niet dui delijk hoeveel kapitaal er in het fonds gaat, welke bedragen straks kunnen worden geleend en tegen welke rentepercentage. Wel is al duidelijk dat meefinancieren van sanering van asbestgevels via het fonds mogelijk zal zijn. Eerder dit jaar lag in de Eerste Kamer een kabinetsvoorstel asbest- daken per 2024 te verbieden, maar dat voorstel haalde het niet. Van Veldhoven legt vandaag in een Kamerbrief uit waarom ze nu tot en met 2028 via een landelijk fonds vrijwillige sanering maxi maal wil stimuleren. Van Veld hoven: ,,Verzekeraars sluiten as- bestdaken uit en banken willen bedrijven niet verder financieren en hypotheken niet meer verstrek ken als er een onverzekerd asbest- dak is.'' Overigens ligt er uit de Voor jaarsnota nog 5 miljoen euro voor de aanpak van asbest vanwege duurzaamheid. Van Veldhoven laat weten dat ze gaat kijken hoe dat geld kan worden ingezet 'voor on dersteuning van de minst draag krachtige eigenaren van daken'. Mede door een inmiddels afgelo- Banken willen geen hypotheken meer verstrekken als er een asbestdak is pen subsidieregeling (75 miljoen euro, maximaal 25.000 euro per adres) is de afgelopen drie jaar ruim 33 miljoen vierkante meter aan ast- bestdaken gesaneerd. Van Veldhoven meldt in de brief op verzoek van de PvdA verder dat ze niet gaat tornen aan de grens van 35 vierkante meter, het oppervlak aan asbestdak dat particulieren zelf mogen verwijderen. Wetenschap pelijke onderbouwing daarvoor zou ontbreken. ,,Verhoging van het criterium zou als gevolg hebben dat particulieren grotere hoeveelheden asbesthoudend afval moeten afvoe ren en het misverstand versterken dat asbest minder gevaarlijk zou zijn dan eerst werd gedacht." Van Veldhoven stuurt de Tweede Kamer eind dit jaar een brief met meer details over het fonds. De afstand tus sen Seoel en Pyongyang is hemelsbreed nog geen 200 kilometer. Toch vliegt de selectie van het Zuid-Koreaanse voetbalelftal vandaag eerst 1000 kilometer westwaarts naar de Chinese hoofdstad Beijing, om een dag later weer 800 kilometer oostwaarts te vliegen naar de hoofdstad van Noord-Korea. Optimaal is het niet, maar het hoort bij een wedstrijd tussen twee landen die sinds 1950 met elkaar in oorlog zijn, na drie jaar strijd een wapenstilstand afkon digden, maar nooit een vredes verdrag tekenden. Pas drie weken geleden beves tigde Noord-Korea officieel dat de 'voetbaloorlog' uitgevochten zal worden in Pyongyang. ,,Het was lange tijd onzeker of de wedstrijd daadwerkelijk daar zou plaats vinden'', vertelt de Rotterdamse zakenman Paul Tjia, die geregeld het geïsoleerde Noord-Korea bezoekt. ,,Dat hangt af van relatie tussen de landen. Die is nog niet zo goed als werd gehoopt.'' Het communistische Noorden heeft de afgelopen maanden de diplomatieke activiteiten met het pro-westerse zuiden gestaakt en zijn raketproeven opgevoerd, nadat een nucleaire top tussen de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un en de Amerikaanse pre sident Donald Trump mislukte. Tjia: ,,Zuid-Korea wil graag de banden aanhalen en zoekt sa menwerking met het Noorden. Op sportief gebied zijn al uitwis selingen. Die contacten verlopen vriendelijk, maar kunnen worden belemmerd door de politieke situatie.'' Zuid-Korea zal wel instructies krijgen om Noord-Korea niet te vernederen Afgelopen zomer werden de ge zworen vijanden aan elkaar ge koppeld tijdens de loting voor de Aziatische WK-kwalificatiepou- les. De gedachten gaan terug naar de kwalificatiereeks voor het WK in Zuid-Afrika (2010), toen Noord- en Zuid-Korea vier keer tegen elkaar moesten spelen. Noord-Korea speelde de thuis wedstrijden in het Chinese Shanghai. Het regime van de toenmalige leider Kim Jong-il weigerde de vlag van Zuid-Korea te hijsen en het volkslied van de zuiderburen te spelen, zoals de protocollen van de wereldvoet balbond FIFA voorschrijven. Het voorstel van Kim om als alterna tief een traditioneel Koreaans lied te spelen, weigerde Zuid-Korea. Na drie gelijke spelen werd de vierde wedstrijd in Seoel beslist in het voordeel van Zuid-Korea (1-0). De Noord-Koreanen waren woest. De scheidsrechter zou een geldig doelpunt over het hoofd hebben gezien en de Zuid-Kore- aanse president Lee Myung-bak zou de selectie in de voorberei ding een voedselvergiftiging heb ben bezorgd, waardoor de Noord- Koreanen nauwelijks op hun be nen konden staan. ,,Een theater van complot en zwendel'', aldus een verklaring uit Pyongyang. ,,Het is glashelder dat dit een op zettelijke poging van Lee Myung- bak is tot een confrontatie, voort gekomen uit onsmakelijke krach ten.'' De Zuid-Koreaanse bond noemde de beschuldigingen 'po litiek gemotiveerd en ongegrond'. Music#MeToo, begin dit jaar opgericht, heeft als doel 'slacht offers van seksualisering een stem te geven en dit ongewen ste gedrag binnen de muziek- branche tegen te gaan'. Voorals nog richt het bestuur zijn pijlen op de rap- en hiphopindustrie. De stichting wil dat grote pla tenlabels als TopNotch hun rap pers aan de gedragsregels van de labels zelf houden. Zo werd de rapper Frenna in Suriname ver oordeeld vanwege seks met een minderjarige en het filmen daarvan. Dat gedrag zou niet in lijn zijn met de Code of Con duct van de platenlabels en hun Amerikaanse moederbedrijven Universal en Warner. Music#MeToo startte eerder dit jaar in eerste instantie een juridische procedure tegen SPEC en TopNotch. Nu beide bedrijven een gesprek met de stichting hebben toegezegd, is de juridische procedure voorlo pig stopgezet, aldus de woord voerder van de stichting. maandag 14 oktober 2019 Het kabinet gaat huizenbezitters met een asbestdak helpen. Via een fonds kunnen zij straks geld lenen om de asbest veilig te laten verwijderen, nu een lande lijk verbod op daken met deze ziekmakende stof politiek is gesneuveld. Edwin van der Aa Den Haag - Stientje van Veldhoven, staatssecretaris Tonny van der Mee Rotterdam/Seoel -Remco Breukers, Korea-deskundige De twee belangrijkste Neder landse raplabels hebben toe gestemd in een gesprek met de stichting Music#MeToo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8