NYNKEDEJONG Stress zal in 10 jaar tijd ziekteverzuim flink doen stijgen Voorspelling Arbo Unie: 25 procent uitval 6 Voorzichtig optimisme over voorgang brexitgesprekken Column ^0 @Nynke Steeds meer Nederlandse werkne mers lijken last te hebben van werkgerelateerde stress- en burn- outklachten. Volgens Arbo Unie liegen de cijfers er niet om: de af gelopen twintig jaar is het aantal werknemers met een burn-out verdubbeld. De burn-out is eerder door TNO al uitgeroepen tot be roepsziekte nummer 1 in ons land, met 1,2 miljoen werkenden met vermoeidheidsklachten. Als we er niet snel iets aan doen, zal over iets meer dan tien jaar een kwart van de werknemers thuiszitten of minder inzetbaar zijn. Willem van Rhenen is hoogle raar aan de Nyenrode Universiteit en als stressexpert en bedrijfsarts verbonden aan Arbo Unie. Hij ziet dat het aantal opgebrande mensen hard oploopt in steeds meer secto ren. Zo heeft 20 procent van het onderwijspersoneel last van burn- outklachten en ervaart een kwart van de mensen in de zorg een te hoge werkdruk. Personeelstekort Ook jongeren blijven niet buiten schot: tot een kwart heeft last van stress- en burn-outklachten. ,,Deze cijfers laten zien waar de problematiek ligt. Tegelijkertijd is het een moeilijk aan te pakken probleem." Omdat de belasting al leen maar groter wordt, luidt Van Rhenen van Arbo Unie de nood klok. ,,Op dit moment hebben veel Veel sectoren kennen personeelstekorten. Daardoor krijgen werknemers het steeds drukker sectoren groeiende personeels tekorten. Daardoor krijgen men sen die aan het werk zijn het steeds drukker, wat mede weer leidt tot meer burn-outklachten." Deskundige Mascha Mooy van het adviesbureau Bye Bye Burnout schrikt van het cijfer. ,,Ik vind 25 procent wel veel, maar inderdaad, als we er niets aan doen, zal het ge tal inderdaad zo hoog kunnen op lopen." Mooy plaatst er wel een kanttekening bij: het is niets nieuws. ,,Ik roep het al vijf jaar. Maar het moet eerst uit de hand lopen voor we er iets aan doen." Volgens Van Rhenen helpt het niet voldoende om enkel naar de werkdruk of stressfactoren op het werk te kijken. Kijk juist waar mensen energie van krijgen, zodat ze andere, pittige taken óók aan kunnen. De mens heeft volgens hem drie basisbehoeften: autono- mie, verbondenheid en bekwaam heid. Kan ik genoeg inbrengen? Hoor ik erbij op het werk? Ben ik in staat om me te blijven ontwikke len? ,,De mens is van zichzelf heel creatief en wil graag iets toevoegen. Het is heel irritant als je dat wordt afgenomen. Als je werknemers niet down the drain wilt krijgen, moet je daarin investeren." Zelfstandigheid Zorg voor meer autonomie, advi seert ook Mooy. ,,Mensen zijn slimmer dan je denkt, geef ze dan ook de ruimte om daar iets mee te doen. Zorg ervoor dat ze hun eigen regie kunnen houden. Dat wil je als werkgever zelf ook." Geef men sen ruimte, maar toon wel betrok kenheid. Mooy: ,,Toon gemeende interesse in je mensen. Laat zien dat het niet alleen om geld en winst draait." Als een van je werk nemers een burn-out krijgt, praat er dan ook over. Het hoeft geen ta boe te zijn, vindt Mooy. ,,Het kan iedereen overkomen." En wat kunnen mensen zelf doen? Zorg voor rust, reinheid en regelmaat. ,,Ga bijvoorbeeld vaker wandelen, ga op tijd naar bed en eet gezond, bijvoorbeeld geen soep uit blik maar verse soep. Het zijn heel simpele tips", zegt Mooy. ,,Kies voor jezelf, probeer energie- vretende mensen te vermijden." De cijfers over stress en burn out spreken voor zich, maar de in- terpratie ervan kan uiteenlopen. Hoogleraar Wilmar Schaufeli, ar- beids- en organisatiepsycholoog aan de Universiteit Utrecht en de KU Leuven, liet eerder in deze krant weten dat het aantal mensen dat last heeft van burn-out stijgt, maar niet zo hard. Sterker nog, hij constateerde dat Nederlandse werknemers het minst last heb ben van burn-outs, vergeleken met 35 andere Europese landen. Dit weekend kon u in deze krant lezen hoe Amerika in de ban is van The Formula, een boek over hoe je je kinderen opvoedt tot succesvolle mensen. De schrijvers van het boek baseer den zich op talloze gesprekken met 