Van Porno Blond tot Hemelsbruin: Bierfestival Wissenkerke heeft het BEVELANDEN EN THOLEN 19 CONTACTDAG ONTMOETEN EN UITWISSELEN VAN ERVARINGEN Ernst Jan Groeneveld kijkt je gewoon aan als hij met je praat. Toch heeft hij een vorm van autisme. Groeneveld merkt dat veel mensen er een verkeerd beeld bij hebben. ,,Het stigma is nog altijd erg groot. Sommige mensen denken dat je gestoord bent, maar het is een stoornis." Groeneveld organi seerde zaterdag de PAS contactdag voor de tweede keer in Grand Café Jersey op de Grote Markt in Goes. PAS is de lan delijke vereniging voor mensen met een vorm van autisme. Maan delijks zijn er in het hele land bij eenkomsten. ,,Hier kun je kennis maken met gelijkgestemden en er varingen uitwisselen", zegt Groe- neveld. Enorme stress Bijna twintig mensen kwamen op de middag af. De helft uit Zeeland, de rest elders uit het land. Emile is vaste gast. Hij bezoekt de contact dagen inmiddels enkele jaren. ,,Nog altijd heb ik vooraf enorme stress", zegt hij. ,,De eerste keren moest er altijd iemand mee. In middels ga ik zelfstandig. Wel spreek ik altijd op het station af. Dan bouwt de groep geleidelijk op. Dat is minder angstaanjagend dan een zaaltje binnenstappen waar iedereen je aankijkt." Mensen met een vorm van au tisme, zoals het syndroom van As- perger, hebben doorgaans meer moeite met het ontcijferen van ge drag. Het ontbreekt ze aan sociale finesse. Dit gemis aan intuïtief so ciaal gevoel proberen ze soms te verbloemen met intelligentie. Vaak blinken ze uit in een speci fiek gebied. Van kinds af aan krij gen ze regelmatig een label mee als onbeleefd, introvert of gedragsge stoord. Wie met Tanja praat, een twinti ger, herkent daar niets van. Toch kreeg ze onlangs de diagnose au tisme. ,,Een bevrijding", zegt ze. ,,Tijdens mijn werk liep ik constant tegen hetzelfde probleem aan: din gen niet goed kunnen organiseren. Ik probeerde de fouten die ik maakte te maskeren. Dat kostte ontzettend veel energie. Nu ik de diagnose heb, kan ik mezelf zijn. En accepteren mijn collega's ook dat het niet altijd goed gaat." Acceptatie Toch krijgt Tanja in haar directe omgeving niet de acceptatie waar naar ze op zoek is. ,,Vrienden zeg gen: jij bent niet autistisch. Zelfs Het is geen kwestie van niet willen, maar van niet kunnen mijn ouders accepteren het niet. Vaak hebben mensen er een ver keerd beeld bij. Bij vrouwen valt autisme vaak minder op. Wij kun nen het beter camoufleren. Zo heb ik mezelf aangeleerd mensen aan te kijken. Terwijl ik dat van nature absoluut niet graag doe. Dat kost enorm veel energie." Juist van wege dat gebrek aan acceptatie wil Tanja niet met haar echte naam in de krant. Dat geldt ook voor Emile en de rest van de groep. ,,De acceptatie is nog altijd ver te zoeken", zegt hij. „Autisme is een stoornis, maar sommige mensen denken dat je gestoord bent. Om dat je niet van verjaardagen of bor rels houdt. Geen gesprek over koe tjes en kalfjes kunt voeren. Het is geen kwestie van niet willen, maar van niet kunnen." Zelf raakt Emile snel overprik keld. ,,We zijn speciaal hier boven in dit zaaltje gaan zitten. Dan heb je niet de muziek, het geroeze moes en gerinkel van glazen zoals beneden bij de bar. Dat is iets waar we allemaal slecht tegen kunnen." Met een proefglaasje in de hand starten Wisse en zijn vrienden met een stevig, donker biertje van de Middelburgse brouwer Baardaap. „Lekker zoet", zegt hij. Bezoekers hebben de keuze uit meer dan der tig biersoorten. Van blond tot tripel en van IPA tot quadruppel. Met op vallende namen als Porno Blond en Zeeuwse Zonneschijn. Het Bierfestival in Wissenkerke vindt voor de derde keer plaats. Met Hugel uit Kortrijk en Baardaap uit Middelburg als gastbrouwers. Het leuke van zo'n festival is dat je constant nieuwe ontdekkingen doet Halverwege de middag druppe len de bezoekers langzaam binnen. Zoals de Belg Nicolai Fierens uit Mortsel, die zijn voeten laat rusten op een bankje. Hij heeft net tien ki lometer door de polder gelopen. In de regen. Aan het Bierfestival ging een wandeltocht vooraf. Met dertig deelnemers valt de belangstelling voor medeorganisator John Baaij tegen. ,,Wat wil je met dit snert- weer", zegt hij. Samen met Peter de Looff van Café De Kroon probeert hij het festival uit te bouwen tot een feestje voor heel het gezin. Met een springkussen voor de kinderen en een paard met wagen die met ge zinnen door het dorp rijdt. Ondertussen drinkt Fierens zijn biertje op. Een Lagunitas van stads- brouwerij Het Anker uit Meche- len. ,,Die kende ik nog niet. Dat is het leuke van zo'n festival. Je doet constant nieuwe ontdekkingen." Het Bierfestival startte vrijdag avond met een vijfgangendiner en eindigde zaterdagavond met een optreden van de Colijnplaatse folk- band Molly Malone. maandag 14 oktober 2019 BE Autisme is nog altijd een taboe Timo van de Kasteele Goes - Emile, bezoeker contactdag Op een druilerige zaterdagmid dag kun je met je vrouw de stad in gaan of met vrienden biertjes proeven bij café De Kroon in Wis senkerke. Dat laatste is wat Tom Wisse uit Kamperland doet. „Smaakt goed, die Chubby Chimp." Timo van de Kasteele Wissenkerke - Nicolai Fierens, bezoeker Ernst Jan Groeneveld organiseert de PAS contactdag Zuid-Nederland. foto johan van der heijden Medeorganisator John Baaij (geruite blouse) met enkele bier proevers aan de bar. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52