In Polen krijgt PiS het voor 't zeggen Heineken laat Holland Heineken House opgaan in nieuw landenpaviljoen 3 RECORD 2,014 METER „Heerlijk, een record waar je niets voor hoeft te kunnen.'' Janneke van Loo lacht. De trotse moeder van drie lange zonen kan binnenkort zomaar het wereldrecord 'langste gezin' op zak hebben. Dit is volgens ons het langste gezin ter wereld. Maar wat vindt Guinness? Sjoerd Zegwaard (2 meter 1 centi meter) herkent dat gevoel meteen. De geboren en getogen Beekberge naar staat dicht bij de realisatie van die jongensdroom. Als vader van wat ongetwijfeld het langste gezin ter wereld is, nam hij een half jaar gele den een kijkje op het internet. ,,Ik was benieuwd of zo'n record bestond en hoe lang dat gezin dan zou zijn.'' De uitkomst toverde een glimlach op zijn gezicht. 1.92 meter. Een getal dat verbleekt bij het gemiddelde van zijn eigen gezin. ,,De details achter het huidige record hebben we niet kunnen vinden'', zegt Rinze Zeg waard (2.12 meter). ,,Ik las ergens dat een Indiase familie het record zou hebben. Zeker weten doen we dat niet.'' Wat wel zeker lijkt is dat ergens ter wereld een gezin binnenkort een we reldrecord kwijt is. Vader Sjoerd be- sloot er een half jaar geleden name lijk werk van te maken. Hij had een paar keer contact met Guinness om tot een officiële poging te komen. ,,Zo'n titel lijkt ons toch wel grappig, maar er komt behoorlijk wat bij kij ken'', aldus Zegwaard. ,,We kregen twee A4-tjes vol met regeltjes waar aan we moeten voldoen.'' Goede bekende Gerard Nijkerk bood uitkomst. Hij schakelde, als ver pleegkundige van het Gelre Zieken huis Apeldoorn, zijn contacten in. Gisteren kon het gezin daar in een ECG-kamer terecht om van een pro fessionele stadiometer gebruik te maken. Dokter Pieter-Jan van Balen was bereid om in zijn vrije tijd de metingen te verrichten. Nijkerk zorgde er met film- en fotocamera voor dat alles stap voor stap werd vastgelegd. En technische man Marcel Steenbergen checkte nog eens of alles aan de eisen voldeed. Het vijftal lange mensen werd door de dag heen drie keer gemeten. Steeds op twee verschillende manie ren. Zowel liggend als staand. ,,We denken dat we aan alle regels hebben voldaan. Het is een kwestie van alle bewijsmiddelen opsturen en dan wachten op het oordeel van Guin ness.'' „Lengte is binnen ons gezin al tijd al wel een dingetje'', zegt Dirk (2.06 meter). ,,In Nederland kijken mensen niet snel vreemd op, maar in het buitenland is dat anders.'' ,,Dan worden we nagestaard en willen mensen vaak met ons allemaal op de foto'', zegt moeder Janneke (1.86 me ter). ,,Dat doen we dan altijd graag.'' Sjoerd jr (2.02 meter) heeft op spor tief vlak veel baat bij zijn lengte. Met zijn 16 jaar is hij de jongste volleybal ler in de eredivisie. Hij maakt deel uit van het Talent Team en zit in Jeugd Oranje. ,,We zitten met ons team in- In het buitenland willen mensen vaak met ons allemaal op de foto tern op Papendal'', legt Sjoerd jr uit. ,,Dus ik zit bijna altijd tussen lange mannen.'' De gemiddelde lengte van het ge zin had zeer waarschijnlijk nóg lan ger kunnen zijn. De 20-jarige Rinze liet zich zes jaar geleden opereren. ,,De dokters zeiden toen dat de kans heel klein was dat ik zonder ingreep kleiner dan 2.20 meter zou worden.'' En dus werden bij zijn knieën de groeischijven 'vernield'. ,,Want die prognose werd me toch te gortig.'' De partij van premier Mateusz Morawiecki lijkt 43,6 procent van de stemmen te krijgen. Partijlei der Jaroslaw Kaczynski heeft de overwinning