Delftse Syriëgangster: 'Onze kinderen moeten hier nu weg' 5 SYRIË IRAK Turkije Erdogan Turkse Koerden PKK Rusland Poetin Koerdisch leefgebied Syrische Koerden YPG Damascus Iran Vrije Syrische Leger VSL Islamitische Staat (IS) er honderden IS-strijders en hun fa milies ontsnapt. Velen hier in Koer disch gebied zijn als de dood dat de IS-strijders, gesteund door lokale Arabische stammen die ook anti- Koerdisch zijn, een bloedbad aan richten onder de verzwakte Koerden. Achterbak ,,We zijn al sinds woensdag onder weg uit Ras al Ayn", vertelt een Koer dische vrouw die met haar zeven kinderen in de open achterbak zit van een pick-uptruck, in de buurt van een SDF-checkpoint buiten Qa- mishli. „Overal waar we stoppen is het oorlog", vervolgt ze. „Steeds weer Turkse beschietingen en bombarde menten. We willen nu naar het oos- ten van Syrië, richting Irak. Er is geen andere weg." Een man komt aangelopen. Hij heet Kaniwar, zegt hij. ,,Ik wil zeggen dat ik heel blij ben dat Nederland - net als andere Europese landen - heeft besloten tot een wapenem bargo tegen Turkije. Dit is zeer be langrijk. Nederland bedankt!" Maar een wapenembargo gaat deze oorlog niet stoppen. Wat zou volgens meneer Kaniwar een realistische op lossing zijn voor dit conflict? Hij hoeft niet lang na te denken. ,,Een no-flyzone boven Noord-Syrië", zegt hij. „Hierdoor kan Turkije ons niet langer bombarderen. Wij hebben geen luchtmacht. Laat de Turken maar hier komen zonder hun vlieg- Wat is dit voor waanzin? Vorige week was alles nog normaal tuigen. Dan kunnen we een eerlijk gevecht aangaan." Zo'n honderd meter verderop is er een Turkse mortier ingeslagen op een onverharde weg. Een huis is licht be schadigd. Aan het einde van de straat staan allemaal schoenen voor een deur. Binnen staan zeven mannen bezorgd rondom een bed. Erin ligt Jankiz Ahmad Murad. Aan z'n arm een infuus, z'n benen beschadigd. Hij is gewond geraakt tijdens de mor tieraanval in de straat. ,,Het gaat wel, maar het was een grote schok", kreunt Murad. ,,Ik liep gewoon op straat en plotseling: boem! Daarna lag ik in m'n eigen bloed op straat." In Qamishli heerst chaos. Een an dere stad, Kobani, is omsingeld door het Turkse leger, islamisten en rond dolende IS'ers. De bevolking is rade loos. Het lukt om via de telefoon con tact te maken met Kobani. Maar de mevrouw aan de andere kant van de lijn kan alleen maar huilen. En ook haar kinderen krijsen op de achter grond. De steden Ain Issa en Ras al Ayn worden gebombardeerd. Islamisten veroveren Koerdische gebieden. En de Amerikanen trekken zich zondag definitief terug uit Noord-Syrië. Een snoepverkoper is woedend. ,,Waarom laat de wereld toe hoe we gezuiverd worden door Erdogan? Wat is dit voor waanzin? Vorige week was alles nog normaal hier en nu dit!" Volgens cijfers van de AIVD zitten 35 vrouwen en 90 kinderen gevan gen in de twee detentiekampen Al Hol en Al Roj. Hafida zit vast in Al Roj, dat binnen de door Turkije be oogde bufferzone in het noorden van Syrië ligt. Vlakbij de frontlinie dus. Hafida, die getrouwd was met de dit jaar omgekomen Dordtse Syrië- ganger Thijs B., wordt al twee jaar vastgehouden in het kamp, met haar drie jonge kinderen. Maar de situatie is nu dreigender en onze kerder dan ooit. ,,Ze zijn echt bang. Het enige wat ik kan doen, is ze ge ruststellen. Terwijl ik zelf de angst ook voel en niet weet hoe het nu verder moet." Berichten dat er bijna geen solda ten meer in het kamp zijn, kloppen volgens haar niet. Maar de sfeer is wel behoorlijk gespannen. ,,We zijn bang dat zodra er chaos ontstaat de radicale vrouwen hun kans grijpen en ons iets aan gaan doen. We lo pen echt gevaar en zijn bang voor