Onenigheid VVD en D66 over veestapel 7 Die twee uur kun je ook besteden aan het lezen van een goed boek Nee, moeder natuur zal echt niet trots zijn nu Eliud Kip choge heeft laten zien hoe ongeloof lijk hard hij kan lopen, reageert bioloog Midas Dekkers. De 34-jarige Keniaan legde de 42,195 kilometer af in 1.59.40. Dat is bijna twee minuten sneller dan zijn oude wereldrecord, al had hij er wel de hulp van 41 gang makers voor nodig. Daarom is deze nieuwe tijd niet officieel erkend. Maar toch, de twee uur geldt al jaren als een magische grens onder mara thonlopers. ,,Ik wil mensen inspire ren en duidelijk maken dat niemand gelimiteerd is'', reageerde hij dol gelukkig na afloop. Maar waar hardlopers in extase raakten over de buitengewone pres tatie, haalt Dekkers zijn schouders op. Zo bijzonder vindt hij het niet. Statistisch gezien is het volgens hem nu eenmaal zo dat als de mens maar genoeg pogingen doet, er altijd wel iemand opduikt die iedereen paf laat staan. Maar in het grote dierenrijk stelt deze prestatie volgens hem nog steeds helemaal niets voor. Wolven leggen zulke afstanden met gemak af, en sneller nog. ,,Als we op onze Olympische Spelen dieren zouden toelaten, zouden we geen enkel onderdeel winnen. Behalve speer werpen misschien - dat is wat lastig met hoeven. Maar verder slaan we een modderfiguur. De mens is name lijk een alleskunner en juist daar moeten we trots op zijn. Iemand die extreem goed is in één ding, kan ik niet bewonderen, want die is per definitie heel slecht in heel veel andere dingen.'' Nu is het geen geheim dat Dekkers niets opheeft met hardlopers of welke sporters dan ook. In zijn anti sportboek Lichamelijke oefening noemt hij sporten ongezond en nut teloos. Kijk naar dieren; die weten wel beter en sporten ook niet. ,,Licha- melijk is het misschien een knappe prestatie, maar geestelijk is het een symbool van onvermogen. Die twee uur kun je ook besteden aan het lezen van een goed boek. Daar heb je in mijn ogen veel meer aan.'' Mensen zijn volgens Dekkers ook niet gemaakt om hard te lopen. Er is wel een theorie die zegt dat mensen van oorsprong marathonlopers zijn geweest, omdat ze hard achter een prooi aan moesten lopen. Dat zou de reden zijn waarom mensen rechtop zijn gaan lopen, hun lichaamsbeha- ring grotendeels hebben verloren en een atletische bouw hebben gekre gen, maar Dekkers twijfelt aan dit verhaal. ,,Want zodra de mens het ge reedschap had uitgevonden, hoefde hij echt niet meer zo hard te lopen.'' Exceptioneel Urenlang harder dan twintig kilome ter per uur lopen is volgens Dekkers nog nooit ergens goed voor geweest. De mens is er ook niet op gebouwd. Wel voor zo'n 5,5 kilometer per uur. Extreme snelheid ziet de bioloog als een noodvoorziening die de mens heeft ingebouwd,. ,,Als je een keer een leeuw tegenkomt, kun je even al je krachten overstijgen zonder pijn en telt maar één ding: zo veel en hard mogelijk rennen. Maar zo'n noodver band moet je in het kistje laten zitten totdat het echt nodig is.'' Eén exceptioneel figuur als Kip- choge zegt volgens hem ook niets over de mensheid als geheel. ,,Dit be tekent echt niet dat we met zijn allen ineens heel hard willen gaan lopen. Al zal hij ongetwijfeld een inspiratie bron zijn voor een paar mensen van middelbare leeftijd die nu ineens denken dat ze ook nog wel een mara thon kunnen lopen. Wat ik heel onverstandig zou vinden.'' Met zijn opvatting druist VVD- Kamerlid Mark Harbers in tegen af spraken in de coalitie, stelt D66-Ka- merlid Tjeerd de Groot. ,,Dat we boeren helpen