Verval bewijst dat er bij Oranje óók nog veel beter kan 3 dat Oranje volop huiswerk te doen heeft Rapportcijfers van Oranje Wijnaldum in spoor van Jonk Ook daarna ligt het speelveld te vaak wijd open, mede omdat Ne derland met te veel mensen voor de bal speelt, en te slordig speelt op het moeilijke, zompige veld. De onrust sluipt in het spel van Oranje, terwijl het counterende Wit-Rusland een serie van schietkansen krijgt. Het lange tijd zo kalme thuispubliek leeft opeens op. De balans keert pas terug in het elftal wanneer Koeman ingrijpt. Marten de Roon, vaak bekritiseerd als technisch niet begaafd genoeg, laat in nog geen klein half uur zien waarom de bondscoach hem meestal opstelt. Oranje krijgt ein delijk weer grip op het middenveld en speelt het duel kalm uit, waarbij met name Donyell Malen verzuimt de 1-3 te maken. ,,De blijdschap over het resultaat overheerst natuurlijk wel'', zegt Koeman. „Spanje speelt ook 1-1 te gen Noorwegen, hè. Ik bedoel maar. Maar dat het beter moet dan we deze week hebben laten zien, is wel helder, en dat weten we ook. Al kom je op het EK ook weer ander soort tegenstanders tegen. Boven dien zullen de velden vast beter zijn dan hier.'' Komende maand moet het Ne derlands elftal nog op bezoek in Noord-Ierland, om de kwalificatie reeks daarna thuis tegen Estland af te ronden. Zelfs een nederlaag in Belfast is niet meer per se fataal, ze ker in de wetenschap dat de Duit sers en de Noord-Ieren elkaar nog treffen. ,,We snakken naar definitieve plaatsing, zoals denk ik heel Neder land'', zegt Van Dijk. ,,Het is prima om kritisch te zijn, maar we mogen ook trots zijn op wat we tot nu toe hebben laten zien. Het was geen ge makkelijke uitgangssituatie toen Noord-Ierland uit de eerste vier wedstrijden meteen twaalf punten haalde. Mentaal zijn we daar denk ik heel goed mee omgegaan.'' GROEPC Uitslagen Programma Stand g Zeges ANALYSE Eén helft deed Oranje wat het moest doen tegen dit soort tegenstanders: de bal laten gaan, het spel van kant naar kant ver leggen en ook bij balverlies meteen druk op de Wit-Russen houden. Waarom kon Georgi- nio Wijnaldum voor de pauze excelleren? Mede omdat spelers als Donyell Malen en Donny van de Beek geen moment stil staan als ze voetballen, letterlijk altijd onderweg zijn. Dynamiek en diepgang zonder bal en zo ruimte scheppen voor een an der. Wat ook prettig was voor alle spelers van Oranje: de Wit- Russen brachten het niet op om Frenkie de Jong voor de voeten te lopen zoals Noord-Ierland af gelopen donderdag. Ook hij kwam aanvankelijk meer in het spel voor. Nou, in elk geval niet met het verval dat er gisteren na de 0-2 voorsprong kwam. Want de tweede helft, die was onder maats. Er gebeurde nu precies hetzelfde als in de heenwed strijd van maart dit jaar. De Wit-Russen mochten ineens vier, vijf keer kort na elkaar het middenveld overste ken. En niet met een lange bal en dan heel hard ren nen, maar dribbelend. Dertig, soms veertig meter en nie mand die ze tegenhield. Frenkie de Jong liep wel met zijn armen te gebaren, maar ook hij was gewoon te laks. Twee keer liep het eerst nog goed af, uit de derde aanval viel indirect de 1-2. Het leert maar weer hoe nauw het luistert, het eeuwige spel van de balans tussen aanval en verdediging. De kunst om ter wijl jouw team aanvalt, ook al vast te denken aan de organisa tie bij mogelijk balverlies: er zijn niet zo veel spelers die dat kunnen. Daarom zal Marten de Roon bij dit Oranje altijd in beeld blijven. Het was typerend dat Koeman hem nog inbracht om de grip terug te krijgen. Kort en bondig: na zijn entree kreeg Oranje geen doel poging meer tegen. Dat zal geen toeval zijn. Een positie of zes, zeven, die staan wel zo'n beetje vast bij Oranje. Rechtsback blijft één van de posities waar de concur rentiestrijd volledig open is. Bij Denzel Dumfries is het soms al lemaal wat wild. Hij zal bij wijze van spreken nooit een de gen gebruiken als het ook met een tank kan. Maar Veltman mist weer de dynamiek van Dumfries. Eigenlijk zou Rick Karsdorp al lang de vaste back van dit Oranje moeten zijn. Maar even afgezien van blessu res: zoiets vraagt ook mentale stabiliteit. maandag 14 oktober 2019 GO VOLGENDE DUEL NOORD-IERLAND - NEDERLAND (ZATERDAG 16 NOVEMBER, 20.45 UUR) FACEBOOK.NL PORTWERELD een polonaise Gisteren Wit-Rusland - Nederland 1-2 Estland - Duitsland 0-3 Zaterdag 16 november 20.45 uur Noord-Ierland - Nederland 20.45 uur Duitsland - Wit Rusland Dinsdag 19 november 20.45 uur Duitsland - Noord-Ierland 20.45 uur Nederland - Estland gespeeld w v pt (v-t) 1 Nederland 6 5 0 1 15 (19-7) 2 Duitsland 6 5 0 1 15 (20-6) 3 Noord-Ierland 6 4 0 2 12 (8-7) 4 Wit-Rusland 7 1 1 5 4 (4-12) 5 Estland 7 0 16 1 (2-21) Nummer 1 en 2 naar EK. Wordt Oranje derde, dan volgen play-offs. Oranje heeft voor het eerst sinds 2014 vier competitieve duels op rij gewonnen. Wie was gisteren in Minsk de beste speler van het Nederlands elftal? En wie de minste? Benieuwd naar de beoordeling van de prestaties van Oranje tegen Wit-Rusland? Kijk op AD.nl/sport voor alle rapportcijfers. Het Nederlands elftal moet zich in 2019 gaan plaatsen voor het EK. Oranje-kenner Maarten Wijf fels legt de ploeg bij elke in terland langs de meetlat. Vier vragen en antwoorden over Wit-Rusland - Nederland. Maarten Wijffels Dinamostadion Marten de Roon kwam erin om de grip terug te krijgen. FOTO ANP IWas er snelheid en varia tie in het aanvalsspel? 2 Maar kan een midden veld De Jong-Van de Beek-Wijnaldum ook tegen een topland straks op het EK? 3 Wat bracht De Roons invalbeurt gisteren? 4 Was Joël Veltman de juiste keuze als rechts back? Georginio Wijnaldum werd tegen Wit-Rusland de eerste speler met minimaal twee doelpunten in de eerste helft van een uitduel (excl. neutraal terrein) van het Nederlands elftal sinds Wim Jonk op 22 septem ber 1993 (0-7 overwinning op San Marino).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31