8 ZEELAND Eliud Kipchoge doorbreekt in Wenen magische grens van 2 uur op marathon Kosgei opvolgster van Radcliffe Moscow Nights weegschaal. Wanneer de 34-jarige Keniaan zo'n uur later achter de mi crofoons aanschuift, volgt eerst een ode aan het begeleidingsteam, zijn familie, zijn coach. Voor hem staat een glazen beeldje met moleculen, zijn levensspreuk 'no human is li mited' en zijn eindtijd. Naast hem zit Jim Ratcliffe, de rijke Brit van Ineos die deze speciale marathon heeft gefinancierd. Kipchoge: ,,Ik wilde een positief bericht de we reld insturen en dat is gelukt. Mijn boodschap is 'no human is limited' en die boodschap zit nu in ieders hoofd. Ik ben de gelukkigste man op aarde." Glimlach Vanaf de start om 8.15 uur heeft hij zich achter zijn tempomakers ge plaatst en wordt nauwelijks afge weken van het strakke schema. Kipchoge oogt kalm. Na ruim an derhalf uur zien we soms een glim lach, zijn manier om de pijn te ver drijven. Met nog 500 meter te gaan, komen de wilde handgebaren. Het oppeppen van het publiek, het te ken voor zijn tempomakers om op zij en naar achter te gaan. Voor het eerst pakt Kipchoge de kop, met een machtige versnelling solerend naar zijn historische eindtijd op de 42 kilometer en 195 meter. ,,Het mooiste moment in mijn leven. Het was tijd om geschiedenis te schrij ven", vertelt Kipchoge, die aangeeft dat de uren vóór zijn marathon de zwaarste uit zijn leven waren. Hij voelde zich zwak, had twijfels. ,,De druk op mijn schouders was heel groot. Ik kreeg de afgelopen periode telefoontjes en berichten van heel veel mensen. Maar als je gebeld wordt door de president van Kenia en door andere high profile people zorgt dat voor een heel hoge druk." De 1.59.40 gaat niet de boeken in als wereldrecord. Dat blijft staan op zijn in Berlijn gelopen 2.01.39. In Wenen zijn innovaties en aanpas singen doorgevoerd, die niet vol doen aan de regels van de interna tionale atletiekfederatie. Maar al die innovaties maakten wél de sprong in de tijd op de marathon nu al mo gelijk. Zo werd hij door liefst 41 tempomakers geholpen. Ze stapten in groepjes in, uit en weer in. En ze liepen exact op schema, doordat een uit een auto geprojecteerde groene laser het ideale tempo aan gaf. De drank en gelletjes werden Kipchoge door Nederlander Valen- tijn Trouw vanaf de fiets aangege ven. Cynici zien deze Ineos 159 Chal lenge vooral als een commercieel evenement en willen pas van sport geschiedenis spreken als een mens onder de 2 uur duikt op een stads- marathon. Kipchoge haalde vooraf al zijn schouders op. Hij weet dat hij de 42 kilometer en 195 meter heeft gelopen op twee benen en met een heel harde kop. Met een verschroei ende gemiddelde snelheid van 21,15 kilometer per uur. ,,Er bestaat geen wereld zonder verschillende me ningen. Maar mijn doel was om ge schiedenis te schrijven. De barrière te breken. En aan te tonen dat de mens geen grenzen heeft." WERELDRECORD De grootste marathonloper aller tijden was hij al. Maar met zijn tijd van 1.59.40,2 heeft Eliud Kipchoge zaterdag in Wenen ook de magische grens van 2 uur doorbroken. Eliud Kipchoge wordt vaak be schreven als een monnik. Volledig zen. Onmogelijk om uit zijn even wicht te brengen. Zelfs na zijn olympische titel of bij zijn elf over winningen in stadsmarathons was hij altijd ingetogen. Maar op deze dag, 12 oktober 2019, is hij uitzinnig. In pure euforie loopt hij de ge schiedenisboeken in. Met borst klopperij en grootse gebaren. Na de finish springt hij in de armen van zijn vrouw. Zij is voor het eerst met hun drie kinderen naar een marathon afgereisd. Daarna volgt de omhelzing met zijn trouwe coach Patrick Sang. Groot is de lach als hij op de Hauptallee in het Pra terpark in Wenen wordt gejonast. Achter hem de bevroren cijfers op de klok. Kipchoge is voorgoed de man van 1 uur 59 minuten en 40 se conden, en vooruit: twee tienden om volledig te zijn. Een tijd voor de eeuwigheid op de klassieke afstand. Onder de 2 uur, tot voor kort voor onmogelijk gehouden, maar nu mogelijk gemaakt door samenwer king tussen de grootste marathon loper ooit en innovaties uit de we tenschap. Zelfs tijdens het feest gaat het verzamelen van data door. Kip- choge stapt in de finishstraat op een Bestel tickets op pzc.nl/moscow maandag 14 oktober 2019 'De gelukkigste man op aarde' CHICAGO De Keniaanse Brigid Kosgei heeft in Chicago het we reldrecord op de marathon ver beterd. De 25-jarige atlete ein digde in de Amerikaanse stad na 42 kilometer en 195 meter in een tijd van 2 uur, 14 minuten en 4 seconden. Daarmee was de ti telverdedigster ruim 1 minuut sneller dan de voormalige mon diale toptijd, die ruim 16 jaar op naam stond van Paula Radcliffe. De Britse atlete finishte in april 2003 voor eigen publiek in Lon den in 2.15.25. Kosgei won eerder dit jaar de marathon in de Engelse hoofd stad met een persoonlijke re cordtijd van 2.18.20. Ze zege vierde vorig jaar in Chicago met een tijd van 2.18.35. Het marathonrecord van Rad cliffe was lange tijd onaantast baar. De Keniaanse Mary Kei- tany liep in 2017 de op een na snelste tijd: 2.17.01. Pim Bijl Wenen De door gaans zo rus tige Eliud Kipchoge was na zijn ge slaagde re cordpoging uitzinnig van vreugde. 'Ik wilde geschie denis schrij ven. En aanto nen dat de mens geen grenzen heeft.' FOTO EPA Beroemde Russische composities vol passie en hartstocht Vol passie en hartstocht vertolkt de in Novosibirsk (Siberië) geboren sopraan Olga Zinovieva de mooiste aria's die door haar beroemde landgenoten werden gecomponeerd. Een indrukwekkend programma met een aantal composities die u bekend in de oren zullen klinken en sommige die u wellicht voor het eerst in uw Leven hoort! Concertdata za 16 nov Stevenskerk Nijmegen 19.30 zo 17 nov Janskerk Utrecht 15.00 Bestel nu tickets met za 23 nov Laurenskerk Rotterdam 19.30 30% kOftillQ VOOT €49,95* zo 24 nov Concertgebouw Amsterdam 14.15* *ExcLusief €6,95 servicekosten per bestelling. **Concertgebouw Amsterdam €5,- toeslag per Rang 1 ticket inclusief gereserveerde pLaats, ontvangst en pauze drankje, selecteer online zelf jouw stoelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36