bij de omslag naar kringlooplandbouw óf bij een eer lijke uitkoopregeling, staat helder in het regeerakkoord, het klimaat akkoord én in de kabinetsreactie op het rapport-Remkes.'' Volgens Harbers gaat het echter 'niet om het aantal stuks vee'. ,,Als een boerenbedrijf in stikstofinstal laties investeert en daardoor amper uitstoot heeft, hoeft er geen koe of varken minder te worden gehou den'', zei hij zaterdag in een inter view met deze krant. Volgens De Groot, die vorige maand in deze krant nog pleitte voor een halvering van de veestapel, staat voorop dat er moet worden in gegrepen in de veehouderij om de stikstofuitstoot te verminderen. ,,Als we huizen willen bouwen en natuur willen beschermen, is dat nodig.'' Opvallend genoeg nuanceerde de VVD in een tweet gisteren het standpunt van Harbers. De partij zegt niet minder vee, maar minder stikstof te willen. Dat kan wel lei den tot minder vee, twittert de par tij. 'Vrijwilligheid: dat is waar het ons om gaat.' CDA-Kamerlid Jaco Geurts keert zich al langer tegen gedwongen krimp. ,,Daar zal ik me tegen blijven verzetten.'' Ook hij ziet, net als Har- bers, mogelijkheden om de uitstoot Er is veel woede, veel emotie. Het lijkt wel een wedstrijdje verplassen van stikstof omlaag te brengen met innovatieve technologie. Krimp van de veestapel is geen 'doel op zich', benadrukt Christen Unie-Kamerlid Carla Dik-Faber. ,,Maar dat betekent niet dat er niets verandert. Boeren die voldoen aan de milieunormen, kunnen gewoon door. Maar boeren die willen stop pen, bieden we ruimhartig die mo gelijkheid.'' Boude uitspraken zoals die van Harbers en De Groot wer ken contraproductief, stelt zij. ,,Het helpt niet als we ons in politieke discussies blindstaren op de mid delen.'' PvdA-Kamerlid William Moor- lag vraagt zich af of er sprake is van 'een beginnersfout' van Harbers, die na zijn staatssecretariaat bij Jus- titie en Veiligheid weer terug keerde in de Tweede Kamer. Vol gens de PvdA'er slaat de VVD'er met zijn uitspraken de plank mis. ,,Alsof er geen stelsel van fosfaat- en dierrechten bestaat. Dom, mislei dend voor boer en burger, olie op het vuur.'' Ook GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet noemt de uitspraken van Harbers 'explosief. ,,We zagen deze week al bij de behandeling van de landbouwbegroting dat de coalitie partijen hun onderlinge ergernis niet verborgen houden. Er is veel woede, veel emotie. Het lijkt wel een wedstrijdje verplassen.'' Dat is gevaarlijk, stelt ze. ,,We moeten gewoon met elkaar het probleem oplossen.'' maandag 14 oktober 2019 'Marathon in minder dan twee uur stelt niets voor' De Keniaan Eliud Kipchoge schreef zaterdag in Wenen geschiedenis door als eerste mens in minder dan twee uur de marathon te lopen. Toch is bioloog Midas Dekkers niet onder de indruk. ,,Als we dieren zouden toelaten tot de Olympische Spelen, winnen we geen enkel onderdeel.'' Raymond Boere Weesp Kijk op de site bij /video voor een verslag van de magische race van Kipchoge. Eliud Kipchoge (in wit hemd) tussen zeven gangmakers, terwijl hij de route volgt die met een laserstraal wordt aangegeven. foto ap Midas Dekkers FOTO ANNALEEN LOUWES u -Midas Dekkers, bioloog UM De recordtijd waarin de Keniaan Eliud Kipchoge in Wenen de marathon liep. Regeringspartijen VVD en D66 liggen met elkaar overhoop over de veestapel in Nederland. D66 houdt vol dat die moet worden ingekrompen. Volgens de VVD is dat helemaal niet nodig. Hanneke Keultjes Den Haag -Laura Bromet, GroenLinks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7