'meesterouders', ouders van toppers, en die bleken er grofweg dezelfde opvoedtechnieken op na te houden. Dat resulteerde in acht rollen die je als ouder moet ver vullen: je moet ze onder meer sti muleren en prikkelen, je moet ob stakels wegnemen en je moet ze leren zelfstandig te opereren. Ik hoef dus maar acht rollen te vervullen om van mijn dochter de nieuwe Lieke Martens en van mijn zoon een wereldberoemd concert pianist te maken. Onzin natuurlijk en dat is meteen de kritiek op het boek: er zijn alleen ouders van succesvolle kinderen bekeken. Er zijn natuurlijk ook veel ouders die ook die acht rollen vervullen, maar wier kinderen heel gemiddeld uit pakten. Maar daarover lees je niet. Desalniettemin zullen alweer veel Amerikaanse ouders dit boek hebben gespeld en hun gedrag hebben aangepast. Al les voor de kinde ren. Maar hoe hoog is de druk die je daarmee op kinde ren legt? 'Lie- verd, wij hebben alles gedaan wat we moesten doen. Dat jij geen top- voetballer bent geworden, ligt echt aan jezelf.' Hoezo heb je nog een probleem? Er is toch voor ieder probleem een zelfhulpboek te vinden dat in ze ven stappen uitlegt hoe je slanker, succesvoller, gelukkiger en gelief der kunt worden? Heb je wel een moodboard gemaakt van wat je wilt? Heb je het wel gevisuali seerd? Nee? Logisch dat je nog niet steenrijk bent. Of zwanger. Of van de antidepressiva af. Uit die boeken kun je goede tips halen. Maar verder is het leven een aaneenschakeling van mazzeltjes, doorzetten, toeval en teleurstellin gen. En aan het einde van de rit ga je dood en dan ben je over som mige zaken erg tevreden en over sommige zaken wat minder. Geen enkel boek maakt je leven perfect. Als je niet oppast, ga je door al die zelfhulpboeken alleen maar focussen op wat er slecht gaat. En vergeet je helemaal dat je het eigenlijk al best goed doet. Als je niet oppast, ga je door die boeken over zelfhulp alleen maar focussen op slecht gaat ,,Er is nog veel werk te doen.'' Dat heeft EU- brexitonderhandelaar Mi chel Barnier gisteren ge meld aan de ambassa deurs van de EU-landen na een weekend van 'con structief' overleg met het Verenigd Koninkrijk. De gesprekken gaan maandag verder. Beide partijen besloten vrijdag de gesprekken te intensiveren. De druk is groot om in aanloop naar de EU-top van eind deze week vooruitgang te boe ken. Beide kanten zijn op timistisch over een ak koord. Tegelijkertijd houdt de EU vast aan de noodzaak een harde grens in Ierland te voorkomen. Nieuw onderzoek wees afgelopen weekend uit dat de brexitvoorstellen van premier Johnson een gro tere negatieve impact op de Britse economie heb ben dan het brexit-voor- stel van zijn voorganger May. Animo boeren voor actie groot Cipier brengt zijn gezin om maandag 14 oktober 2019 GO Zelfhuin Als we niets doen, zal in 2030 een kwart van de werkenden minder kunnen werken door stress en overbelasting. Dat is een voorspelling die dienstver lener Arbo Unie doet. Hoogle raar en stressexpert Willem van Rhenen luidt de noodklok. Sanne Wolters Rotterdam Willem van Rhenen. -Willem van Rhenen We verzelfhulpboekiseren. EVEN WENNEN BRUSSEL ZWOLLE De animo bij boeren om vandaag bij pro vinciehuizen te de monstreren is groot. Landbouworganisatie LTO Noord riep haar leden zaterdag op actie te voeren om af te dwingen dat de provinciale beleidsre gels over stikstof van tafel gaan. Vrijdag protesteerden boeren al bij provinciehuizen in Friesland en Noord Brabant. In Friesland zijn de stikstofmaatre gelen geschrapt. ROME Een Italiaanse gevan genisbewaarder heeft zijn vrouw en beide dochters (12 en 18) omgebracht. Daarna heeft hij zichzelf in de buurt van de stad Foggia van het leven beroofd, waarschijnlijk met zijn dienstwapen. Voordat de man zelf moord pleegde, belde hij de politie om die op de hoogte te brengen van zijn daad. Col lega's wisten niet dat de man met proble men kampte. Schaatsers maken voorzichtig de eerste slagen op het ijs. Op de Jaap Edenbaan in Amsterdam is het schaatsseizoen zaterdag weer begonnen. Volgens de traditie bedraagt de toegangsprijs op de eerste dag 20 cent. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6