Reuzenpompoen van ruim 65 kilo 'Bezwaar f iets-voetpad Zeepeduinen onterecht' SCHOUWEN-DUIVELAND 19 MANNENDAG STEVIG Barbier Mark Koorneef is net klaar met knippen en kijkt eens om zich heen. Het is zaterdagmiddag op een regenachtig Havenplein in Zierikzee. 'Zijn' Mannendag doet het goed en trekt gewoon veel volk. Het is de tweede keer dat het centrum van Zierikzee met zijn oude brommers, auto's, bier, kracht proeven en rockmuziek hang- plaats is voor mannen. Koorneef, van Barbershop Van Dam, houdt de dag samen met InZzee. Dat het er nog steviger aan toe gaat dan vo rig jaar, zoals hij aankondigde, komt uit. Klassiekers Zo zijn er zijn meer classic cars, sommigen met de motorkap om hoog om alles wat er onder zit te showen. Zeker de Delorean van Coen Brooshooft trekt veel bekijks. Hij kocht 'm een paar jaar geleden van iemand uit de States, uit New Jer sey om precies te zijn. Met zijn vleugeldeuren lijkt-ie zo uit Back to the Future te komen. Ondertussen heeft de Schouwse band Gruss bezit genomen van het Havenplein. Mannendag, daar hoort natuurlijk stevige rock bij. Maar ook het mildere Bohemian like you en Proud Mary klinken lek- ker tussen de Zierikzeese cen trumbebouwing. Natuurlijk laten de mannen zich niet afschrikken door de neerslag. Hoewel het publiek wel wat min der lang blijft, zegt Koorneef ter wijl hij bedenkelijk naar boven kijkt. Maar ach, met een paraplu of staande onder de overkappingen bij de bar met speciaalbier is het goed uit te houden. Jan Kloet en zijn vriendin Ina Groenendijk uit Noordgouwe zijn er zelfs de hele dag. Helemaal eer lijk is die vergelijking niet, want hun felrode Corvette staat tussen Als ik iedere keer een euro kreeg als iemand er een foto van maakte, was ik rijk een rijtje aandachtstrekkende au to's. ,,Als ik iedere keer een euro kreeg als iemand er een foto van maakte, was ik rijk", zegt Kloet met een lach. Vaste bezoekers van Schouwse evenementen zullen 'm wel vaker hebben zien staan, want ook op de Burghse en Brouwse dag staat hij er met zijn Corvette. ,,Om een beetje te showen." Krachtproef Kloet is nog niet uitgesproken of twee flinke metalen palen vallen met een klap neer. Ze zijn meege nomen door de mc Atlanta-clan uit Heinkenszand en bedoeld om een krachtproef mee te doen. Je houdt ze in de lucht met metalen kettingen en wie het het langst kan voorkomen dat ze naar bene den vallen, wint een (bar)bierpak- ket. En een eindje verder geeft de in kilt gestoken clan een demon stratie truck-pulling. ,,Mannendag is echt iets voor Zierikzee en Schouwen-Duive- land", legt Koorneef uit. ,,Dat vind ik belangrijk. Toeristen vermaken doen we maar op een toeristen- markt. Het zorgt er ook voor dat er buitenom het seizoen wat te doen is. Nu is het Havenplein vol. An ders was het helemaal leeg ge weest." Michiel Bouwman Zonnemaire Niks weet-ie van pompoenen, be kent Evert van Dilst lachend. Maar de eigenaar van d'Ouwe Smisse in het dorp doet graag 't één en ander om het dorp bij elkaar te brengen. En dus daagde hij de inwoners in mei uit: kweek een zo groot moge lijke pompoen en voorspel alvast hoe zwaar die wordt. Margaret Ross weet wél wat van pompoenen. 65 kilo en een beetje, weegt haar groot ste exemplaar. Gekweekt in de ach tertuin. Wie volgend jaar mee wil dingen naar de hoofdprijs, doet er goed aan om haar raad over te ne- De zaadjes in een los potje en een bedje van stro. Aandacht is het geheim men. Het geheim? „Aandacht. Ik heb de zaadjes niet zomaar in de grond gestopt, maar even in een los potje gedaan. Zo kunnen de muizen de zaadjes niet opeten en de slakken de blaadjes niet aantasten." En niet te vergeten: het bedje van stro, dat verrotting voorkomt. Mening pom poen is daar door gesneuveld, weet Van Dilst. ,,79 zaadjes werden opge haald, en zeventien pompoenen zijn ingeleverd." De grootste der Zonnemairse reuzenpompoenen moesten zater dag per kruiwagen door het dorp vervoerd worden om gewogen te kunnen worden. Van Dilst: ,,Er ont stond onderlinge strijd. Dat is heel leuk." Zelf plantte de restaurantei genaar zijn zaadjes in een groen strook aan de overkant. ,,Da's niks geworden. Ik kan alleen wat miken van pompoenen." Of de prijswin nende pompoen van Ross ook goed smaakt, wordt binnenkort getest. Van Dilst brengt het exemplaar vol gende week naar het dorpshuis, waar-ie bereid wordt in een maal tijd voor de dorpsbewoners. BURGH-HAAMSTEDE De be zwaarmakers tegen de aanleg van een fiets-voetpad bij de Zeepedui- nen staan niet in hun recht. Ten minste, dat vindt de provincie Zeeland, schrijft ze in een brief aan de Raad van State. Wanneer precies is niet duide lijk, maar ergens in de komende maanden behandelt de raad de protesten van de Stichting Na tuurbehoud Kop van Schouwen en twee particulieren tegen de aanleg van het fiets-voetpad. Natuurbescherming Maar volgens de provincie hoeft het helemaal niet tot een inhou delijke behandeling te komen, omdat het volgens haar niet dui- delijk is wat de stichting allemaal doet om de natuurwaarden in het gebied te beschermen. Ook de protesten van twee par ticulieren zijn wat de provincie betreft ongeldig. 'Het is wat ons betreft niet duidelijk dat zij enige hinder ondervinden van de om vorming van het wandelpad', schrijft ze in de brief. Net als die van Stichting Natuurbehoud, zouden zij niet-ontvankelijk ver klaard moeten worden. De provincie verleende de ver gunning voor het fiets-voetpad al in 2017. De particulieren en de Stichting vochten dat zonder suc ces aan bij de Zeeuwse rechtbank, waarna in hoger beroep gingen bij de Raad van State. maandag 14 oktober 2019 SD Met krachten smijten op Havenplein Michiel Bouwman Zierikzee - Jan Kloet, eigenaar Corvette California Giant heet-ie, de pom poensoort die inwoners van Zonnemaire afgelopen zomer konden kweken om de eerste titel van pompoenkoning binnen te slepen. Het werd een konin gin: Margaret Ross. - Margaret Ross, pompoenkoningin Coen Brooshooft (met pet) trok veel bekijks met zijn Delorean tijdens Mannendag in Zierikzee. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50