onze kinderen. De sfeer op het kamp is gespannen, er wordt tegen ons gezegd dat we achtergelaten gaan worden. Ik hoop dat Neder- Hafida: ,,Ik zal mijn straf aan vaarden." FOTO VIDEOSTILL BBC land deze onschuldige kinderen een kans geeft en ze weghaalt voor het te laat is. Ze hebben al genoeg meegemaakt. Ik en de rest, we dea len met de keuze die we hebben ge maakt. Ik wil helemaal geen slacht offer zijn of spelen, noch medelij den. Als ik in Nederland ben, zal ik iedere straf van een rechter aan vaarden." Hafida zit naar eigen zeggen met zes andere Nederlandse vrouwen en vijf Belgische vrouwen in het kamp. Gebruik maken van eventu ele chaos om het kamp te ontvluch ten, wil ze niet. Vluchten met drie kleine kinderen is een veel te groot risico. Ze hoopt nog steeds op een terugkeer naar Nederland. ,,Ik zit er inmiddels twee jaar en er is geen mogelijkheid om weg te komen. Ik wacht liever op een officiële weg van Nederland.'' Naast de dreigende oorlog wordt medische hulp en voedsel ook steeds schaarser in het kamp. ,,De winkels op het kamp zijn bijna leeg. Internationale hulpverleners zijn hier nooit geweest. Het Rode Kruis komt een keer per twee a drie maanden." Advocaat André Seebregts verte genwoordigt Hafida en negentien andere vrouwen uit de twee deten tiekampen. Dat de Nederlandse overheid bezig is met een mogelijke terugkeer van de Syriëgangers, is duidelijk. Maar volgens Seebregts is er geen duidelijke verandering in de koers, nu de situatie is geësca leerd. ,,Een gecontroleerde terug keer is het beste.'' maandag 14 oktober 2019 GO Tal Abyad QamislïH IS-gevangenkamp 50km Voor Recip Tayyip Erdogan zijn alle Koerden 'terroristen'. Hun succes op het slagveld wakkert de droom van een onafhankelijke staat aan. Nu de VS de Koerden laten vallen wil Erdogan korte metten met hen te maken. Erdogan is allergisch voor de PKK en haar strijd voor autonomie. Voor hem is de YPG in Syrië een verlengstuk van de pKk, die in 2015 haar gewapende strijd in Turkije hervatte na een bestand van twee jaar. Vladimir Poetin wint met de oorlog aan invloed in het Midden-Oosten. Hij heeft in Syrië een eigen marine- en luchtmachtba sis. Officieel verzet Rusland zich tegen de Turkse inval maar het kijkt graag toe hoe de Koerden nu klappen krijgen. Turkse inval in bufferzone Raqqa Deir-Ezzor De YPG leidt de Syrische Democra tische Krachten (SDF), een coalitie met kleinere Arabische strijdgroepen. De SDF veroverde met westerse steun het noordoosten van Syrië en leidde het offensief tegen IS. Assad en Rusland lieten hen ongemoeid. Ze bewaken kampen met IS-strijders. Bagdad Iran steunt zijn sjiitische 'bloedbroeder' Assad met olie, geld en manschappen. In de ogen van Iran is Syrië een belangrijk deel van zijn 'sjiitische as' die van Iran tot in Libanon loopt. Net als Assad protesteert Teheran luid tegen de Turkse inmenging. Steunt Turkije bij de inval. Het bestaat uit radicale soennitische, salafistische milities. Het leunt op Turkije en Qatar en strijdt tegen Assads regeringsleger, IS en de Koerden. Kjjkopde site: Het is dringen op het Syrische slagveld. Een uitvoerige uitleg over de strijdende partijen In sneltreinvaart creëerde IS een eigen staat. Met de val van het kalifaat is IS niet vernietigd. Duizenden strijders zitten in gevangenkampen. Als zij door de Turkse inval ontsnappen is IS spekkoper. wereld deze zuivering toe? -snoepverkoper ,,We horen al sinds een paar dagen F16's, drones en helikop ters boven ons in de lucht. De kinderen zijn echt bang.'' De Delftse is een van de Neder landse Syriëgangers in de de tentiekampen in Noord-Syrië. Till Behne Delft/Al Roj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5