opgeëist. De grote vraag vooraf was niet of PiS de grootste partij zou wor den, maar of de partij alleen zou kunnen gaan regeren. Uit de eer ste exitpolls lijkt het erop dat dit lukt. De partij krijgt waarschijn lijk 239 zetels in het parlement dat 460 zetels telt. De oppositie partij van EU-president Donald Tusk lijkt tweede te worden met 27,4 procent. In Polen worden deze verkie zingen als de belangrijkste in de afgelopen jaren gezien. Mora- wiecki wil minder invloed van de Europese Unie in zijn land. Hij heeft de sociale uitkeringen flink verhoogd. De oppositie noemt dat verkiezingsfraude. De afgelopen jaren is de popu lariteit van PiS alleen maar toe genomen. Bij de vorige verkie zingen beloofden ze de staat te saneren. Niemand geloofde er in, want de partij had al acht verkie zingen verloren, maar de Polen hadden zo hun buik vol van heersende liberalen dat ze PiS aan de macht hielpen. De beloftes werden ook nog eens ingelost. Het minimumloon ging met 34 euro omhoog naar 453 euro, de pensioenleeftijd voor mannen van 67 naar 65 jaar, er kwam meer belastingvoordeel voor kleinverdieners en van het tweede kind krijgt elk huishou den per kind een toelage van 120 euro. Zelfs tegenstanders van PiS moesten erkennen dat de partij sociaal gezien goede dingen doet. Maar ze zien met afschuw hoe PiS nu recht op zijn andere doel afgaat: heerschappij over Polen. PAPENDAL Na ruim een kwart eeuw houdt het Holland Heineken House bij de Olympische Spelen in Tokio op te bestaan als zelfstan dig supportershome. Sponsor Hei- neken blijft wel betrokken bij een nieuw zogeheten TeamNL Tokyo Center, dat wordt geleid door NOC*NSF en deze zomer een plek krijgt aan de Baai van Tokio. De bierbrouwer wil zich op de huldigingen van de Nederlandse sporters en het bouwen van een feestje concentreren. Volgens Hans Erik Tuijt, sponsordirecteur van Heineken, is het Holland Hei- neken House in ruim een kwart eeuw uit zijn voegen gegroeid. Be halve plek voor tienduizenden Ne derlandse sportfans, is er inmid- dels een speciale atletenlounge, een koninklijke loge en een ruimte voor ambassadepersoneel. Tegelijk bleef Heineken financieel verant woordelijk. ,,Dat vonden wij on- tEr kunnen1500 fans per avond in, een kaartje kost 15 euro Het nieuwe landenpaviljoen gaat TeamNL Tokyo Center heten en opent al op 1 juni 2020, ander halve maand voor de spelen. ,,De eerste vier tot vijf weken organise ren we een TeamNL Expo, waar Nederlandse bedrijven zich in Japan kunnen presenteren'', ver telt Gerard Dielessen, directeur van NOC*NSF. Het Holland Hei- neken House is vervolgens alleen tijdens de spelen open. De locatie van het Holland Huis nieuwe stijl is op nog geen kilo meter van het atletendorp. Er is ruimte voor maximaal 1500 fans per avond. Een andere aanpassing: een toegangskaartje gaat 15 euro kosten. Economie maandag 14 oktober 2019 Afgemeten op weg naar titel 'langste gezin ter wereld' Jeroen Pol Beekbergen Dat dekselse Guinness Book of Records, welk kind bladerde er niet doorheen? Dromend van een eigen record, een eigen plekje in het boek. ■ifjjr Dokter Pieter-Jan van Balen checkt de lengte van Rinze. fotos rob voss - Janneke van Loo, moeder De PiS is de grote winnaar van de Poolse parlementsverkie zingen. Dat blijkt uit de eerste exitpolls. Daarmee kan de partij alleen gaan regeren. ANP Rotterdam/Warschau PiS nam populaire maatre gelen zoals het verlagen van de pensioenleeftijd naar 65 jaar logisch", zegt Tuijt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3